Jak zabudovat dveře

Správnou velikost stavebního otvoru pro zabudování dveří snadno zjistíte z tabulek dostupných u výrobců či na internetu. Úprava stávajícího otvoru je jednoduchá, bourání je o něco složitější.

Obecně platí, že parametry stavebního otvoru pro dveře se odvíjejí od typu zárubní a je nutné rozhodnout se pro daný typ včas, tedy nejpozději ve stádiu hrubé stavby. Pokud upravujete pro zárubně již stávající dveřní otvor, nebo dokonce vybouráváte nový, platí pro přizpůsobení požadovaných rozměrů zárubní stejná pravidla, jen je nutné počítat i s případným dozdíváním a vložením překladu.
Zárubně se montují po dokončení maleb, obkladů a položení podlahových krytin včetně koberců. V případě obkladů stěn, které nepřesahují nebo nekončí ve stejné výšce jako zárubně, je zapotřebí neobkládat zeď až do konce stavebního otvoru, ale vynechat jednu řadu obkladu a tu dodělat až po samotné montáži zárubně.

Ocelová zárubeň

Tradiční zárubeň z ocelového plechu je zazděná do stěny a vyžaduje vysokou přesnost zdění, protože už není možné udělat jakékoli dodatečné opravy. Do stěny se zazdívá tak, že se nejprve do potřebného místa osadí, vyrovná se a podepře latěmi a poté se obezdí. Je třeba dát pozor na správné výškové umístění vůči budoucí výšce podlahy. V běžných stavebních příčkách není nutné instalovat překlad, samotný ocelový rám zajistí dostatečnou nosnost stěny nade dveřmi. Do nosné zdi se pak dává překlad s přesahem minimálně 75 mm na každé straně.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Dveře:

Jaké dveře na chalupu?

Posuvné dveře šetří místo

Dveře pro bezpečí

Jak vybrat správné dveře

Dveře do chalupy

Vybíráme dveře

Dveře v interiéru

Posuvné dveře

Dveře na chalupu

Vyrábíme dřevěné dveře

________________________________________________________________________

Rámová zárubeň

Tento typ zárubně se zpravidla používá u vchodových dveří, ale ve starších domech najdete rámové zárubně i v interiérech. Kotvení dřevěného či vyztuženého plastového rámu se obvykle dělá na turbo šrouby nebo kotevní plechy. Velikost otvoru se může lišit podle druhů dveří, ale nejčastěji se stavební otvor na šířku připravuje o 17 až 20 cm širší a o 10 cm vyšší, než je plánovaný rozměr dveří. Okolí otvoru musí být dostatečně rovné pro utěsnění spáry a únosné pro uchycení kotvících prvků. Rám zárubně by měl do otvoru sednout tak, aby měl rezervu na vytvoření připojovací spáry, která se vyplňuje PUR pěnou a vnější paropropustnou a vnitřní parotěsnou páskou, což je důležité zejména u vchodových dveří. Dobré tepelně izolační vlastnosti ostatně tento typ zárubně předurčují i do interiéru, kde dveře můžou oddělovat chladnější a teplejší části domu.

Obložková zárubeň

Obložkové zárubně se také montují až v poslední fázi dokončování stavby. Pokud je montujete při rekonstrukci domu nebo výměně dveří, instalují se na připravený stavební otvor včetně dokončené výmalby či keramických obkladů.
Otvor pro obložkovou zárubeň musí být o 5 cm větší na každou stranu. Pro dveře o šířce 80 cm tedy připravíte otvor o velikosti 90 × 215 cm. Počítejte s tím, že vyšší nášlapná vrstva podlahy zmenší výšku otvoru, na což je potřeba brát zřetel u novostavby či při kompletní rekonstrukci místnosti, kdy se dělá i nová podlaha.

Dobrá rada

Nezapomeňte, že většina výrobců dveří udává potřebnou velikost stavebního otvoru s ohledem na rozměr dveří (tzn. například 80 cm šířka dveří + 20 cm rezerva na každé straně). Rezerva se tedy nepřičítá k šířce zárubně!

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Jak zabudovat dveře