Vybíráme sekačku

Sekačku na trávu můžete vybírat podle ceny, pohonu, velikosti i podle toho, jak se vám líbí. Je však dobré vybírat ji zejména podle velikosti zahrady, kterou budete sekat.

Pro pravidelnou, opakovanou a ze všech možných variant nejméně pracnou údržbu trávníku na zahradě je nejvhodnější rotační sekačka. Zatímco bubnové sekačky, křovinořezy či motorové kosy využijete spíše na sečení neudržovaného členitého pozemku, rotační sekačky nejlépe zvládnou to, co většina majitelů pozemků kolem chalup a chat miluje nejvíce, tedy pěkně rovnoměrně posečený trávník bez odpadu, který by bylo nutné pracně hrabat. A nejlépe se hodí také k průběžnému a pravidelnému udržování trávníku přesně v tomto stavu.

Sekačka Lux-Tools Highwheel váží
necelých 18 kg, má maximální výšku
sečení 7,5 cm a zásobník o objemu 45 l
(OBI)

Jak vybírat

Předpokládejme, že si vybíráte sekačku poprvé a nemáte s tím zatím příliš mnoho zkušeností. Nebo jste nespokojení s tou, kterou dosud používáte, hledáte lepší alternativu, ale chtěli byste se vyhnout nedostatkům, které vám vadí na stávající sekačce. To může být hodně věcí od slabého výkonu, příliš rychle zaplněného koše, elektrického kabelu, hlučného a páchnoucího motoru, velké hmotnosti a namáhavé manipulace až po pracnou údržbu včetně nutnosti myslet na zásobu paliva a maziva.
Ať už vás omezuje cokoli ze zmíněných problémů, vyberte si z nabídky rotačních sekaček na trhu takovou, která vám bude vyhovovat. Ovšem téměř vždy je to něco za něco.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nářadí a technika do zahrady:

Výsadba zeleniny s pomocí techniky

Nůžky na silné větve

Ostrý střih

Zahradní pily

Vertikutátory

________________________________________________________________________

CLMa4820L2 je akumulátorová sekačka
se záběrem 48 cm a s funkcí mulčování
(Black+Decker)

Velký pozemek? Benzínová sekačka!

Sekačky s benzínovým motorem jsou výkonné, ale hlučné a těžké. Spalovací motor je na péči a údržbu vždy o něco náročnější než elektromotor. Musíte doplňovat benzín a olej, budete mít potíže s bočním náklonem ve svažitém pozemku a ani při čištění nemůžete stroj jen tak otočit vzhůru nohama, aby vám nevytekly příslušené kapaliny.
Nejste ovšem závislí na přívodu elektrického proudu a na kabelu, který vás při sečení vždy nějakým způsobem omezuje. Podle odborníků je pro sečení pozemků nad sedm set metrů čtverečních lepší volbou právě sekačka s benzínovým motorem, zvláště v případě členitého pozemku s porostem keřů či stromů, do nichž by se kabel zamotával a případně je poškodil.
Zvláště u těžších a výkonnějších sekaček je v podstatě nezbytný pojezd, tedy samostatný pohon kol. Ten sice motoru částečně ubírá na výkonnosti, ale zároveň výrazně usnadní manipulaci se sekačkou a především ve svažitém terénu se bez něj neobejdete.

Sekačka je nářadí, které dostává
zabrat. Při výběru zkontrolujte její
odolnost a robustnost do nejmenších
detailů

Elektrická či akumulátorová sekačka

Menší plochy, souvislé trávníky bez keřů, stromů či záhonů, rovný terén a pozemky v těsném sousedství domu či chalupy s bezproblémovým přístupem ke zdroji elektrické energie, to vše jsou případy, kdy stojí za zvážení výhody elektrické sekačky. Budete-li udržovat trávník na pozemku o velikosti do tří set metrů čtverečních, stojí vedle elektrické či menší a lehčí benzínové sekačky za zvážení i sekačka na akumulátorový pohon.
Akumulátorové sekačky jsou už na trhu zastoupené poměrně hojně a nejde už o zboží, u nějž by bylo nutné obávat se dosud nepřekonaných „dětských“ nemocí. Spojují v sobě výhody elektrických sekaček, tedy nižší hmotnost a hlučnost, nulové exhalace, nenáročnou údržbu a snadné ovládání a zároveň se obejdou bez kabelu. Výčet předností ovšem poněkud hatí nevýhody, tedy omezená výdrž akumulátoru a vyšší cena. I přesto je akumulátorové nářadí včetně sekaček v řadě ohledů natolik výhodné a pohodlné, že přinejmenším za zvážení stojí.

Sekačku je třeba čistit a nůž vyžaduje broušení, ale
u benzínových strojů je nutné je naklánět opatrně
a podle manuálu (John Deere)

Šířka nože

Optimální šířka záběru k velikosti plochy trávníku je jedním z nejdůležitějších faktorů. Orientačně je do tří set metrů čtverečních sekané plochy vhodné používat stroje se záběrem sečení 32 až 37 cm, do osmi set metrů čtverečních se doporučuje 40 až 42 cm, v rozmezí od 45 do 47 cm se pohybujte u pozemků do tisíce metrů čtverečních a ještě delší nůž zvolte nad tisíc metrů čtverečních.
Proč se těchto doporučení alespoň orientačně držet? Hlavně proto, že se nevyplatí sekačku přetěžovat. Samozřejmě můžete sekat s malou sekačkou za necelou tisícovku i fotbalové hřiště, ale nelze předpokládat, že by stroj takové nasazení vydržel příliš dlouho.
Při nákupu je rovněž nutné dávat pozor na sekačky, které kombinují příliš široký záběr sečení s nízkým výkonem motoru. Záběru kolem 40 cm by mělo odpovídat zhruba 1,8 kW výkonu (příkonu).
U sekaček, které jsou v rámci srovnatelných parametrů výrazně levnější, bývá někdy nižší ceny dosaženo nepoměrem mezi záběrem nože a výkonem motoru. Tedy tím, že výkon motoru je na šířku záběru příliš slabý. Nákup takové sekačky není žádnou výhrou. Nakoupíte levněji, ale stroj má omezenou životnost. Prodejci také důrazně varují před pokusy o dosažení širšího záběru sečení tím, že vyměníte originální nůž za větší.

S pojezdem nebo bez

S pojezdem či pohonem kol se setkáte zejména u benzínových, ale i u některých větších elektrických sekaček. Pojezd je praktický a zvyšuje komfort práce se sekačkou, ale vždy ji o něco prodraží a částečně ubírá motoru na výkonu, takže zvažte, zda ho opravdu využijete. Smysl má v případě, že sekáte zahradu ve svahu nebo potřebujete se sekačkou překonat delší vzdálenost od domu k zahradě či jiné zatravněné ploše.
Některé modely mají i možnost nastavení více rychlostí pojezdu. Nižší pojezdová rychlost je vhodná třeba pro sekání vzrostlejší trávy. Rychlost pojezdu se obvykle snadno nastavuje pomocí páky v několika stupních, samotný pohon kol se zapíná a vypíná pomocným madlem, které v případě potřeby stisknete nebo „pustíte z ruky“ v průběhu sečení. Nemůže se tedy stát, že by vám sekačka ujela.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Vybíráme sekačku

 

Vybíráme sekačku