Pod zámkem

Pořízení bezpečnostních zámků a dveří sice není levné, ale může vaši chalupu uchránit před vykradením. Stojí to za úvahu zvláště před zimou, kdy zůstávají mnohé chalupy na delší čas opuštěné.

Bezpečnostní dveře v kombinaci se spolehlivým zámkem zkomplikují případným zlodějům cestu k vašemu majetku

Ani sebelepší bezpečnostní zámek nestačí, pokud nemáte ve víkendovém obydlí dostatečně bytelné dveře. Nejdražší a zároveň nejspolehlivější variantou je tedy kombinace bezpečnostních dveří a kvalitních zámků. Výrobci dělí zámky do čtyřech kategorií, přičemž čtvrtá třída je nejvyšší a nejbezpečnější. Dveře se pak dělí dokonce na šest kategorií bezpečnosti.

Ivan Pavlíček, ředitel společnosti Next, která bezpečnostní dveře vyrábí, doporučuje alespoň třetí bezpečnostní třídu dveří. Zámkové vložky pak podle něj musí být ve stejné bezpečnostní třídě jako samotné dveře. „Montáž dveří by měla nejlépe udělat certifikovaná firma, která zároveň garantuje bezúhonnost svých zaměstnanců a umožňuje nepřetržitý zákaznický servis. Rozhodujícím faktorem je také záruční lhůta, která by měla být u bezpečnostních dveří minimálně tři roky,“ dodává Ivan Pavlíček.

Většinu bezpečnostních dveří třetí a čtvrté bezpečnostní třídy je možné zabudovat do původních kovových zárubní. Tím se může celková cena snížit i o několik tisíc korun.

Repliky s bezpečným jádrem

Pokud jde o materiály, obvykle si mezi nabídkou výrobců vyberete dveře, které budou souznít s exteriérem chalupy či chaty. Právě Next například dodává dveře, které mají povrchy z prvotřídního masivního dřeva, mohou být dýhované nebo z vysokotlakého laminátu. Na výběr jsou i speciální povrchy typu polyrey, nerezová obložení či exotická dřeva. Bezpečnostní dveře mohou být prosklené bezpečnostním sklem. Speciální povrchy Hdex jsou určeny pro dveře vystavené povětrnostním vlivům. K dostání jsou rovněž bezpečnostní repliky starých dveří, které skrývají plnohodnotné bezpečnostní jádro a umožní řešení bezpečnosti v památkově chráněných objektech.

Dveře dodávají výrobci v mnoha odstínech, na výběr je dřevo, dýha či laminát

Samotné dveře lze doplnit dalšími komponenty, které zvyšují nejen bezpečnost, ale i komfort. Jedním z nich je čtečka otisků prstů, která ve spojení s motorovou vložkou zamyká a odemyká dveře automaticky bez použití klíče. Výhody jsou zřejmé – nelze ztratit klíče, nikdy nezapomenete zamknout a máte detailní přehled o pohybu v objektu. Dalším chytrým doplňkem, využitelným však spíše u trvale obydlených objektů, může být kamera ukrytá v kukátku. Ta bezdrátově přenáší obraz na jakýkoli televizor či monitor u vás doma a vy hned vidíte, kdo stojí za dveřmi.

Proti planžetování

Odborníci na zabezpečení domů doporučují rovněž instalaci bezpečnostního kování, jehož základní funkční vlastností je chránit zámek a cylindrickou vložku před násilným poškozením zvenčí. Proto je obvykle umisťujeme na vstupní dveře. Kování je uchyceno do dveřní konstrukce speciálními pevnými šrouby. Bezpečnostní kování jsou opatřena bezpečnostními prvky, které znesnadňují odvrtání, kování chrání i proti vylomení či odvrtání cylindrické vložky.

V případě bezpečnostních zámků se vyplatí nákup certifikovaných výrobků, které uváděný stupeň zabezpečení skutečně garantují. Mezi důležité ochranné funkce bezpečnostních zámků patří například zvýšená odolnost proti odvrtání a planžetování.

Pravé nebo levé dveře

Průřez cylindrickou vložkou bezpečnostního zámku

Pokud máte jen obyčejné dveře, je vhodné stávající zámek doplnit ještě o přídavný zámek, abyste předešli možnému vypáčení. Také vrata do garáže nebo dveře do sklepa by měly být opatřeny odpovídající zámkovou vložkou, protože právě přes garáž a sklep vnikají zloději poměrně snadno do domů.

Při koupi zámku musíte vědět, zda máte pravé, či levé dveře. Pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo, pokud si k nim stoupnete ze strany, kde jsou panty vidět.

Je nutné znát i rozteč – vzdálenost mezi středem kliky, tedy osou čtyřhranu, a středem otvoru pro cylindrickou vložku.

Důležitá je i hloubka zádlabu, vzdálenost od čela zadlabacího zámku k ose otvoru pro vložku, výška a šířka čela, tedy té části zámku, která je vidět na úzké hraně dveří. *

www.next.cz, www.fab.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: NEXT

Pod zámkem