Kouzlo ruční výšivky

Rubrika: Inspirace

Drobné stehy ručně vyšívaných ornamentů v sobě nesou nádech starých časů, kdy naši předkové dokázali svou zručností a pílí proměnit obyčejné věci v obdivovaný skvost.

K vyšívání se v současnosti mnoho lidí vrací, jako k příjemnému způsobu odreagování

Na našem území se technika výšivky a krumplování používala od 12. století u dvora, v klášterech a v bohatých měšťanských domech. V období renesance se pak rozšířila bílá výšivka, nejprve jen na církevní textilie, později i na osobní prádlo, kapesníky či ubrusy. V dalších staletích se pak rozvinula řada různých technik a postupů výšivky a získala podobu charakteristickou pro jednotlivé regiony. V 19. a 20. století se pak začala používat i na svátečních oděvech na venkově. Stala se neodmyslitelnou součástí nejen lidových krojů, ale i prádla a ubrusů pro sváteční použití.

V Čechách se na výšivkách nejčastěji objevují rostlinné a květinové motivy

Vyšívaná výbava

Ještě v období před druhou světovou válkou bývalo zvykem, že dívky měly výbavu do své nové domácnosti vyšitou svými oblíbenými květinovými ornamenty nebo monogramem. Drobné stehy ruční výšivky byly ukázkou zručnosti, pečlivosti, trpělivosti a vytříbeného vkusu paní domu. Dovednosti se tak samozřejmě předávaly z generace na generaci. Řadu z těchto pokladů lze dosud nalézt ve starých truhlách.

Obrázek zarámovaný vyšívacím kruhem odkazuje k vyšívaným utěrkám, takzvaným kuchařkám, kterými hospodyně zdobily své kuchyně. 480 Kč (Anna Batia)

Moderní výšivka

Dnes je ruční výšivka s ohledem na její pracnost považována za velkou vzácnost, která neladí se současným rychlým způsobem života a často se měnícími trendy. Zatímco dříve jí byly ozdobené jak oděvy, tak ložní prádlo, utěrky, ručníky, kapesníčky, záclonky a další textil do domácnosti, dnes se v trochu odlišné podobě objevuje zejména na menších dekoračních doplňcích, povlacích polštářků nebo sáčcích na pečivo.

Vyšívané monogramy byly tradičním námětem na výšivku kapesníčků, ale také ubrusů či ložního prádla (Knitter Knap)
7 Moderní podoba požehnání k zavěšení nade dveře. 480 Kč (Anna Batia)

roduslava.cz, knitterknap.cz, fler.cz/ankavenkovanka, fler.cz/annabatia, fler.cz/andread, fler.cz/ivana-hrncirikova


Na muzejních vyšívaných exemplářích z lidového prostředí bylo rozpoznáno přibližně 150 různých druhů stehů


Autorem této krajky je pan Přemysl Knap. Jeho výšivky dosahují špičkové úrovně a jako lektor usiluje o předání řemesla dalším generacím (Knitter Knap)


Bohatě vyšívaný ubrus s podzimním námětem od Ivany Hrnčiříkové. 780 Kč (Ivana Hrnčiříková)

Moderní podoba požehnání k zavěšení nade dveře. 480 Kč (Anna Batia)

Lněný sáček s křížkovou výšivkou se hodí na uschování drobností. 109 Kč (Roduslava)

Něžný rostlinný motiv může zdobit i věci každodenního použití, třeba kosmetickou taštičku. 300 Kč (Andrea D.)

 

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

 

Kouzlo ruční výšivky