Jak vybavit ložnici

Ložnice je místo, kde sice trávíme nejvíce času ve stavu snovém, ale i tak toužíme, aby byl její interiér útulný a nabízel i možnost příjemného odpočinku třeba s knihou.

Při výběru nábytku do ložnice musíme předem uvážit, zdali se bude jednat opravdu jen o místnost určenou pro spánek, nebo prostor využijeme i jako úložný či jako místo, které poskytne útočiště před stresem ze všedního života. V posledním případě můžete do ložnice pořídit křeslo, které budete využívat k relaxaci v podobě čtení dobré knihy či časopisu. Nejdůležitějším aspektem však stejně zůstane samotná postel a matrace, která musí být pohodlná a uzpůsobená tak, aby zajišťovala pohodlný a hlavně zdravý spánek.

Ložnice v chalupách většinou
najdeme v podkroví

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Ložnice a bytový textil:

Záclonky a závěsy oknům sluší

Koberec zkrášlí podlahu

Tapety na chalupě

Postele

Spaní pro děti

________________________________________________________________________

Dobrá matrace půl zdraví

Matrací je na trhu nespočet množství a vybrat si tu nejlepší může být problém. Nejlepší bude, když zajedete do specializovaného obchodu, kde si můžete na matraci sáhnout, sednout a v nejlepším případě lehnout, abyste vyzkoušeli, jestli vám bude vyhovovat. Uvidíte zde i průřezy, které vám umožní podívat se, co se v matraci nachází za materiály.
Může v ní být kokosové vlákno, koňské žíně, které jsou lehké, vzdušné, prodyšné a skvěle akumulují teplo, z alergicky neutrálních materiálů je nejlepší latex, který je také odolný proti plísním a bakteriím, stejně jako matrace obsahující mořskou trávu. Za matrace, které jsou ekologické, si sice připlatíte, ale může vás pak hřát pocit nejen z kvalitního spánku, ale také z toho, že se zachováte šetrně k přírodě. Jedná se například o pěny z obnovitelných zdrojů obsahující len a vlnu nebo pěny s obsahem extraktů ze sóje.
Na matraci lze pořídit ještě úzkou paměťovou pěnu, která dokáže rozložit hmotnost těla a vytvořit protitlak. Některé dokonce obsahují prospěšné přírodní esence, jako je heřmánek nebo levandule, která je známá pro své blahodárné účinky při nespavosti.

Příjemný koberec v naší ložnici
interiér zútulní a hlavně zateplí

Doplňky jsou základ

Pokud se chcete cítit v ložnici dobře, vyrazte na nákupy doplňků a to hlavně těch textilních. Vaše chalupa či chata si žádá venkovský styl plný drobných květin, kostkovaných či pruhovaných vzorů. V ložnici nemusíte mít jen dva polštáře, ale naopak jimi můžete obsypat celou postel. Na zem u postele položte chlupatý kobereček, aby se ráno bosé nohy nedotýkaly studené podlahy, a máte útulný chalupářský interiér skoro hotový!
Chybí však ještě několik důležitých věcí. Tou první je noční stolek, protože není nic otravnějšího, když už se vám chce spát a nemáte kam odložit brýle nebo knihu. Na zemi to takovým věcem nesluší a navíc na stolečku můžete mít stylovou lampu a v šuplíku schované tajnosti. Můžete do něj investovat a koupit si kvalitní kousek z masivu, ale stylový najdete i kolem 1 000 Kč.
Dále je dobré efektivně vymyslet místo pro úložný prostor, protože je vždy co ukládat. I když na chalupě nemáme celou garderobu jako doma, určitě je lepší mít oblečení připravené ve skříních než ho neustále převážet a nechávat v taškách.

Text: Karolína Waberová
Foto: Martin Mašín a archiv firem

Jak vybavit ložnici

Jak vybavit ložnici