Koberec zkrášlí podlahu

Vedle celoplošných koberců a menších předložek či běhounů jsou oblíbené koberce středních a větších formátů.

Na chalupách a chatách bývá většinou trochu jiný režim než v městském bytě. V létě zůstávají dveře víkendového stavení na zahradu často otevřené a obyvatelé se pohybují každou chvíli z domu na zahradu a zase zpět. Z praktických důvodů se proto používají na podlahy přízemních místností snadno udržovatelné materiály, jako je například dlažba, dřevo a PVC, které se snadno setřou vlhkým hadrem.
Hladké podlahy však už na pohled působí poněkud studeně, zvláště v zimním období, proto jsou menší i větší koberce a koberečky oblíbené i na chatě a chalupě. Navíc fungují jako tepelná izolace. Jak toto dilema vyřešit?

Koberec Velvet ze 100% polypropylenu se zajímavě řazenými proužky, 115 × 170 cm

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Ložnice a bytový textil:

Záclonky a závěsy oknům sluší

Postele

Tapety na chalupě

Jak vybavit ložnici

Spaní pro děti

________________________________________________________________________

Zajímavě členěný koberec Belis essence v hnědých a šedých odstínech, 120 × 170 cm, 100% polypropylen, výška vlasu 13 mm

Kam jaký koberec

V přízemní světnici koberec umístíme spíše do méně frekventovaných, klidových zón, například k pohovce a křeslům, a vybereme takové, které se snadněji udržují. Tam, kde jsou chalupáři a chataři zvyklí se důsledně přezouvat, je položíme prostě tam, kde nám to bude vyhovovat – na střed místnosti, do jídelního koutu pod stůl a židle a podobně. V dalších místnostech (ložnice, dětský pokoj), kde často chodíme i bosi a děti si na zemi hrají, mohou koberce pokrývat celý střed místnosti a zvolit můžeme i ty s vyšším vlasem.

Koberec Belis essence Multicolor s výrazným vzorem květů a výškou vlasu 13 mm, 160 × 230 cm, polypropylen

Jednoduchá, přesto efektní kresba na koberci Läborg s nízkým vlasem, 133 × 195 cm, 100% polypropylen

Velikost, barevnost a dekor

Při nákupu koberce sledujeme několik parametrů. Hlavním je velikost, druhým vzhled – především barevnost a dekor. Barva a vzor koberce by měly ladit s ostatním vybavením interiéru. Kromě jednobarevných kusových koberců jsou k mání především pruhy a různé dekory geometrické a abstraktní, v menší míře i květinové, do pokoje potomků lze zvolit koberec s dětskými motivy.
Populární jsou koberce se vzhledem patchworku, tedy „sešívané“ z různě barevných a vzorovaných kusů. U některých se jedná pouze o efektní vzhled, ale některé jsou skutečně sešity z částí starých a vzácných koberců. Nestárnoucí klasikou jsou koberce s perskými vzory.

Jednobarevný koberec cosy Glamour s vysokým vlasem 4 cm, 133 × 200 cm

Koberec Belutschi s perským vzorem, 135 × 195 cm, 100% polypropylen, výška vlasu 6,25 mm

Jaký zvolit materiál

Vedle ručně vázaných koberců hedvábných či vlněných nebo ručně tkaných bavlněných koberců převažuje na trhu nabídka strojově vyráběných koberců z různých materiálů – z vlny, bavlny a především ze směsových a syntetických materiálů, jako jsou akryl, polypropylen, polyester. Přírodní materiály jsou sice kvalitnější, ale syntetické se snáze udržují. Na kvalitě koberce se podílí i hustota a způsob tkaní. Koberce mohou být hladce tkané, se smyčkami nebo s nižším či vyšším vlasem.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Koberec zkrášlí podlahu

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Koberec zkrášlí podlahu