Inspirace pro vaši terasu


Terasa rozšiřuje místo pro relaxaci. Nejen jako přímá součást chaty nebo chalupy, ale také v zahradě. Chceme-li si toto příjemné zákoutí teprve pořizovat, bude se hodit inspirace, jak na to.

Majitelé chalupy využili pro vybudování terasy u domu závětří, které poskytla architektura domu. Protože je pozemek mírně svažitý, rovinu tu zajišťují sloupky, na které jsou uchyceny nosné trámky. Díky nim místo větrá a podklad z hrubých kamenů pohltí protékající dešťovou vodu a zároveň brání prorůstání plevele

Právě je vhodná doba na stavbu terasy. Jak na to, se dočtete na jiném místě našeho časopisu. Zde vám přinášíme několik námětů pro inspiraci. Aby se na terase od jara do podzimu příjemně pobývalo, je nutné při její stavbě zvolit správnou orientaci vůči světovým stranám. Ideální dispozice je jihovýchodní strana, pokud je ovšem terasa dobře zastíněná. Také dbáme na to, abychom byli v závětří. Posezení v průvanu pohodové ani zdravé není.

Pergolu, přisazenou k domu, kryje polykarbonát. K zastínění slouží rákosová rohož, vedená pod střechou. Podlaha je z prkenného roštu

Specializované firmy terasu vybudují během několika týdnů až měsíců v těch nejnáročnějších terénech i přímo u domů. Šikovný kutil ji ale dokáže postavit sám.

Kam se bude posezení hodit

Jestliže terasu ještě nemáme, najdeme pro ni vhodné místo. Můžeme třeba rozšířit zápraží domu a terasou pokračovat do dvora. Pak záleží na našem rozhodnutí, zda zpevněné místo necháme otevřené, nebo jej zastřešíme.

Terasa před chalupou nabízí překrásný výhled do údolí a na vlastní jezírko. Je částečně chráněna přesahem střechy. Podlaha je z drážkovaných prken bangkirai. Dřevěné zábradlí s ocelovými lanky zčásti kryje psí víno, které plot na podzim zdobí nádherně barevným listím

Pokud terasa navazuje přímo na dům, je nanejvýš důležité zaměřit pozornost na kvalitu napojení na stěnu, a to nejen konstrukce terasy, ale také její podlahy. Je zapotřebí je dokonale odizolovat, aby dešťová voda nezatékala na fasádu a do základu domu. Proto je potřeba ji správně vyspádovat, aby dešťová voda nebo třeba tající sníh mohly z plochy rychle zmizet. Spád terasy od domu se obvykle řeší 2 stupni (to znamená, že sklon je na jeden metr délky dva centimetry výšky).

Na zpevnění ploch teras u domu i v zahradě se s oblibou používá štípaný kámen, pokládaný „nadivoko“

Úroveň terasy musí být vždy nižší, než je práh a podlaha místnosti, ze které se na terasu vychází, aby případná voda nevtékala dovnitř. Obvykle se počítá s rozdílem do pěti centimetrů.

Terasa ve svahu

Chceme-li si pořídit terasu ve svažitém terénu, budeme to mít složitější o stavební úpravy, náročné podle terénu. Svah musíme odkopat, zpevnit a na vzniklé rovině pak již můžeme dát průchod vlastní fantazii. Zpevnění může být vyzděné z rozmanitých stavebních materiálů, využít můžeme i skládané suché zídky nebo gabiony.

text: Helena Štětinová
foto: Jaroslav Hejzlar, Richard Dvořák , Pavel Veselý , Zdeněk Roller, František Vaňásek, Martin Mašín, Vavřnec Menšl a Kettler

Inspirace pro vaši terasu


Komentáře

Napsat komentář

DOBRÉ RADY

  • Podle toho, kde je terasa umístěna, vybíráme podlahu. Jestli na ni od rána do večera svítí slunce, volte takový materiál, který se příliš nerozpaluje.
  • Pokud jsou u terasy v přízemí plochy vyšší než půl metru, musí být zajištěna zábradlím nebo jinou zábranou, aby se zamezilo možnému pádu.
  • V patře (pokud jsou v rodině děti) má být zábradlí vysoké 0,9 m a nesmí mít příčky situované horizontálně, aby je děti nemohly použít jako žebřík.

Tato terasa vznikla na místě zbořených hospodářských budov, jejichž zdi nyní ohraničují pozemek dvora. Na podlaze jsou použity klasické půdovky. Pergola, přisazená ke stěně, je zastřešená