Šumavské víkendy

Víkendy trávené na venkově nemusí být vždy podmíněny vlastnictvím chalupy. Dvoupodlažní apartmán v bytovém domě na Šumavě nabízí atmosféru horské chalupy, současně ale i veškerý moderní komfort.

Poradit si se zařízením moderního interiéru, kde bychom se měli cítit jako na chalupě, ale bez jejích negativ, není jednoduché. Nestačí k tomu postavit na poličku pár starých kafemlýnků. Někdy může pomoci rada a dobrý nápad zkušeného designéra nebo bytového architekta. O tom se můžete přesvědčit v dnešní šumavské návštěvě.

Posezení jako v horské chalupě. stůl se židlemi evokuje tradiční selský nábytek, z okna je výhled na zasněžené lesy. Lampy s vlněnými stínítky připomínají zimní svetr.

Místo chalupy byt na klíč

Manželé se dvěma dětmi žijící ve městě, pracovně hodně zaneprázdnění, by neměli čas se starat o chalupu. Proto se před několika lety rozhodli pořídit si místo tradiční chalupy apartmán v bytovém domě. Táhlo je to do hor, protože rádi lyžují. Zvolili proto Šumavu.
V dvoupodlažním apartmánu tvoří odpočinková část, jídelna a kuchyně jeden otevřený prostor. Na stejném podlaží je ještě pokoj pro hosty a koupelna. Po schodišti se vystoupá k rodičovské a dětské ložnici a druhé koupelně. Původní představu o zařízení víkendového bytu majitelé změnili, jakmile viděli jiný byt v tomto domě. Zařizovala ho designérka Monika Lněničková ze studia Miramari a je její styl oslovil. Domluvili se a veškeré zařízení a vybavení interiéru pak už nechali na ní. Do bytu se vrátili, když bylo vše hotovo včetně dekorací, nádobí v kuchyni, ložního prádla na postelích.

Kuchyně, jídelna a odpočinkový kout s pohovkou tvoří jeden otevřený prostor.
Kuchyně, jídelna a odpočinkový kout s pohovkou tvoří jeden otevřený prostor

Velká rohová pohovka s měkkými sedáky láká k usednutí. Na dřevěné stěně upoutá fotografie šumavské krajiny.

Bílá, šedá a dřevo

Apartmán se proměnil ve víkendové sídlo, které dýchá atmosférou pravé horské chalupy. Designérka šetřila barvami, vsadila na neutrální odstíny bílé a šedé, zato významnou roli určila dřevu. Je z něj obklad na velké části stěn, některé kusy nábytku, obklad vany. Použito bylo staré smrkové dřevo, které už má svou přirozenou patinu a tmavší barevnost. Povrch nebyl nijak speciálně upravován. Stejná je i rohová kuchyňská linka, která tak nenápadně splývá s pozadím.
Také podlahy jsou dřevěné, ale ve světlejším odstínu než obklady. Někde je pro větší pohodlí změkčují koberce – v ložnicích jsou celoplošné vlněné, před pohovkou leží měkká kožešina.

Rozměrově úsporná kuchyňská linka situovaná pod schody poskytuje majitelům veškerý komfort. Pracovní deska je z ručně hlazeného a lakovaného betonu.

Mezi kuchyní a schody do patra přibyl široký sloup se zabudovaným krbem na biolíh, nad nímž se za odklápěcí deskou skrývá televize. Pohodovou atmosféru dotvářejí zapálené svíčky v rozměrných kovových svícnech

Selský nábytek – to je nápad!

Monika Lněničková okořenila interiér několika výraznými kousky zařízení, které se inspirovaly tvaroslovím selského nábytku. Ten býval na chatách a chalupách před lety velmi oblíben. Podnož jídelního stolu, opěradla židlí a čelo manželské postele mají dekorativně vykroužené tvary, ovšem bílá povrchová úprava je posunuje do jiné roviny. Je to vtipné, svým způsobem moderní, a přesto chalupářské.

V ložnici rodičů zaujme bílé čelo na míru zhotovené postele, jehož „selský“ tvar vyniká na pozadí dřevěného obkladu stěny

V dětském pokoji sahá postel pod šikmým stropem ode zdi ke zdi. Ani tady nechybí na čelní stěně dřevo

Nový krb a přírodní doplňky

Designérka doplnila byt o jeden nový prvek – v prostoru mezi kuchyňským koutem a schodištěm teď stojí dřevem obložený sloup, v němž je zabudován krb na biolíh. Klasický krb by totiž vyžadoval náročnější stavební úpravy. Nad ním se za nenápadnou odklápěcí deskou ukrývá televize. Podobně jsou řešeny úložné prostory, kterých si na první pohled nevšimnete – pod lavicí u stolu v hlavním obytném prostoru, jako vestavné skříně v chodbě a ložnicích.
Interiér už nepotřebuje mnoho doplňků. Na dřevem obložené stěně za pohovkou vyniká černobílá fotografie šumavské krajiny. Není jediná, další najdeme i v ložnicích, na schodišti a dokonce i v koupelně.
K „horské chalupě“ patří přírodní doplňky. Tady mají podobu například svícnů z oblých kamenů, které jako by se omlely v šumavských říčkách. Menší svícny jsou ze dřeva, velké z černého kovu. Neutrální tóny interiéru oživuje pár červených doplňků – polštáře, svíčky, drobné dekorace.

V pokoji pro hosty převládá bílá barva, a to nejen na stěnách, bílý je i nábytek.

I v koupelně se uplatnilo dřevo – na obkladu vany a na skříňce. Stěnu za vanou netradičně zdobí jedna z fotografií šumavské přírody

Málo je někdy více

Někdy opravdu stačí jen náznak – staré dřevo s výraznou strukturou, typický chalupářský detail (zde převzatý ze selského nábytku), pár přírodních doplňků – a můžeme si užívat venkovskou pohodu.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: FILIP ŠLAPAL

Šumavské víkendy

Uložit

Uložit

Uložit

Šumavské víkendy