Bezpečné okenní mříže

Mříže jsou účinnou bariérou proti vykradení. Často zloděje rovnou odradí, protože je s jejich překonáváním dost práce. Některé však i zajímavě doplňují exteriér domu či chalupy.

Bytelné kované mříže nebo mříže z ocelových profilů jsou z dálky viditelným bezpečnostním prvkem

Existují mříže jednostranné, dvoudílné, dělené, sklopné, pevné i otvírací a také rolovací, které lze vytáhnout jako žaluzie. Podobně fungují i nůžkové mříže. Ty se dají roztahovat, takže můžete při pobytu v domě využívat ničím nerušený pohled z okna a při odjezdu mříže zase zatáhnout jako závěs.

Vybrat si lze z nabídky mnoha typů hotových mříží čí mřížových dílů nebo si koupit či nechat vyrobit dekorativní kované nebo ruční kování imitující mříže pro stylový vzhled chalupy.

Povrchová úprava

Nůžkové mříže můžete zatahovat a roztahovat podobně jako závěs

Všechny druhy mříží se v současné době vyrábějí většinou z ocelových profilů různé konstrukce nebo z nerezu. Mříže pro venkovní použití by měly být vyrobeny z žárově pozinkovaného materiálu a opatřeny práškovou vypalovanou barvou nebo základovým nástřikem. U ručně kovaných či na zakázku vyráběných dekorativních mříží se používá i úpravy typu kovářského černění, mědění nebo cínování. Imitace mědi, mosazi nebo kovaného povrchu lze docílit i pomocí různých speciálních barev na kov.

U oblíbených nůžkových mříží často vzniká problém s postupným otěrem barvy. Můžete tomu předejít, pokud si vyberete mříže s poplastovanými profily. Podle zkušeností firem, které mříže montují, nemají takto upravené profily problém s oděrkami barvy ani po pěti letech a navíc je není potřeba opakovaně natírat.

Mříže z pásových profilů tradičně chránily i nezasklená okna do hospodářských budov

Pokud si pořizujete mříže otevírací, má takový způsob zabezpečení smysl jen s kvalitním visacím zámkem nebo bezpečnostním zámkem s cylindrickou vložkou, kterou bývají některé mřížové komplety vybaveny.

Důkladné upevnění

Pro správnou ochrannou funkci mříží je velmi důležité i jejich důkladné upevnění. Mříže s bezpečnostním certifikátem se usazují do rámu, ukotveného do stavebního zdiva úchyty o délce alespoň 120 milimetrů. Jen důkladné ukotvení totiž zamezí možnému vypáčení či vytržení mříže při útoku zloděje.

Mříže se samozřejmě kotví s ohledem na materiál stavby. Jiný systém použijeme k uchycení rámu do cihlové nebo pórobetonové zdi a odpovídající pevné uchycení zvolíme i v případě mříží vsazených do dřevěné stěny. Vždy je však nutné předpokládat zranitelné místo mříží právě v možnosti jejich vytržení. Zloději mohou použít hrubou sílu nebo i páku či dokonce naviják na automobilu. Záleží na tom, jak je pro ně možnost vykradení vaší nemovitosti lákavá.

Mnoho typů dekorativních mříží si můžete nechat vyrobit či zkompletovat i z nerezových profilů

Mříže by proto měly být odolné především proti vytržení, čehož lze dosáhnout dostatečnou hloubkou kotvicích šroubů. A u odemykacích mříží volbou co nejodolnějšího systému zámku, případně většího počtu zámků nebo použití zámku přístupného jen zevnitř. Variantou je i někdy používané mřížování mezi okny včetně zmíněných nůžkových mříží. Platí pravidlo, že jakákoli komplikace navíc zloděje odrazuje.

Další možností pro ochranu oken jsou vysouvatelné ochranné mříže. Bez náročných zámečnických a zednických prací lze tyto stabilní kovové mříže nasadit prakticky před jakékoliv okno. Zakázková výroba na míru k příslušnému oknu není v tomto případě nutná, protože vysouvatelné mříže lze přizpůsobit různým velikostem okna. Jsou vhodné dokonce i po extrémně široká a vysoká okna, protože je lze vzájemně propojovat pomocí spojovacích prvků.

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, archiv firem

Bezpečné okenní mříže

Bezpečné okenní mříže