Tipy na upcyklaci starého nábytku

upcyklace rozbité židle

Židle, která přišla o sedák, má místo něj připevněný drátěný košík, do něhož vložíme květináč. A je tu květinový stolek. Foto: Shutterstock

Nevyužívaný nábytek nemusí končit v kůlně či ve sběrném dvoře. S určitou dávkou fantazie a zručnosti se leckterý kousek nebo jeho část dají přetvořit na něco jiného a ještě užitečného.

Mnohostranné využití mají například židle – můžete je proměnit v němého sluhu, květinový stolek, věšák, houpačku, ze dvou nebo tří židlí vznikne lavice. Oblíbeným materiálem bývá starý šlapací šicí stroj, respektive jeho ozdobná litinová podnož. Ta poslouží jako nohy, stačí připevnit novou vrchní desku, pokud se původní nedá využít, a získáte kávový, psací či kosmetický stolek.

Rozhodně se nezbavujte ozdobného čela postele. Lze ho využít jako opěradlo lavice, základ pro květinový stolek či nástěnnou poličku. Další už necháme na vaší fantazii.

Kvalitní nábytek nevyhazujte

Zvláště pokud je nábytek z kvalitního masivního dřeva, pěkně zpracovaný, zdobený řezbami, bylo by škoda ho nevyužít. A třeba jen jeho část, když ne celý, se ještě na něco hodí.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Iva Tvrzová, Shutterstock a archiv firem

Tipy na upcyklaci starého nábytku