Zahradní pily

Využijete je na prořez větví ovocných i okrasných stromů, odstranění náletů a zpracování dřevního odpadu. Pily pro použití v zahradě musí být lehké, ideálně vhodné i do jedné ruky.

Spousta zahradníků samozřejmě nedá dopustit na klasické či moderní ruční pilky, které se za trochu námahy odmění nulovými náklady na provoz a údržbu, a navíc jsou ekologické. My si teď ovšem připomeneme aktuální sortiment pilek s motorem, ať už elektrických, či akumulátorových, nebo benzínových.
Jejich základní výhodou je možnost efektivní práce s minimem námahy. Pro údržbu zahrad kolem chat a chalup jsou výhodné zejména kvůli rychlosti. Zatímco doma můžete jarnímu prořezu zahrady věnovat každou volnou chvilku, na chalupě je zpravidla nutné zvládnout poměrně velký objem práce v čase omezeném víkendovým volnem.

Teleskopická tyč odvětvovače umožní řezat
ze země až do výšky kolem čtyř metrů
(Black+Decker)

Do ruky i nad hlavu

Můžete si pořídit univerzální pilku nebo několik speciálních podle toho, pro jaké práce je hodláte používat nejčastěji. Na trhu jsou k dostání pily či tzv. odvětvovače, s nimiž vcelku pohodlně prořežete větve i na vyšších stromech, aniž byste museli balancovat na žebříku. Což je pohodlné a hlavně bezpečné.
Jde vlastně o malou řetězovou pilu na teleskopické tyči. Tento typ zahradní pilky reprezentuje například teleskopická vyvětvovací pilka Gardena TCS Li-18/20 Aku. Teleskopická tyč se dá nastavit až na 2,5 m délky, průměrně vysoký uživatel tak může řezat až ve čtyřmetrové výšce. Řezací hlava je zároveň výkyvná až do úhlu 90 stupňů, takže můžete pilu využít i k pořezání spadlých větví na zemi. Výrobce slibuje vysoký řezací výkon pro průměr větví až 8 cm.
Podobné parametry nabízí Black and Decker ořezávač větví. Násadu lze nastavit na délku až 2,7 m, za necelé tři tisíce je o třetinu levnější než předchozí typ, ale potřebujete k němu přívodní kabel na 220 V. Zvládne však výrazně silnější průměr větví, tedy až 25 cm.
Levnější neznačkové alternativy k uvedeným odvětvovačům najdete i v nabídce hobbymarketů.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nářadí a technika do zahrady:

Vybíráme sekačku

Výsadba zeleniny s pomocí techniky

Nůžky na silné větve

Ostrý střih

Vertikutátory

________________________________________________________________________

… i pořezání větví na zemi (Gardena)

Elektřina, benzín, akumulátor

Volba mezi elektrickým, akumulátorovým či benzínovým pohonem je ostatně jedním z důležitých kritérií pro výběr. Akumulátor znamená čistý a poměrně nehlučný provoz za cenu nižšího výkonu a výdrže, elektřina zvládne i vyšší výkon bez omezení provozu, ale za cenu kabelu. Ten může při přílišné délce negativně ovlivňovat výkon a zvláště při řezání větví na zemi vyžaduje opatrnost. Vysoký výkon a nezávislost na přívodu energie za cenu hlučnějšího a na údržbu náročnějšího motoru pak charakterizuje různé typy pil s benzínovým motorem.
Za pozornost stojí i design a konstrukce jednotlivých typů pil. Zatímco řetězové pily včetně teleskopických odvětvovačů už pomalu patří mezi tradiční nářadí, inovativní a pro zahradníky atraktivní koncept představuje elektrická nůžková pila Black and Decker GK1000. Jde vlastně o řetězovou nůžkovou pilu, která však zároveň umožní uchopit a sevřít řezanou větev do čelistí, které kryjí řetěz. Je dostatečně malá, abyste se s ní bezpečně pohybovali i v koruně stromu nebo v hustém křoví, ale řezný výkon postačí na větve do průměru 10 cm.

Nůžková pila alligátor je zajímavé
a bezpečné nářadí, které při údržbě zahrady
udělá spoustu práce (Black+Decker)

Od stejné značky můžete mít i lehkou řetězovou akumulátorovou pilu klasického střihu. Pila Black and Decker GKC1820L20 je podle výrobce vhodná pro rychlé a snadné prořezávání větví a řezání měkkých užitkových dřevin. Na jedno nabití akumulátoru vydrží až 200 řezů o průměru 3,5 cm, doba nabíjení baterie je 5 hodin. Zvládne větve až o průměru 16 cm, počet řezů na jedno nabití se ovšem u silnějších větví sníží. Pila je ideálním nástrojem pro údržbu menšího pozemku, z nějž zároveň dokáže dřevní odpad pořezat do kamen nebo na táborák.
Na lepší cenu a vyšší výkon za cenu přívodního kabelu se ovšem dostanete u malých řetězových pil na 220 V. Přístroje s lištou o délce kolem 30 cm si poradí i se silnými větvemi, ale pokud chcete používat pilu zejména na prořez (nad hlavou) nebo vyřezávání náletových dřevin těsně u země, zaměřte se na co nejnižší hmotnost i na úkor výkonu a také na to, zda má pila příčné, či podélné uložení motoru. U rozsáhlejšího pozemku pak i pro lehčí řezání raději vybírejte ze sortimentu značkových pil s benzínovým motorem.
V pomyslné kategorii „A“ je to například extra lehká pila STIHL MS 150 TC-E, výrobcem přímo doporučovaná pro prořez z vysokozdvižných plošin nebo lanové techniky. V zahradě sice tyto profesionální metody patrně neuplatníte, ale lehkou a výkonnou pilu, která je navíc skvěle vyvážená a šitá na míru profesionálním zahradníkům a arboristům, určitě oceníte.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Zahradní pily

Zahradní pily