Betonové zahradní schody

Prefabrikované betonové prvky pro stavbu zahradních schodů mají mnoho nenahraditelných výhod. Jsou v podstatě nezničitelné, vydrží léta i v extrémních podmínkách a mohou vypadat dobře.

schody ze série bark imitují povrch dřeva a lze jimi například nahradit dřevěné pražce (presbeton)

Příznivci přírodních materiálů se betonové dlažbě a betonovým schodům v zahradě obvykle vyhýbají pro jejich poněkud nevlídný technický vzhled. Prefabrikované betonové prvky jsou však pro stavbu různých typů schodů a stupňů v exteriéru natolik praktické, že stojí za to zvážit určitý kompromis s požadavky na vzhled.

Varianty barev a povrchů betonových schodnic jsou navíc stále rozmanitější. Obvykle můžete počítat se základní škálou alespoň čtyř nebo šesti odstínů probarvené, tedy stálobarevné betonové směsi. Tím ale výhody betonu nekončí. Schodnice a další prvky lze i obložit nebo natahovat různými typy stěrek. Výrobci prefabrikátů však ve většině případů nepočítají s tím, že by si zákazníci povrch schodů nějak složitě dodělávali, takže nabízejí dostatečné množství barev nebo kombinaci nosných a obkladových schodišťových stupňů a desek v úpravách povrchů, mezi něž patří třeba imitace kamene nebo umělého zestaření napodobujícího opotřebení věkem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Zahrada ve stráni:

Budujeme zahradu ve stráni

Zídka z lícových cihel

Jak vyčistit dlažbu

Schody ve svažitém terénu

________________________________________________________________________

schodnice z betonu v zestařené úpravě se hodí i do zahrady s převažujícími prvky z přírodního kamene

Pro beton v zahradě hovoří jeho typické vlastnosti, především pevnost a odolnost vůči povětrnostním podmínkám včetně mrazu. Ač to není na první pohled patrné, jde navíc o materiál s tisíciletou tradicí. A moderní postupy výroby a úprav prefabrikovaných prvků, ať už jde o vibrolisování, vymývané povrchy, štípání či odolné kompletní probarvování, předurčují beton k použití v zahradě stejně jako například lomový či štípaný kámen. A to včetně jejich vysoké odolnosti vůči mrazu.

Do každého terénu

Obecně připadají pro stavbu schodů v zahradě v úvahu schody z jednotlivých dílců a monolitická schodiště. Ta lze buď koupit, nebo vyrobit i v netradičních rozměrech a tvarech a jen je pak usadit na zvolené místo.

betonové schodišťové prvky můžete kombinovat s palisádami (best – canto)

Schody stavěné z dílců jsou řešením pro různé typy terénů a vhodnou kombinací jednotlivých prvků lze vytvořit stupně v prudkém svahu i v pozvolných terénních vlnách. Nemusíte přitom vždy kupovat přímo schodnice a schodišťové dílce. Pracovat je možné i s betonovými palisádami, které se používají pro zpevňování horizontálních i vertikálních terénních vln. Palisády jsou vhodné pro zpřístupnění svažitých pozemků nebo k budování umělého svahu či terénních předělů. A jednotlivé pochozí stupně nebo celá schodiště můžete v takovém terénu rovněž vyskládat z palisád v kombinaci s obrubníky nebo dlaždicemi. Tím dosáhnete souladu s okolním terénem, pro jehož úpravy byly palisády použity.

Ucelené systémy

V nabídce betonových dílců určených přímo pro budování zahradních schodišť najdete podpěry schodnic, schodnice, podestové a schodišťové desky a další doplňky, s nimiž můžete postavit klasické i různě lomené nebo točené schody. Pro případné spojení a vhodnou kombinaci materiálu schodišť a dlažby chodníků je dobré vybírat vzhledově stejný materiál a prvky ze stejných sérií a od stejných výrobců. Případně jednotlivé prvky objevně kombinovat, což lze například u betonových šlapáků a obrubníků. Ty můžeme použít i k vytvoření schodových stupňů.

mírnému svahu v travnaté ploše sluší hladké schody více než imitace kamene

Ať už postavíte betonové schody v exteriéru jakkoli, je pro jejich odolnost a výdrž důležitý spád jednotlivých stupňů. Ty musí být vyspádovány tak, aby na nich nezůstávala voda a mohla bez problémů odtékat. Je třeba předcházet možnému sklouznutí po mokrém či namrzlém povrchu, ale i zatékání vody do spár, což může zvláště v souvislosti se zamrzáním vody v opěrné konstrukci schody nepříjemně narušit.

Jestliže stavíte schody z prefabrikovaných schodnic a dodržíte všechny doporučené body z návodu pro stavbu, nemělo by podobné nebezpečí hrozit. Správný spád je potřeba pohlídat především při improvizované kombinaci různých betonových prvků.

Z čeho a jak můžeme stavět

Betonové schodišťové prvky se staví různými způsoby, ať už na základ z konstrukčního betonu, nebo pouze na zpevněný a zhutněný podklad. Schodnice lze na podkladový beton lepit, ale v rámci některých systémů i spojovat „na sucho“ pomocí zámkového systému.

povrchové úpravy a vzory betonových schodnic existují v mnoha vzorech včetně imitace kamene

Například Naturblok od CS-Betonu je systém betonových bloků pro suchou stavbu bez nutnosti použití malty nebo lepidla. Postavíte z něj různé architektonické exteriérové prvky včetně stupňů a schodišť. Jednotlivé výrobky systému jsou spojovány plastovými spojkami do drážky. Ty umožňují spojování do roviny, úhlu i oblouku. Povrch bloků je štípaný a úprava imitující patinu stáří připomíná vzhled nahrubo otesaného přírodního kamene. Přímo ke stavbě krátkých a rovných schodů je v tomto systému určený schodnicový prvek CSB-Naturblok Schod. Blok je dostatečně hluboký, aby se mohl překládat přes sebe. Tak dosáhnete zaručeně pevné výšky a rovinatosti schodu.

CS-Beton vyrábí také univerzální schodišťový díl Step pro stavění schodišťových stupňů. CSB-Step lze klást ve dvou modifikacích, na nášlapné straně prvku přitom v obou verzích zůstává zachovaná protiskluzová úprava povrchu. CSB-Step můžete využít i pro obložení stávajících betonových schodišť. Vyrábí se v šesti barevných provedeních včetně přírodního (šedého) odstínu.

zvláště pro vyšší a strmější schodiště je vhodné vybudovat podkladovou betonovou konstrukci

Prvky pro stavbu zahradních schodišť a palisád má ve svém programu také Best. Výrobce poukazuje na to, že palisády a schodnice Best chrání impregnace proti znečištění a pro zvýšení odolnosti povrchu proti chemickým rozmrazovacím látkám, proti kterým má nejvyšší možnou třídu odolnosti i beton použitý k jejich výrobě.

Například univerzální schodišťový prvek Best Canto má protiskluzové kraje, lze ho také pokládat ve dvou modifikacích a můžete ho použít i k obložení starých betonových schodů.

betonové nášlapné kameny jsou zajímavou variantou řešení schodišťových stupňů (kb-blok)

Schodišťové stupně Best Canto se pokládají odspodu buď do zavlhlé betonové směsi, nebo se osadí na předem vybetonované schodišťové stupně do maltového lože. Maltu je třeba rozprostřít po celé ploše podkladového betonu. Spáry mezi jednotlivými prvky se vždy vyplňují vodovzdornou a mrazuvzdornou spárovací hmotou.

Zajímavou sérii schodnic Natural má v nabídce Presbeton. Betonové schody Gracie a Furie připomínají staré ohlazené kamenné schody, jejich design je podle výrobce inspirován antickými stavbami. Schody Bark a Togo imitují povrch dřeva. Schody jsou určeny pro použití v exteriéru včetně zahrad, teras a domovních vstupů. Jsou mrazuvzdorné a povrch je opatřen impregnací.

 

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Betonové zahradní schody

Betonové zahradní schody