Venkovní okenice

Rubrika: Inspirace

Venkovní okenice dotvářejí celkový obraz domu. Dřevěná dvířka po stranách oken však mají i další význam. V první řadě chrání před nezvanými hosty.

horní i dolní křídla okenic u francouzského okna se dají zavírat samostatně

Pro některé typy domů jsou okenice charakteristické. Dovedeme si je představit například u chaty, loveckého zámečku, hrázděného statku. Také některým nově postaveným domům dřevěná křídla kolem oken sluší, jinak nevýrazné fasádě dávají tvář. U většiny chalup je však nevídáme, přestože se jimi zakrývala okna domů už ve středověku. Již tehdy měly okenice především bezpečnostní význam. Po jejich zavření se okenním otvorem nezvaný host nedostal.

U žaluziové okenice je obvodový rám vyplněn vodorovnými šikmo skloněnými prkénky. Mezerami mezi nimi proniká do interiéru světlo

Později se okenicemi začala osazovat okna stavení v drsném prostředí hor. Ukázalo se totiž, že okenice dokážou zadržet teplo ve světnici, i když je venku nevlídno. Proto můžeme na některých domech vidět okenice u oken v patře. Nejsou tam zbůhdarma, ale proto, že se všechny prostory na zimu co nejvíce utěsňovaly.

Proč je k oknům dávat dnes?

Dnes se okna doplňují okenicemi zpravidla tehdy, stojí-li dům na samotě, v horách nebo někde v lese. Po zavření a uzamčení okenic se zloději přístup do domu značně ztíží. Na překonání zábrany musí mít patřičné vybavení, což ho může od nekalého úmyslu odradit.

Bez konstrastně natřených okenic by chata ztratila na půvabu

Kromě zmiňovaných funkcí mají okenice i další. Nepříznivé počasí neznamená jen sníh a mráz, ale i silný vítr či palčivé slunce. Jen vzpomeňme na domy, které vídáme u jižních moří. Všechny mívají okna chráněna okenicemi. Přes den, kdy je venku nesnesitelné horko, se v domě se zavřenými okenicemi dá udržet chladnější vzduch.

Okenice se vyplatí instalovat i tam, kde hrozí zvýšená hladina hluku. Můžeme tak zeslabit vnímání ruchu z ulice, z blízkého hospodářského provozu nebo od hlučných sousedů.

Bytelná skládací okenice, jejíž díly jsou spojeny kloubovými závěsy a vybaveny pevnými kovanými zástrčemi

A máme tu ještě jeden důvod, který může být pro někoho zajímavý. Ten, kdo má okna blízko chodníku nebo frekventované cesty, se může ochránit před nežádoucími pohledy kolemjdoucích. Stačí zvolit správný typ okenic.

Typy okenic

Plné okenice mají obvykle svlakovou nebo rámovou konstrukci. Svlaková okenice je udělána ze svisle kladených prken spojených vodorovnými svlaky. Dřevo může z vnější strany ještě krýt oplechování nebo další dřevěné obložení. Dvířka okenic můžou být malovaná a zdobená zajímavě tvarovanými větracími otvory. Rámovou okenici tvoří rám, do něhož jsou vloženy výplně. Ty mohou být hladké nebo profilované.

Na okenice je vhodné vybrat kvalitní trvanlivé dřevo, protože jsou často vystaveny nepřízni počasí

Kromě plných okenic existují i takové, které propouštějí světlo – žaluziové okenice. Jejich rám je vyplněn buď nepohyblivými vodorovnými, šikmo nakloněnými prkénky (lamelami), nebo táhlem propojenými šikmo nastavitelnými lamelami. Mezery mezi prkénky výplně zajišťují větrání a také určitou propustnost světla.

Jmenované typy okenic se mohou skládat z více než jedné dvojice křídel. Na několikadílná okna nebo ta s větší plochou jsou praktické okenice vícedílné, skládací. Jednotlivá křídla se spojí kloubovými závěsy, takže se dají složit tak, že vedle okna nezabírají mnoho místa. V případě, že chceme okno uzavřít, postranní křídla rozevřeme a v celé ploše složíme k sobě.

Ukázka rámové konstrukce

Zcela odlišným způsobem se okno zavírá posuvnou okenicí. Její křídlo se pohybuje na kolejničkách a posunuje se buď ve vodorovném, nebo svislém směru. Může se tak například uzavírat okno na kraji budovy.

Nejmodernějším typem je svinovací okenice. Místo pevného křídla ji tvoří roleta z vodorovných lišt uložených ve vodicích úhelnících. Roleta se svinuje do prostoru (truhlíku) ve vrchní části okna.

text: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
foto: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, OTA PAJER, ZUZANA PEŠTOVÁ, ZDENěK ROLLER, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, PAVEL VESELÝ A ShUTTERSTOCK

Venkovní okenice

Venkovní okenice