Dřevo nedřevo

Terasová prkna z kompozitních materiálů jsou na první pohled k nerozeznání od pravého dřeva. Mají navíc řadu výhod a jsou zajímavou alternativou, která stojí za úvahu.

Protiskluzová úprava WPC prken umožňuje jejich využití i na terasách v sousedství bazénů

Krása, vůně a atmosféra klasického dřeva je bezpochyby jen stěží nahraditelná jakýmkoli průmyslově vyráběným materiálem. I přes toto konstatování však lze říci, že vývoj kompozitních materiálů dospěl do stádia, kdy mohou dřevo za určitých okolností nahradit. V některých ohledech ho dokonce předčí, protože tyto materiály nevyžadují údržbu a jsou v podstatě nezničitelné.
Terasová prkna z kompozitní materiálů jsou vyrobena ze dřeva a polyethylenu HDPE. Výsledkem spojení výhod obou materiálů je přírodní vzhled, hřejivý pocit ze dřeva a trvanlivost polymeru, který klade jen minimální nároky na údržbu.

Třísku si nezadřete

Společnost WPC – Woodplastic, která na trh dodává terasy z kompozitového materiálu, označovaného jako WPC, poukazuje na svých webových stránkách na řadu výhod těchto terasových prken. Neštěpí se, nekroutí a odolávají parazitům a vodě. Jsou stálobarevné, struktura jejich povrchu je přirozeně protiskluzová, nezadřete si na nich třísku a bez deformací odolají silnému mrazu i přímému slunci.

Terasy z kompozitů se vyznačují odolností vůči vodě a slunci

Výrobci poukazují i na výhodu jednoduché montáže pomocí systému nerezových spojek na připravený rošt. Systém přitom zůstává neviditelný, okraje se zakrývají příslušnými soklovými lištami.

Není od věci připomenout ani to, že kompozitové materiály jsou zcela recyklovatelné, a pokud hledáte šetrnější alternativu ke dřevu, mohou být dobrou volbou i z těchto důvodů. Podíl dřeva v materiálu je kolem 60 procent a pro výrobu se zpravidla využívá zbytkové dřevo. Ekologický je i jejich „provoz“, protože nevyžadují žádné další impregnační či ochranné nátěry a odolávají náporu povětrnostních podmínek v podstatě bez jakékoli další údržby vyjma občasného čištění. Výrobci garantují životnost těchto materiálů po dobu pětadvaceti let.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Pohodlí na terase:

Pohodlí na terase

Jak položit terasové desky

Zastřešení terasy

Stavba terasy

Inspirace pro vaši terasu

Vnitřní a venkovní zábradlí

Most mezi pohovkou a zahradou

Jak na terasu

Jaká prkna na terasu

________________________________________________________________________

Za výhody zaplatíte

Prkna jsou dodávána v nejrůznějších délkách, standardní délka je čtyři metry, šířka 138 milimetrů a výška 23 milimetrů. Různí prodejci mohou dodávat různé rozměry prken i odlišné montážní systémy, ale obecně platí, že prkna bývají v několika základních barevných provedeních (například teak či palisandr).

Kompozitová prkna jsou na první pohled téměř nerozeznatelná od dřevěných prken

Vlastnosti kompozitových prken je předurčují k využití nejen na terasy či okrajové plochy kolem bazénů, ale do koupelen, saun či vinných sklepů a všude tam, kde oceníte jejich odolnost vůči vlhkosti a mechanickému poškození.

Veškeré výhody těchto podlahových materiálů se samozřejmě odrážejí v ceně, která se pohybuje od 1500 korun za metr čtvereční a u jednotlivých prodejců se může výrazně lišit. Vyšší pořizovací náklady by pak měly kompenzovat nulové investice do další údržby včetně ochranných nátěrů.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: WPC WOODPLASTIC

Dřevo nedřevo