Okna a dveře v nové roli

Rubrika: Inspirace

Používat okno jako dveře a dvířka pověsit před okno není nic nového pod sluncem. Ale co takhle přisoudit oknům a dveřím úplně novou funkci? Například vyrobit z okna poličku a ze dveří stůl.

Děláte pořádek ve stodole nebo na půdě? A objevili jste stará vyřazená okna, která si tu kdysi někdo odložil, že z nich sestaví pařník? Nebo vlastníte již omšelé dveře, které čekají, až se nad nimi někdo smiluje a odveze je do sběrného dvora? Zadržte! Proč se zbavovat věcí, které by se možná ještě daly upotřebit…

Stejně tak není nutné vyhodit nepoškozená dvířka od skříní, francouzská okna z vybourané verandy, ale třeba i jen samotné okenní rámy.

Určitě je očistěte

Chce to především nápad, šikovné ruce, dílnu vybavenou nářadím a také pár plechovek 1 s barvami. Základem je obvykle pečlivé očištění povrchu a odstranění starých nátěrů. Jak hodně budeme důkladní, záleží už jen na naší vizi, jak by měl oživený kus vypadat.

Je také potřeba uvážit, zda budeme potřebovat původní kování – kliky, kličky, zámky, závěsy, obrtlíky, dorazy, záskočky, panty atd. Pokud je ponecháme na místě, čeká nás další rozhodnutí, zda je raději nepodrobíme důkladné renovaci.

Ovšem určitě musí pryč všechny hřebíky a ostré kovové části, aby se později o ně nikdo nezranil. Zbrousíme i všechny třísky. A pak už záleží jen na nás, zda necháme vyniknout patinu opotřebovaného dřeva, nebo celý povrch natřeme matným lakem, lazurou či krycí barvou. Nátěrová hmota dřevo nakonzervuje a částečně ochrání před případným poškozením při novém užívání.

Co dál s nimi?

Okna či okenní křídla lze využívat zasklená i bez skel, ale můžeme je také odnést ke sklenáři a nechat místo skla zasadit zrcadlo. Když potom okno pověsíme na zeď a doplníme poličkou, získáme originální kus nábytku.

Z okenního rámu lze též vyrobit rámeček na rodinné fotografie nebo jiné hezké obrázky. Můžeme zarámovat i vlastní koláže z barevných papírů, obrázků, tiskovin, pohlednic, starých dopisů a podobně. Této technice vytváření „alb“ z barevně sladěných výstřižků se říká scrapbooking.

Kdo si troufne na truhlářskou práci, může z pěkného okna příhodných rozměrů udělat horní desku konferenčního stolku, třeba i odklápěcí. Stejným způsobem se dají zužitkovat dveře, ale pak už získáme velký stůl, který využijeme například na letní posezení ve stodole či pod pergolou.

Dveře po drobných úpravách lze upravit i jako věšákovou stěnu do předsíně, ale i jako čelo postele, opěradlo lavice nebo jako nástěnku, která zvláště vynikne v prostorném interiéru. Dveřmi můžeme uzavřít velkou niku s policemi, která sahá až k zemi. Máme-li k dispozici více dveřních křídel, nabízí se vyrobit z nich paraván. Obdobně upotřebíme i různé dveře od šatních skříní a nejrůznějších skříněk. Recyklaci a nápadům se meze nekladou.

text: Martina Lžičařová
foto: Jaroslav Hejzlar, Bella Rose a archiv

Okna a dveře v nové roli

Okna a dveře v nové roli