Výsadba zeleniny s pomocí techniky

Při pěstování zeleniny na malé zahrádce vystačíme s ručním nářadím, pokud chceme obdělávat plochu menšího pole, práci nám usnadní technika.

Vlastní čerstvé zelenině, o níž víme, v jaké půdě jsme ji vypěstovali a čím jsme ji pohnojili, ta kupovaná nesahá ani po kořínky. Chce to jen ochotu věnovat přípravě a průběžné péči trochu času. Kvalitní náčiní či zahradní technika práci urychlí a současně minimalizuje fyzickou námahu.

Úderná trojice

Příprava záhonu začíná jeho zrytím, rozbitím velkých hrud půdy a vyčištěním od plevele. Pro tyto účely poslouží rýč, rycí vidle a okopávací motyka. Používáme jen ostré náčiní, které dobře zajede do půdy.
Proti korozi jsou ocelové části nářadí chráněny buď lakem, který se však brzy odře, nebo materiálem nepodléhajícím korozi, například duroplastem. Na hladký povrch se rovněž nelepí vlhká zemina, práce s nářadím je tak lehčí.
Zda volit tradiční dřevěnou násadu, nebo násadu z lehké slitiny, už je jen na našich preferencích. Násady výměnných systémů lze využít pro více typů nářadí. Každý výrobce má vlastní patentovaný systém. Upínání by mělo být natolik pevné, aby se nasazené nářadí nekývalo nebo nevyhnulo při větším zatížení či nárazu.
Při teleskopickém provedení násada prodlouží dosah pracovní plochy, zejména ji uvítáme u hrábí, které budeme potřebovat k urovnání nakypřené půdy. Ocení ji i jednotliví členové domácnosti s většími rozdíly vzrůstu.
Řádky pro výsev semen nejsnadněji vyznačíme užší motykou, pro vysazení sazenic budeme potřebovat sázecí kolík.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nářadí a technika do zahrady:

Vybíráme sekačku

Nůžky na silné větve

Ostrý střih

Zahradní pily

Vertikutátory

________________________________________________________________________

Odkapávací trubka for_q pro závlahu (Hornbach)

S pomocí motoru

Kypřit příliš ztvrdlou zem se ručně nevyplatí. Poradí si s ní rotující ocelové nože rotačního kypřiče čili rotavátoru. Ten také efektivně zapracuje do zeminy kompost nebo hnojivo. Pohon zajišťuje buď elektromotor, nebo benzínový čtyřtaktní motor o různém objemu. Elektrické modely mají rukojeť, benzínové stroje se ovládají pomocí řídítek. Přesnost ovládání umožňuje i práci ve skleníku.

Životodárná vláha

Půdu musíme v dalších dnech udržovat vlhkou, aby semena vyklíčila a sazenice nezvadly. Při větší ploše zelinářské zahrádky se již vyplatí instalace závlahového systému. Jednotlivým záhonům mohou vláhu dodávat perlící a odkapávací hadice opatřené malými otvory nebo vyrobené z porézního materiálu. Kapky vody z nich pronikají do půdy a udržují ji ve svém dosahu neustále vlhkou, ale nerozbahněnou.
Pro velké pěstitelské plochy se používají zejména kruhové zadešťovače, které během otáčení rovnoměrně zavlažují plochu ve svém dosahu.
Provoz zavlažovacího systému můžeme řídit buď prostřednictvím manuálně nastavitelných spínacích hodin, nebo pomocí senzorového ovládání. I do této sféry samozřejmě pronikly počítače, ty řídí zavlažovací zařízení na základě signálů přijímaných z měřičů vlhkosti. Ovládat je lze na dálku přes internet nebo mobilní telefon.

Řada NatureLine obsahuje rycí vidle, rýč a špičatý rýč s velkými nášlapy se speciálním profilem pro snadnější zarytí do země. Násady jsou z jasanového dřeva s rukojetí zaručující ergonomickou pracovní pozici. (GARDENA)

Bramborové pole

Pro úkony spojené s pěstováním brambor na menším poli existuje ucelená řada strojů nebo nástavce, které se připojují k malotraktoru či multifunkčnímu nosiči.
Podobně jako záhony se půda na poli nejprve zorá a den před výsadbou se nakypří rotavátorem se širšími kultivačními radlicemi, které mohou být ještě rozšířeny o vnější hvězdice. Umístění radlic za hlavní nápravou přináší vyšší stabilitu a jednodušší manipulaci se strojem. Ten se ovládá výškově nastavitelnými řídítky.
Důležitá jsou také široká kola s hrubým dezénem pro snadnější pohyb v nestabilním terénu. Před ostrými noži i odlétajícím kamením chrání obsluhu krycí plechy.
K tvorbě řádků neboli hrobek slouží hrobkovací radlice, těmi se hrobky po vysázení brambor také zahrnou. Do řádků brambory sází automatický sazeč brambor se zásobníkem a podávacím mechanismem. Sazeč se připojuje před jednoosý malotraktor.

Vsaďte vždy na kvalitu

Produkty prověřených značek jsou zárukou, že budou dlouho dobře sloužit v náročných podmínkách a při vysoké zátěži.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Výsadba zeleniny s pomocí techniky