Jak čistit střešní krytiny

Střešní krytiny mohou vyžadovat pravidelné čištění. Stojí-li vaše chata nebo chalupa u lesa nebo mezi stromy, znečišťují střechu nánosy jehličí a listí. Starší krytiny také často zarůstají mechem.

Kvůli okolní přírodě a působení povětrnostních podmínek bývají zvláště střechy horských chalup či lesních chat ohrožovány větvemi, listím či jehličím a dalšími produkty či odpady z okolních stromů, ale i řasami, lišejníky a mechy. Všechny tyto nevítané důsledky blízkosti okolní přírody mohou střešní krytinu různým způsobem poškozovat. S přírodou je tedy nutné podstoupit o střechu nad hlavou souboj, který nemusí být nijak náročný, pokud s ním nebudete zbytečně váhat.
Co vlastně střechu ohrožuje? Dopadající větve mohou různé typy střešních krytin posunout nebo shodit, případně způsobit prasknutí či odštípnutí tašky nebo proděravění střechy z asfaltových pásů. Je třeba je zvláště po zimě či větších větrech pravidelně odklízet a rovnou při tom zkontrolovat, zda není krytina poškozená či posunutá.
Hromadící se jehličí nebo listí ucpává okapy a urychluje opotřebení pálených, betonových či plechových střešních krytin zvláště v místech, kde se v usazené vrstvě jehličí drží vlhkost. V různých spojích a spárách zafoukané a hnijící jehličí neprospěje ani střechám z asfaltových pásů, zvláště pokud nejsou opatřeny ochranným nátěrem. Podobně je to i s tlejícím listím a drobnými úlomky větví.

Mechanické čištění

Z dostupných míst tyto nánosy nejúčinněji odstraníte koštětem s kratšími, ostrými a dostatečně tvrdými plastovými štětinami. Dobře se vám bude pracovat i s koštětem, které lze upevnit na násadu v pravém úhlu, případně s univerzálním koštětem s teleskopickou násadou, které vyrábí například Fiskars. Zvláště s delší násadou však dávejte pozor, abyste nepohnuli s taškami nebo hřebenáči.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Střechy:

Pálená střešní taška

Když chcete co nejlehčí střechu

Barvy na dřevo

Doplňky střech

Plechové střechy

Čím nahradit krytiny s azbestem

Pálené a betonové krytiny

Postarejte se o okapy

Střešní okna

________________________________________________________________________
Další účinnou možností je čištění střechy proudem vody. Ideální je v tomto případě tlakový čistič (Wap, Bosch, Nilfisk, Kärcher) s vhodnou tryskou. Proud vody v tomto případě uvolní i přischlé a v různých spárách usazené nečistoty. Nezapomeňte, že je při tom spláchne do okapů, které je pak nutné rovněž vyčistit a propláchnout.
Tlakový čistič lze nahradit i zahradní hadicí s nástavcem, pokud máte k dispozici dostatečný tlak vody. Počítejte s tím, že zvláště u tlakového čističe má proud vody velkou sílu a dávejte při čištění pozor, abyste nepoškodili nebo neposunuli krytinu.

Chemické čištění

Různé typy chemických postřiků, které by měly střechy zbavit především mechů, řas a lišejníků, seženete ve stavebninách, u prodejců krytin či v hobbymarketech. Existují i osvědčené kutilské recepty, například roztok modré skalice. Zpravidla se uvádí množství jednoho kilogramu na dvacet litrů vody. Modrá skalice je však nevhodná pro střechy s oplechováním či okapy z pozinkovaného plechu či titanzinku. Navíc to není zrovna ekologické řešení.
V případě likvidace nechtěných porostů střech je také důležité soustředit se na chemii a nesnažit se předtím čistit střechu například zmíněným tlakem vody. Ta totiž lišejníky a řasy rozptýlí v drobných částečkách do okolního ovzduší, odkud se pak na střechu znovu usadí.
Zatímco jednotlivé ostrůvky mechů v sobě drží vlhkost, která neprospívá například starším taškám a šablonám, povlaky lišejníků krytiny nijak nepoškozují. Souboj s nimi má tedy smysl především z estetických důvodů. Pokud je však vaše střecha vystavena kombinaci trvalého zastínění, vzdušné vlhkosti a má-li navíc příliš malý sklon, jde často o marný boj. Z chemických prostředků však lze i přesto vyzkoušet například Mechostop, HG (modrý Hagesan) či Algistop a další přípravky.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak čistit střešní krytiny