Čím osázet koryta a stírky

begonie v korytu

Ve stínu se bude dařit například nenáročným begoniím. Foto: Shutterstock

Koryta na krmení musela vydržet nějakou tu ránu kopytem, proto se dělala z kamene, tvrdého a houževnatého materiálu. Dnes korýtka slouží především jako květináče.

Koryta se uplatňovala jako nádoby na krmení a napájení hospodářských zvířat. Do rozměrnějších stírek, které jsou korýtkům podobné, se zachytávala dešťová voda na zalévání. Dnes se obojí využívá jako dekorace. Po osázení okrasnými rostlinami jsou z menších nádob květináče, ty rozměrnější můžou být naplněny vodou, stojatou nebo tekoucí.

Rostliny s menším kořenovým balem

Do korýtek volíme spíše drobnější vegetaci, které nebude vadit omezené místo pro kořeny. Kromě méně vzrůstných druhů bylinek a balkónovek se tu bude dařit i sukulentům či rostlinkám, které v přírodě bojují o každý centimetr půdy a na drsnější podmínky jsou zvyklé, to znamená skalničkám. Také sem můžeme sázet zakrslé druhy okrasných dřevin.

osázené korýtko

Barevnými maceškami můžeme osázet koryto stojící před nepoužívanou pumpou. Foto: Martina Lžičařová

Rostliny s výrazným olistěním či s nápadnými květy nebudou vyžadovat žádné aranžmá. Skalničkám to však bude slušet v lehce vymodelovaném povrchu a v sousedství kamenů. Pokud máme k dispozici větší koryto, tak mezi ostatní rostlinky můžeme umístit i některou z okrasných travin, či dokonce jehličnan nebo listnáč zakrslé formy. I v korýtku tak může vzniknout kousek krajiny s přirozeným vzhledem.

skalka v korytu

Prostor v korýtku po doplnění kameny či samorosty lze pojmout jako skalku. Foto: Shutterstock

Voda do zahrady patří

Velkou nádobu naplníme vodou. Nádržka s vodní hladinou může být průzračnou „studánkou“ anebo ji využijeme pro pěstování bahenních či vodních rostlin.
Mělké korýtko může posloužit i jako pítko pro ptáky, hmyz a další drobné živočichy. Nesmíme však zapomenout doplňovat vodu, protože se v teplém počasí rychle odpaří.

Do korýtek v zahradě lze také naskládat kameny, samorosty a další přírodniny

kamenné koryto

Kamenná a dřevěná koryta dříve sloužila na zachytávání vody proudící z horských pramenů. Foto: Shutterstock

voda v korýtku

Voda v korýtku u cesty upozorní na pramen i náhodného návštěvníka. Foto: Shutterstock

Hodí se vědět

Do dna koryta, které chcete osázet, vyvrtejte dostatečně velký otvor, aby jím mohla odtékat přebytečná zálivková voda. Potom dno pokryjte pěticentimetrovou drenážní vrstvou štěrku. Zeminu kolem zasázených rostlin můžete obsypat jemnými kamínky, které zabrání odpařování vody.

osázená stírka

Kruhovitá stírka původně sloužila jako napajedlo, po osázení zdobí zahradu. Foto: Shutterstock

Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a Martina Lžičařová

Čím osázet koryta a stírky