Vnitřní a venkovní zábradlí

Zábradlí je bezpečnostním prvkem i výrazným doplňkem interiéru nebo terasy. Lze ho nechat vyrobit na zakázku, udělat svépomocí nebo koupit a poskládat jako stavebnici.

Vzhled zábradlí by měl souznít s designem schodiště a odpovídat duchu interiéru či vnějšího vzhledu domu. Podle toho zvolte materiál či kombinaci materiálů a také jeho proporce. U srubu či dřevěné chaty lze použít loupanou nebo soustruženou kulatinu a masivní čepové spoje, dřevostavbám i starým chalupám může slušet zábradlí z trámků a hranolů nebo kombinace kovaných dílců či ocelových profilů s dřevěnými madly. Výplně zábradlí mohou být z prken, hranolů či hoblovaných latí, ale také ze skla či napnutých lan. Použít lze i soustružené sloupky, které bývají k dostání v hobbymarketech.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Pohodlí na terase:

Pohodlí na terase

Jak položit terasové desky

Most mezi pohovkou a zahradou

Stavba terasy

Inspirace pro vaši terasu

Zastřešení terasy

Jak na terasu

Dřevo nedřevo

Jaká prkna na terasu

________________________________________________________________________

 

Máte-li o materiálu a vzhledu zábradlí alespoň základní představu, rozhodne o dalších krocích s největší pravděpodobností cena a případně vaše schopnost jednotlivé komponenty zábradlí vyrobit. Pro zkušeného domácího truhláře či zámečníka by to neměl být problém, bez větších zkušeností s prací se dřevem nebo kovem však raději zvažte zadání výroby profesionálům nebo kupte stavebnici. Zábradlí je totiž poměrně důležitým bezpečnostním prvkem, u některých typů schodišť poskytuje nezbytnou a poměrně namáhanou oporu při chůzi nahoru a dolů a chrání před úrazem a pádem zejména děti. Platí to i při zábradlí na nejrůznějších ochozech v interiéru nebo venkovních terasách, kdy by mohlo být špatně udělané, nedostatečně pevné nebo příliš nízké zábradlí příčinou pádu a úrazu.

Kovář, truhlář, zámečník

Zábradlí na zakázku je zpravidla nejdražší, ale také nejbezpečnější cestou. Originální a velmi efektní doplněk interiéru můžete získat v podobě ručně kovaného zábradlí. Umělecká kovárna Vytopil z Telnice u Brna například nabízí ručně kované zábradlí na schodiště, balkony i terasy, které lze kombinovat se dřevem, sklem nebo kameny. Povrchovou úpravu takového zábradlí mohou tvořit kombinace barev, ale i bezbarvý lesklý lak, patina či kovářské barvy. U profesionálních kovářů si obvykle můžete vybrat z katalogu nebo si nechat vyrobit návrh podle vašich představ a doplnit interiér domu jedinečným dekorativním prvkem.

Méně nákladnou alternativou ke kovanému zábradlí jsou průmyslově vyráběné komponenty z ocelových profilů, které si můžete sestavit svépomocí a doplnit například dřevěnými madly a dalšími prvky ze dřeva. Madla mohou být například ze soustružené bukové kulatiny nebo půlkulatiny či hranolků se sraženými hranami. Prodávají se k nim doplňky typu spojky (kolena) či bezpečnostních kulatých ukončení.

Kompletní zábradlí z kovových profilů kombinovaných případně s jinými materiály vám vyrobí v některých zámečnických dílnách. Firma Jiří Mátl z Hustopečí má třeba v nabídce zábradlí z nerezů v různých kombinacích (dřevo, sklo) a povrchových úpravách (brus, lesk) s možností jeho použití uvnitř i v exteriéru. Ven firma doporučuje především ocelové zábradlí, kované či kovanými prvky zdobené zábradlí může být kombinováno s dřevěnými madly.

Pokud uvažujete o pořízení kovového zábradlí, je zajímavou alternativou k nerezu či oceli také hliník. Společnost Alzábradlí z Jesenice láká zákazníky na možnost patnáctiaž třicetiprocentního snížení nákladů oproti zábradlí z pozinkované oceli, nižší zatížení konstrukce schodiště či terasy při použití hliníku a také bezúdržbovost zábradlí z hliníku.

Pro mnoho majitelů chat a chalup však zůstává nejoblíbenějším materiálem pro zábradlí masivní dřevo. Dřevěné zábradlí obvykle bez problémů vyrobí každý truhlář, při výběru dodavatele tak můžete volit třeba podle nejvýhodnější cenové nabídky či blízkosti výrobce nebo dodavatele jednotlivých komponentů zábradlí ve vašem okolí.

Rychlou cestou k pořízení dřevěného zábradlí může být i jeho sestavení z jednotlivých dřevěných komponentů. Řada prodejců dřeva má v nabídce univerzální prvky pro sestavení schodišť a zábradlí (nemluvíme nyní o kompletních stavebnicích). Může jít například o různě profilované sloupky a výplně zábradlí, nejčastěji soustružené z borovice, smrku, olše, dubu či buku. K těmto prvkům pak lze koupit různé tvary madel s vyfrézovanou drážkou. Tyto dřevěné prvky se obvykle prodávají bez povrchové barevné úpravy, takže je můžete podle potřeby natřít bezbarvými laky, lazurami nebo zvoleným odstínem krycí barvy.

Kompletní stavebnice

Především v moderně zařízených interiérech novostaveb najde uplatnění stavebnicové zábradlí, které nejčastěji sestává z dřevěných a ocelových či nerezových součástí. Řada českých firem prodává stavebnicové zábradlí německého výrobce Dieda, které kombinuje povrchově upravenou ocel, broušený nerez a dřevo. Sortiment zahrnuje zábradlí pro exteriér, tedy především zábradlí na balkony, terasy, lodžie a zábradlí na francouzská okna. Nechybí však také schodišťové zábradlí a zábradlí na galerie. Zábradlí do exteriéru je vyráběno nejčastěji z nerezové oceli s kartáčovaným matným povrchem. Zábradlový sloupek a ostatní části pro interiéry jsou matně broušené.

Sloupky zábradlí se při sestavování kombinují s bočním kotvením na schody, aby nezužovaly šířku schodiště. Rozmístění sloupků je třeba rozvrhnout tak, aby mezi jednotlivými sloupky nebyla větší rozteč než jeden metr. Sloupky se kotví pomocí chemické malty (chemická kotva ve výtlačných kartuších) a závitové tyče. Poté se osadí výplňové tyče a madlo zábradlí.

Stavebnice zábradlí vyrábí i přerovská firma J. A. P. Zábradlí J. A. P. je vyrobeno z nerezové oceli, kterou lze používat v interiéru i v exteriéru. Hodí se na betonová i montovaná schodiště, balkóny nebo balustrády. Zábradlí může mít lankovou, prutovou či skleněnou výplň. V exteriéru podle výrobce zábradlí odolá slunci, dešti, mrazu i případné korozi. V interiéru je pak výhodná bezproblémová údržba. Díky speciálnímu ošetření na bázi oleje se na povrchu vytvoří ochranná vrstva, zabraňující přilnavosti prachu a tvorbě otisků.

Pro montáž schodišťové stavebnice si vystačíte se základním nářadím. Potřebovat budete ještě vodováhu, příklepovou vrtačku a ruční pilku. Firmy doporučují používat běžné nářadí, ale brát v úvahu zranitelnost nerezového povrchu a neutahovat například matky na sloupech kleštěmi.

www.zabradli.cz, www.zabradli-jap.cz, www.kovarna-vytopil.cz, www.zabradli-schodiště.cz

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock

Vnitřní a venkovní zábradlí

Vnitřní a venkovní zábradlí