Nůžky na silné větve

Vybírejme je pozorně, střihání s nimi musí jít lehce, aby stromům nezůstaly pohmožděné větve a nám otlačené ruce jako památka na práci na zahradě.

Ustřihnout silnější větev jednou rukou znamená vyvinout značnou sílu, dobrými pomocníky budou proto v kategorii jednoručních modely s ráčnovým mechanismem. Střihání dvouručními nůžkami bývá lehčí, protože jejich dlouhé rukojeti působí jako páka. Mají-li klínovou střihací čepel, poradí si snadno s hutnými suchými větvemi, převodový mechanismus zase zvyšuje střižný výkon a rovnoměrně rozděluje námi vyvíjenou sílu, jíž působíme na rukojeti.

Není střih jako střih

S jednobřitými neboli jednočepelovými nůžkami se dobře střihají suché větve. Nože dvoubřitých nůžek umožňují čistý střih, jsou tudíž vhodné na křehké větve plné mízy. Špičkami jejich čepelí je navíc možné střihat v blízkosti kmene. Nepřilnavá úprava čepelí brání přilepení kůry k noži a jejímu stržení během střihu.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nářadí a technika do zahrady:

Vybíráme sekačku

Výsadba zeleniny s pomocí techniky

Ostrý střih

Zahradní pily

Vertikutátory

________________________________________________________________________

Dobrá rada

Při nákupu si všímejte, na jaký typ a průměr větví jsou nůžky určeny a mají-li ergonomické rukojeti s neklouzavou úpravou.

 

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

 

Nůžky na silné větve