Vertikutátory

Aby byl trávník opět naší chloubou, je potřeba pomoci mu nadechnout se čerstvého vzduchu. Ideálním měsícem na provzdušnění je právě duben, tak se do toho pojďme pustit!

Trávník se při vertikulaci cítí jako v salónu krásy. Takovou úpravu mu dopřáváme dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Vertikutátor ho zvládne nejen prořezat, aby mu později narostla hustší „kštice“, ale i zbavit mechu či rozkládajících se zbytků rostlin. Důležité je i jemné naříznutí travních kořínků a provzdušnění, které pustí do půdy živiny, světlo i vzduch, díky čemuž tráva rychleji poroste. Zároveň tak dopřáváme trávníku zásah, který zapříčiní omezení růstu dvouděložných plevelů.
Na trhu si můžeme vybrat z mnoha typů vertikutátorů. Rozdíl mezi nimi je třeba v tom, zdali chceme sbírat zbytky odstraněné z trávníku ručně nebo pomocí mechaniky do koše. Rozhodnout se budeme muset i ohledně typu pohonu a v konečné fázi, jak výkonný stroj potřebujeme z hlediska velikosti provzdušňované plochy.

Koše jsou sice dobrým pomocníkem, vynášet je
budeme muset ale často (Bosch)

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nářadí a technika do zahrady:

Vybíráme sekačku

Výsadba zeleniny s pomocí techniky

Nůžky na silné větve

Ostrý střih

Zahradní pily

________________________________________________________________________

Vetrtikutační hrábě

I když se mnozí z nás spoléhají na obyčejné ocelové hrábě, ve skutečnosti nám nepomohou tak jako ty určené pro vertikutaci, protože nejsou schopny zajít do hloubky a načechrat vrchní vrstvu půdy. Vertikutační hrábě postačí v případě, že jsme majiteli malého pozemku, protože i když se dají pořídit s kolečky, nedokážou udržet rovnoměrnou hloubku průřezu jako motorový vertikutátor a také z práce se stává čistá otročina – bývá jí moc. Jejich pozitivem však je, že se s nimi dostanete všude, proto jsou dobré hlavně na doladění detailů, třeba kolem skalek nebo obrub. Sehnat se dají už od pěti set korun, ty s kolečky se pohybují okolo tisíce korun.

Provzdušňovač trávníku poháněný benzínovým
motorem umožňuje neomezené manévrování
a disponuje dostatečným výkonem. 16 890 Kč (Stihl)

Elektrické vertikutátory

Jsou spolehlivými pomocníky na střední až velké plochy, kde je dobrá dostupnost elektřiny. Napájí se proudem ze zásuvky 230 V a jejich obsluha není náročná, takže ji hravě zvládnou i ženy. Hitem poslední doby jsou akumulátorové vertikutátory, které jsou určeny pro plochy 100 × 350 m2. Jejich výhodou je, že se s nimi můžeme volně pohybovat bez prodlužovacího kabelu, který se leckdy plete.

Malý elektrický vertikutátor s košem je ideální
na malý a středně velký pozemek (Bosch)

Benzinové vertikutátory

Tento typ vertikutátoru je poháněn spalovacím motorem a jak pro jeho celkovou cenu, tak pro jeho využití pouze dvakrát do roka, nemá smysl pořizovat ho na malý i středně velký pozemek. Benzinové provzdušňovače nemívají pojezd, protože stroj jede kupředu díky rotaci válce takovou rychlostí, že je spíše nutné ho brzdit. Nevyplácí se setrvávat s ním na jednom místě, jelikož v takovém případě dokáže rychle poničit trávník.

Text: Karolína Waberová
Foto: Shutterstock

Vertikutátory

Uložit

Vertikutátory