Most mezi pohovkou a zahradou

Terasa je něco jako přemostění z domu ven. Venkovní plocha, na kterou se dá vyjít v bačkorách, prodloužený obytný prostor pod širým nebem a ideální místo k výhledu do krajiny.

Terasa musí zpravidla navázat na dům, ať už skrze vchodové dveře, nebo třeba francouzské okno, kterým je možné procházet z obytného prostoru na dvůr či zahradu. Není to samozřejmě nezbytné, může být třeba u bazénu nebo ve vzdáleném koutě zahrady. Ztratí sice některé výhody, které ze spojení s domem vyplývají, ale zase může poskytnout nerušený klid a soukromí. Pro její umístění je však důležitý i výhled do krajiny a také to, zda bude na východní či západní straně domu a užijete si na ní spíše ranní nebo odpolední slunce.
V architektuře se za terasu označuje venkovní část stavby, která může mít praktický účel, ale zároveň tvoří se stavbou logický architektonický celek. I z této definice vyplývá, že propojení s domem se u terasy předpokládá a projekty moderních novostaveb s ní často počítají.

Zábradlí není jen oporou, můžete také významně doplnit vzhled terasy

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Stavby pro zahradu:

Domky a chatky do našich zahrad

Jak si co nejlépe užít posezení v altánu či pod pergolou

________________________________________________________________________

 

Co je a není terasa

Mít jasno v pojmech je jistě dobré třeba v komunikaci se stavební firmou nebo autorem návrhu vašeho domu. Proto je dobré vědět, jak se terasa liší například od lodžie, balkonu či verandy. Pustíte-li se však do budování terasy svépomocí, soustřeďte se spíše na volbu materiálu konstrukce a pochozí plochy a také na vhodné propojení terasy se vzhledem samotného domu. To platí zejména tehdy, pokud hodláte propojit tuto relaxační plochu se starou venkovskou chalupou. Rozměrné terasy totiž zpravidla nebývaly součástí tradičního tuzemského venkovského stavitelství.
Ale pozor: nejrůznější kamenné ochozy či chodníky, zpevněné náspy a suché zídky na dvorcích i zastřešené otevřené verandy k mnoha starým domům patří od pradávna a mohou sloužit jako nekonečný zdroj inspirace. Navštivte třeba skanzeny na Veselém kopci, v Přerově nad Labem, ve Strážnici či v Rožnově pod Radhoštěm, kde jsou zejména kamenná zápraží a zpevněné přechodové plochy mezi domy a terénem k vidění v mnoha variantách. Jednoduché a při tom dokonalé využití přírodních materiálů je inspirativní, stejně jako práce s minimálními náklady a s tím, co bylo obvykle k dispozici v bezprostředním okolí domu.

Posezení venku si můžete dopřát od jara do
podzimu

Ve shodě s domem

Malé chaloupce pod horami nebude slušet předimenzovaná terasa z dřevoplastových prken zastavěná nábytkem z imitace ratanu. Lepší je využít místní materiály, nebo dokonce navázat na stávající kamenné zápraží a rozšířit jeho plochu. Pracovat lze samozřejmě i se dřevem, ale i přes výhody terasových prken raději zvolte desky z tuzemských dřevin, možná dokonce ručně hoblované nebo kartáčované.
O něco jednodušší to mají s terasami majitelé chat či srubů. Vytvořit souznění dřevěné fasády s terasovými prkny či kamennou nebo betonovou dlažbou není až tak těžké. Stejně jednoduše můžete sladit barevný odstín všech dřevěných součástí konstrukce domu i terasy. Ostatně pokud ji postavíte ze dřeva, bude vyžadovat přinejmenším stejně důkladný nátěr jako dřevěná chata. Bude totiž celoročně vystavena působení povětrnostních podmínek. I proto je důležité pokládat terasová prkna v doporučeném sklonu a využít drážkovaný profil k tomu, aby se na podlaze zbytečně nedržela voda.

Posezení dotvoří i okolní zeleň

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Pohodlí na terase:

Pohodlí na terase

Jak položit terasové desky

Zastřešení terasy

Stavba terasy

Inspirace pro vaši terasu

Vnitřní a venkovní zábradlí

Jak na terasu

Dřevo nedřevo

Jaká prkna na terasu

________________________________________________________________________

Podlaha pro delší životnost

U dřevěné terasy je žádoucí použití stejného druhu dřeva na podlahu i nosnou konstrukci. Vyhnete se tak materiálovému pnutí mezi různými dřevinami, které může stavbu narušit. Docílíte rovněž zachování shodné životnosti. Problém totiž může nastat v okamžiku, kdy je dobře udržovaná podlaha z kvalitních prken stále v kondici, zatímco rošt a opory hnijí a začínají se rozpadat.
Životnost podlahy pochopitelně prodlouží zastřešení. Může jít o střechu sezónní (sluneční stínicí plachty, markýzy) nebo trvalé zastřešení, které možnosti využití terasy rozšíří i na deštivé dny a ochrání vás před přímým dopadem slunečních paprsků.

S cihlovou fasádou skvěle ladí terasa vydlážděná mrazuvzdornou terakotovou dlažbou

Bezpečné a nápadité zábradlí

Nosné pilíře zastřešení pak umožní i snadnější montáž zábradlí. To má smysl zejména v případě, kdy je terasa ve svahu nebo je výš nad terénem. A nemusí být ani nijak zvlášť vysoko, aby mohl být případný pád nebezpečný třeba pro malé děti.
Zábradlí je ideální sladit s terasou i domem. Pracovat můžete s dřevěnými hranolky nebo kulatinou. Srubu bude slušet tenčí loupaná kulatina, u jiných typů staveb připadá v úvahu i soustružená. Kreativně se dá pracovat například s loupanými, ale i neloupanými akátovými kmeny nebo větvemi. Zajímavých výsledků můžete docílit s recyklovaným a nově ošetřeným starým dřevem, ať už jde o trámky, kulatinu, nebo prkna.
Dřevo, ale i kované zábradlí půjde dobře dohromady i s kameny. Atraktivní je zábradlí kombinující kulatinu či trámky s různě silnými provazy a lany. Pokud se to k domu chodí, můžete terase vtisknout trochu přímořské atmosféry třeba právě s pomocí lan nebo kusu sítě a zároveň zabránit nechtěnému pádu neposedných potomků. U zábradlí teras moderních víkendových domů bude vypadat zajímavě i strohá svařovaná konstrukce, kombinace dřeva a kovu nebo napnutá ocelová lanka.
Variantou zábradlí jsou uzavřené dřevěné zástěny upevněné kolem celé terasy nebo třeba jen ze dvou stran. Ty sice mohou omezit výhled při sezení v křeslech, ale zároveň vytvoří iluzi bezpečnějšího, částečně uzavřeného prostoru. Chrání rovněž podlahu například před navátým sněhem a lze k nim přistavit nábytek bez nebezpečí jeho pádu přes okraj nášlapné plochy.

Zastřešení je potřeba zvážit kvůli světlu
uvnitř, ale například malé chatě ve svahu
taková terasa značně zvětší obytný prostor

Zastřešení ano, či ne?

Pilíře střechy vyzývají k zavěšení látkových či rákosových rolet, zástěn a závěsů, které mohou chránit před sluncem, větrem či kapkami deště.
Je-li terasa napojená na dům, je nutné plánovat zastřešení i s ohledem na to, jak moc ubere světla, které jde skrze okna do interiéru. Řešením je střecha z materiálu, který propouští světlo a látkové či rákosové podhledy, které v případě potřeby pomohou omezit sluneční svit.

V tomto případě je plocha terasy zajímavě
začleněna do hmoty domu

Aby se nehoupala podlaha

Připomeňme si znovu, že vedle teras z kamene či dlážděného betonu, které jsou náročnější na úpravu terénu, se tyto stavby nejčastěji budují jako dřevěné pódium s podlahou uloženou na nosné konstrukci na betonových patkách či zemních vrutech. Takto může být stavba terasy založena i v poměrně prudkém svahu.
Důležité je montovat hranoly spodní konstrukce tak, aby nemohlo dojít k prohybu podlahy a nenastal nepříjemný pocit houpání při chůzi. Při síle palubky 19 milimetrů se proto doporučuje vzdálenost 45 centimetrů, při 21 milimetrech 50 centimetrů a při 25 milimetrech 60 centimetrů.

Text: Richard Guryča
Foto: Zdeněk Roller, František Vaňásek, Shutterstock a archiv firem

Uložit

Most mezi pohovkou a zahradou