Zastřešení terasy

Střecha je důležitou součástí terasy. Správná volba střešní krytiny a kvalita zastřešení může rozhodnout o tom, kolik času na ní budete s radostí trávit.

Zvláště samostatně stojícím terasám sluší zastřešení klasickou pálenou střešní krytinou

Terasu či pergolu je možné zastřešit mnoha způsoby. To, jakou budete mít na terase střechu, by se mělo promítnout i do kvality konstrukce samotné terasy. Lehkou vzdušnou stavbu přístřešku bez dostatečně kvalitního ukotvení nelze zatížit bytelnou střešní konstrukcí a střešní krytinu je nutné vybrat s ohledem na proporce, sklon střechy terasy, případně i s ohledem na estetické souznění střešní krytiny s architekturou domu.
Materiál na střechu pak volíme i podle toho, zda má být posezení chráněno především před deštěm nebo před slunečními paprsky. Můžeme tedy použít jakoukoli neprůhlednou střešní krytinu, nebo materiál, který propouští světlo.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Pohodlí na terase:

Pohodlí na terase

Jak položit terasové desky

Most mezi pohovkou a zahradou

Stavba terasy

Inspirace pro vaši terasu

Vnitřní a venkovní zábradlí

Jak na terasu

Dřevo nedřevo

Jaká prkna na terasu

________________________________________________________________________

V případě preference dostatečného světla dobře poslouží i drátosklo

Je-li požadavek na přirozené světlo na terase primární, můžeme k pokrytí střechy použít například některý typ bezpečnostního skla nebo klasické drátosklo. Skleněná střecha je konstrukčně nejnáročnější. Upevnění tabulí do dřevěných či ocelových rámů vyžaduje velmi pečlivé utěsňování spojů a zvýšené nároky klade rovněž péče o skleněné plochy. Ty je třeba čistit častěji než jiné typy střech.
Méně pevná, ovšem konstrukčně méně náročná průsvitná střecha se dá udělat z polykarbonátových desek. Trapézové či vlnité prosvětlovací desky se poměrně snadno montují a bývají vybaveny UV filtrem. Metr čtvereční stojí kolem tří set korun. Tyto desky se dají snadno přiříznout na požadovaný rozměr a vcelku bez problémů je lze vyměnit při případném poškození.

Pálená krytina

S polykarbonátovými trapézovými deskami se snadno pracuje a tento materiál příliš nezatíží konstrukci

Podobným způsobem lze k zastřešení terasy využít i neprůhledné vlnité bitumenové střešní desky. Prodávají se v několika barevných odstínech od dvou set korun za metr čtvereční, přibíjejí se speciálními hřeby na latě nebo podbití a dají se přizpůsobit na požadované rozměry. Pracuje se s nimi snadno a představují poměrně dobrý kompromis, pokud chcete terasu pokrýt cenově dostupnou a odolnou střešní krytinou. Navazuje-li terasa na dům, můžete u prodejců této střešní krytiny pořídit i bitumenové pásy, kterými se spoj přemostí.

Terasu je rovněž možné pokrýt klasickou pálenou střešní krytinou. Nosnost krovu i sklon musí odpovídat použité krytině a pokud tomu tak je, můžete se rozhodnout například mezi očištěnými starými bobrovkami, případně taškami, které jsou stejné jako na domě. Terasa se střechou z pálených tašek působí bytelným dojmem a tato střešní krytina obvykle sluší masivní dřevěné konstrukci z pořádných trámů.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Zastřešení terasy