Spaní pro děti

Na postele, ve kterých usínají naše ratolesti, máme vysoké nároky. Musí být pohodlné, bezpečné a v neposlední řadě chceme, abychom splnili dětská přání.

Pokud se chceme potomkům zavděčit, určitě u nich nestoupneme v ceně s obyčejnou dřevěnou postelí. Děti touží spát ve výškách, v posteli, která vypadá jako automobil či domeček nebo je jinak zajímavě řešená. Takové alternativy potřebujeme skloubit s bezpečím a kvalitou roštu, aby se děti mohly zdravě vyvíjet.

Postel ve tvaru domečku poskytne
útočiště každému dítěti (Bonami)

Bezpečnost především

Spaní ve vyvýšené posteli má sice své kouzlo, které děti ocení, ale souvisí s ním i mnohá rizika. Jedno z největších je, že děti mohou uklouznout při chůzi po schůdkách nebo šplhání po žebříku. Je to dokonce jedna z nejčastějších příčin úrazů! Zabránit tomu můžete protiskluzovou páskou, kterou na každý stupínek nalepíte. Protiskluzový kobereček můžete připevnit i pod postel a budete tak o krůček dále v zamezení nehodám.
Vysokou postel musíte také dobře přidělat ke zdi, abyste zabránili převrácení, a u té normální byste měli dodržet vzdálenost mezi lůžkem a stěnou, která by měla být buď méně než 65 mm, nebo více než 230 mm. Děti na nich totiž nebudou zdaleka jen spát, ale hlavně vymýšlet různé zábavné hry a dovádět. Pokud pořídíte postel s úložným prostorem v podobě šuplíků, připevněte na ně tlumiče. Zásuvka se bude zavírat pomalu a měkce, nebudete tedy muset řešit přiskřípnuté dětské prstíky a hlavně tiše, takže si svou chvilku klidu dopřejete bez rušení. Do určitého věku se děti ve spánku hodně převalují, proto pořizujete-li vyvýšenou postel pro ratolest zhruba do 8 let, je nutné mít kolem ní ohrádku.
Také myslete na to, že každé dítě je jinak vysoké, a vezměte ho na výběr postele s sebou, abyste mohli uvážit, zdali se do zvýšené postýlky bez žebříku vůbec dostane. Některá lůžka totiž schůdky ani žebřík nemají, protože se předpokládá, že jsou dělané pro děti s určitou výškou.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Ložnice a bytový textil:

Záclonky a závěsy oknům sluší

Koberec zkrášlí podlahu

Tapety na chalupě

Jak vybavit ložnici

Postele

________________________________________________________________________

Velký sen vaší ratolesti se může
stát skutečností v podobě postele
ve tvaru požárního auta (Nábytek
ALDO)

Šetříme prostor

Je dost možné, že jste při stavbě domu, bytu či chalupy počítali s tím, že vám jedno dítě bude stačit. Pokojíček jste proto nechali vyprojektovat tak, aby byl dostačující, ale o pár let později vaše ratolest zjistí, že se o malý prostor bude muset podělit s dalším potomkem. Klasická dvoupatrová palanda je sice dobrým řešením, ale lze to udělat i důmyslněji. Pod vysokou postelí lze vytvořit útulný obývací prostor s malým gaučem a televizí nebo pod ni můžete schovat psací stůl. Mladší dítě může mít díky tomu postel oddělenou od sourozencovy a vy nebudete muset poslouchat věčné dohadování o nadzvedávání roštu či intenzivním převalování rušící nocležníka v dolní části, kterou děti vždy berou jako tu horší variantu.
Děti také rychle rostou, obvykle rychleji než bychom čekali. Proto většinou nezbývá nic jiného než okolo šestého roku vyměnit malou postýlku za delší. Nabízí se ale také varianta prodloužitelných konstrukcí, kterou až bude potřeba, jednoduše nastavíte do požadované délky. Dělají se v tvarově zajímavých provedeních a barvách.

I zdánlivě obyčejná postel může
vypadat v pokojíčku pohádkově
(Bonami)

Jakou zvolit matraci

To, jakou vyberete dítěti matraci, může ovlivnit kvalitu jeho života v dospělosti. Dětem se páteř ještě vyvíjí, a proto je dobré do matrace investovat a poradit se s odborníky ve specializovaných prodejnách. Obecně ale platí, že by měla být rozhodně tvrdší, páteř by se zvláště v bederní oblasti neměla ohýbat. I když je pro děti určitě lákavější spaní na měkkém, je důležité jim vysvětlit, že tvrdší matrace je pro jejich zdraví ideální. To na co si v mládí zvyknou, pro ně bude v pozdějším věku automatické a tak je z části uchráníte před bolestí zad.

Požární auto či kočár pro princezny

Největší radost budou mít malé děti z postele, která zároveň bude zhmotněním jejich fantazie. Pokud jsou vaši potomci fanoušci aut, můžete jim udělat radost postelí vyrobenou přímo na míru, která bude třeba ve tvaru požárního či závodního vozu. Malé princezny zase ocení lůžko ve tvaru kočáru, který bude vypadat úplně jako ten z americké verze pohádky o Popelce.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Spaní pro děti

Spaní pro děti