Hrátky s mozaikou

Mozaika z umně poskládaných střípků keramiky nebo skla dokáže proměnit obyčejné věci v nevšední.

Na květináči se v zeleném základu vlní několik pestrých proužků (Anagram)

Na mozaiku používáme buď keramické, nebo skleněné střípky, někdy ji můžeme oživit i vloženými korálky, skleněnými čočkami a podobně. Ozdobíme tak podnos, rám zrcadla, květináč, víko truhličky nebo dózy, desku stolu či skříňky… Kromě menších věcí lze udělat z mozaiky například i celou stěnu v koupelně.

 

Obložením větších valounů skleněnou mozaikou vznikly krásné dekorace či těžítka (Anagram)

Střípky a čtverečky

Nepravidelné střípky získáme rozbitím barevných obkládaček, pravidelnější tvary nalámeme speciálními kleštěmi, čtverečky a obdélníčky nařežeme pomocí řezáku na keramiku či sklo. Tyto dílky mají ovšem ostré hrany, pracovat s nimi musíme opatrně a vytvořit co nejrovnější plochu, aby hrany po vyspárování nevystupovaly. Do mozaiky sloužící především pro dekoraci můžeme zakomponovat i vyklenuté kousky z rozbitého hrnečku, dokonce i s ouškem.

Na podnosu byly použity pouze čtverečky dvou velikostí, zato hodně pestré (Fler.cz)

Jinou možností je ručně vyráběná mozaika – dílky mají podobu čtverečků, obdélníků, trojúhelníků i jiných tvarů a nemají ostré hrany, protože se glazují a vypalují už v této podobě. Dobře se z ní skládají přesné vzory. Je dražší, ale dá se koupit i v malém množství, třeba jen pár dílků.

Neobvyklá zahradní dekorace – skleněná mozaika hada se vine po šesti samostatných kamenech (Anagram)

Vytváření vzoru

Při skládání mozaiky se držíme připraveného vzoru nebo pracujeme víc podle fantazie. Náročnější dekor složíme nejprve nanečisto, pak teprve střípky postupně lepíme. Výsledek nezáleží jen na vzoru a barevnosti, ale i na tvaru dílků a způsobu, jak je klademe. Odlišného efektu dosáhneme, když dílky pokládáme rovně, do vln, úhlopříčně, rozházeně. Roli hraje i šíře spár a barevnost spárovací hmoty.

Mozaika na víčku udělá z obyčejné dřevěné krabičky atraktivní šperkovnici (Melvys)

Hodí se vědět

V prodejnách pro kutily seženete někdy zbytky obkladů a dlažeb za nízkou cenu nebo i rozbité obkládačky zdarma. Potřebovat budete ještě lepidlo na obklady a spárovací hmotu.

Parapet z mozaiky je nejen hezký, ale i praktický (Čertovinský ateliér)

Náš tip 

Při tvorbě zahradních dekorací zdobených mozaikou vám poradí kniha Mozaika na zahradu z nakladatelství Anagram. Najdete v ní řadu nápaditých projektů s podrobným postupem, praktickými radami i nákresy ve skutečné velikosti. Například závěsné i zapichovací svícny, dekorační kameny, šlapáky do trávy, květináče, zahradní stůl apod. Cena je 50 Kč. 

Obložit drobnou mozaikou starou litinovou výlevku bylo pracné, ale výsledek stojí za to (Studio Recese)

Pro obklad hran a zaoblených částí použijeme co nejmenší kousky keramiky (Studio Recese)

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, Štěpán Luťanský, archiv firem a autorka

Uložit

Hrátky s mozaikou