Postele

Známé přísloví říká: „Jak si usteleš, tak si lehneš“. My bychom ho mohli parafrázovat na: „Jakou postel si vybereš, tak se vyspíš“ a budeme nejblíže pravdě.

I když většina rad zní, aby si lidé dávali pozor na výběr matrace, což je samozřejmě velmi důležitý aspekt kvalitního spánku, bez dobré postele se správným roštem by byla splněna jen část pomyslného spánkového desatera. Dobře si rozmyslete, co od lůžka očekáváte a třeba i jak dlouho se na něj chcete spolehnout.

Ostatní nábytek můžeme s postelí barevně sladit (IKEA)

Jak vybrat rošt

I když budete s největší pravděpodobností vybírat postel podle designu, který se vám bude líbit, je třeba dbát na kvalitu roštu. I k jedné posteli totiž může být na výběr z několika kvalit! Ať už se jedná o jakýkoliv druh roštu, pravidlo číslo jedna je, že by měl být řešený tak, aby mohl spolehlivě odvětrávat a v matraci se nezadržovala vlhkost. Rošty mohou být laťové, které se vyrábějí většinou ze smrkového dřeva a používají se nejčastěji. K takovým se hodí matrace s pružinovou kostrou, ale vždy myslete na to, že rozestup latí musí být maximálně 4 cm, protože jinak novou matraci zdeformujete.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Ložnice a bytový textil:

Záclonky a závěsy oknům sluší

Koberec zkrášlí podlahu

Tapety na chalupě

Jak vybavit ložnici

Spaní pro děti

________________________________________________________________________
Druhou možností jsou rošty lamelové, ke kterým se hodí matrace latexové. Lamely jsou pružné, polohovací a matrace zase měkčí a ohebnější, takže společně tvoří dokonalou symbiózu. Rošty mají různý počet lamel, ale určitě se nevyplatí na nich šetřit. Kvalitní rošt by měl mít nejméně 28 lamel. Seženete je od 1 000 do 5 000 Kč a dráž vyjdou ty pružné.

Levnější postel bez čela postačí na chatu, kam
nejezdíme tak často (JYSK)

Čelo dělá postel

Možná byste se spíše přiklonili k názoru, že čelo postele je spíše designovým prvkem, ale není tomu tak. I když velké a zdobené čelo může udělat postel zajímavější, druhou výhodou je například to, že nás chrání od studené zdi či průvanu. Pokud je otočené do prostoru místnosti, navozuje nám pocit bezpečí a útulného místa.
Samozřejmě se dělají i postele, kde čelo opravdu slouží jen jako paráda. Jsou především z kovu, které bývá čelo různě členité. Ty však i v chalupářském interiéru vypadají naprosto kouzelně a jejich výhodou je, že členěným rámem můžete provléct třeba světelný řetěz nebo přidělat jiné vkusné ozdoby.

Jaké existují rozměry

Pro standardní jednolůžko jsou základní rozměry 90 × 200 cm a pro dvojlůžka 160 × 200 cm a 180 × 200 cm. Pokud však chcete malý kompromis a domníváte se, že vám bude stačit menší rozměr, nabízí se jedno a půl lůžka, tedy 140 × 200 cm. Naopak potřebujete-li prodlouženou délku, lze sehnat postel až do 240 cm nebo lze nechat atypické rozměry vyrobit na zakázku. Správně bychom měli mít 20 cm takzvaně k dobru, tedy pokud měříte 190 cm, vhodná délka je pro vás 210 cm.

Vysoké čelo postele nás ochrání od chladné zdi (Bonami)

Kvalita konstrukce a správná výška

Dalším rozhodujícím hlediskem by měla být kvalita konstrukce. Na posteli nešetřete! Nebo počítejte s tím, že postel bude mít krátkou životnost a po prvním přestěhování už nikdy nebude v dobrém stavu.
Na chalupu se hodí nábytek z masivu, který vydrží věčnost a navíc působí autenticky. Není nic horšího než rozviklaná postel, kvůli které se důsledkem každého zavrzání probudíte.
Co se týče výšky postele, optimální je 50 cm a to hlavně z ortopedického hlediska. I když se s matrací doporučuje 56 cm, v tomto případě už záleží na věku a tělesné výšce dané osoby, která bude postel využívat.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Postele

Uložit

Postele