Litinové komponenty kamen

Kachlová kamna, sporáky a pece jsou nedílnou součástí chat a chalup i rodinných domků. Jestli se chystáte stavět nebo opravovat kamna či sporák, pak potřebujete litinové komponenty a náhradní díly.

Ke stavbě nových nebo k rekonstrukci stávajících zdrojů tepla patří kromě pláště také kamnářské doplňky. Obvykle se vyrábějí z litiny, což je slitina železa a uhlíku. Vyznačuje se mimořádnou odolností a zároveň křehkostí. Litina je odolná vůči tlaku a teplotě, ale má nízkou pružnost. Vyrábějí se z ní například pláty na plotny, rošty, krbová, kamnová a sporáková přikládací dvířka a štíty, popelníková dvířka, dvířka do pecí nebo do udíren, zátopové klapky, mřížky do krbů, vymetací dvířka a další prvky.

Nabídka roštů a plátů na kamna

Na trhu je velmi široký sortiment, vybírat můžeme z několika desítek typů roštů. Existují rošty ploché, kulaté, rošty do kamen a kotlů. Masivní rošty jsou určeny pro stavbu a opravy kamen, grilů, udíren, sporáků i krbů.

Stejně jako pláty na kamna. Ty jsou ploché, žebrované, masivní i široké. V obchodech samozřejmě najdeme řadu plátů na průmyslově vyráběná kamna a sporáky, které jsou určeny vždy pro konkrétní typ spotřebiče, například pláty na kamna FIKO, Rekreant a podobně. Z výroby jsou odlitky hrubě opracovány, což ve většině případů postačí k uspokojivému osazení do kamen. Litinový plát je však možné svépomocí řezáním a broušením dále opracovávat.

Štíty a dvířka

Kamnové litinové štíty mohou být prosklené i s plnými dvířky, samostatné nebo v sestavě s topeništěm, troubou a rámečkem. Rámeček slouží k jednoduchému vytažení, a tím i čištění trouby. Litinová kamnová sada s plnými dvířky obvykle má regulaci přívodu vzduchu na štítu i popelníku. Dvířka na štítu i popelníku mohou být opatřena těsnicí šňůrou.

Další dvířka se vyrábějí i k pecím, proto se jim také říká chlebová. Existují také dvířka k úpravě otevřených krbů. Tato dvířka mají velké prosklení, možnost regulace hoření v rámu a těsnicí šňůru.

Masivní litinová dvířka s těsnicí šňůrou jsou určena nejen pro kamna a sporáky, ale také pro náročnější zahradní sestavy. Sporáková dvířka mohou být z litiny i z nerezu, jsou určena do kachlových sporáků a kamen té nejvyšší kvality.

Trouby, pece, udírny

Trouby a pece mají buďto prosklená, nebo neprosklená dvířka. Udírnová dvířka nejsou vybavena těsnicí šňůrou. Proto jsou určena převážně pro zahradní krby, udírny a grily. Litinová dvířka se uplatní také u jednodušších sporáků a kamen.

Vymetací dvířka se používají k rekonstrukci či stavbě kamen, krbů a udíren. Mohou mít vnitřní izolaci, která sníží riziko vytékání kondenzátu. Čisticí dvířka se kromě litiny vyrábějí také z nerezu nebo z černěného plechu.

text: Helena Štětinová
foto: Pavel Veselý a archiv firem

Litinové komponenty kamen

Uložit

Litinové komponenty kamen