Změřte a vysoušejte

Vysoušeče a odvlhčovače je nutné považovat spíše za pomocníky pro zmírnění následků vlhkosti v domě. Přesto mohou alespoň dočasně zlepšit podmínky k bydlení a předejít tvorbě nebezpečných plísní.

Přístroje na vysoušení vlhkosti se dělí na aktivní – kondenzační (kompresorové) – a pasivní – adsorpční modely. Kondenzační odvlhčovače pracují tak, že vzduch, který přes ně prochází, ochlazují, čímž z něj vysrážejí vlhkost, a pak jej opět ohřejí. Potřebného odvlhčovacího výkonu dosahují pouze při vlhkosti nad 60 % a pokojové nebo vyšší teplotě.
Adsorpční odvlhčovače pohlcují vlhkost z procházejícího vzduchu hydrostatickým materiálem (například granulátem) schopným na sebe vlhkost navázat. Mají nižší odvlhčovací výkon, který však není až tak závislý na okolní teplotě. Hodí se proto do prostor s teplotou pod 10 °C. Tyto přístroje do sebe natahují vzdušnou vlhkost a odvádějí ji v podobě zkondenzované vody do záchytné vaničky. Existují i modely, které granulát vysouší pomocí topného tělíska obsaženého v odvlhčovači.

S pomocí vlhkoměru Stanley snadno upřesníte míru zavlhčení zdiva z různých materiálů (Hornbach)

Podle čeho vybrat

Při nákupu vhodného přístroje musíme znát velikost prostoru, který budeme vysoušet, a to v metrech krychlových. Pak se zaměříme na výkon odvlhčování a vzduchový výkon. Výhodou je senzor, tzv. hygrostat, který vypne přístroj, jakmile je dosaženo zadané vlhkosti.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jak zbavit dům vlhkosti:

Co dělat, když je vlhký dům

Naočkujte zdivo chemií

Čím omítnout vlhké zdivo

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do budovy

Dodatečná izolace základů

Proti vlhkosti i plísním

________________________________________________________________________
Na výrobku by mělo být uvedeno, kolik vody je přístroj schopen ze vzduchu odstranit v litrech za 24 hodin. Většina odvlhčovačů je vybavena ventilátorem, který zajišťuje proudění vzduchu v místnosti a jeho průchod přístrojem. Výkon ventilátoru by měl odpovídat velikosti místnosti, v níž bude přístroj používán. Za jednu hodinu by měl přečerpat všechen vzduch v místnosti přibližně dvakrát.

Odvlhčovač vzduchu Sencor SDH 3010WH má výkon odvlhčování 30 l za 24 hodin a je
vhodný do místností do 73 m² (Sencor)

Elektronické vlhkoměry

Měřič vlhkosti zjišťuje vlhkost v dřevěných a běžných stavebních materiálech včetně zdiva, sádry, betonu a cementotřískových desek. Jedním stisknutím tlačítka zapnete přístroj a elektrody vtlačíte opatrně, ale co nejhlouběji, do měřeného materiálu. Pro ideální měření provádějte několik odečtů v různých místech. Na LCD displeji se zobrazí naměřená hodnota v procentech. Rozsah vlhkosti pro stavební materiály je v rozmezí 0,2 – 2 %, beton je možné označit za mokrý, pokud naměřené hodnoty přesáhnou 1,6 %, sádra je vlhká už od 0,8 %.

 

Změřte a vysoušejte