Modré hrnce v zahradě

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Staré smaltované nádobí se stalo vyhledávaným sběratelským artiklem mnohých chalupářek. Kromě kuchyní v babičkovském stylu mu to sluší i v zahradě.

Modrý smalt se dobře doplňuje jak se zahradní zelení, tak s barvou dřeva a kamene

Kdysi se na otevřených ohništích a později i na kamnech vařilo v kameninových či kovových hrncích. Až v polovině 19. století se začalo používat nádobí smaltované, které se díky masivní průmyslové výrobě rychle rozšířilo do všech domácností. Z kuchyní našich babiček si tak dobře pamatujeme hrnce, hrnky, rendlíky, pánve, pekáče, formy na bábovky, lívanečníky, cedníky, naběračky, mísy, bandasky, džbány, lžičníky, pokličky, podnosy, dózy, různé schránky. Ale používaly se další praktické předměty a doplňky nejen v typické modré barvě, ale i se smaltem černým, hnědým, zeleným, bílým, žlutým, červeným… A někdy smalt zdobily i pěkné obrázky.

Báječný, ale křehký materiál

Smaltované nádobí se stalo oblíbeným sběratelským artiklem mnoha chalupářek

V praxi se ukázalo, že smalt je báječný. Je to materiál zdravotně nezávadný, trvanlivý, barevně stálý. Má však jednu vlastnost, kvůli které je nutné se smaltovaným nádobím zacházet opatrně – je křehký. Když se tenká vrstvička lesklého smaltu z plechové či litinové nádoby odloupne, je nejlepší ji na vaření již nepoužívat. Odhalený kov, z něhož je hrnec vyroben, se může do jídla uvolňovat, což našemu zdraví škodí. V nechráněné stěně hrnce se také časem objeví rez a díry, takže hrnec přestane plnit svou funkci.

Černá konev i modrý hrnec s mnohými otlučeninami dokážou udělat v zahradě ještě velkou parádu!

Dnes takový děravý hrnec skončí v popelnici, naše babičky ho ale dokázaly ještě využít. Posloužil například jako nádoba pro krmení domácích zvířat. Snad si ještě pamatujete, že voda, zrní či kukuřičný šrot se drůbeži dávaly právě do vyřazených hrnců… V oprýskaných hrncích se také bělilo a barvilo prádlo, jinde malé děravé kastrůlky a hrnky skončily na dětském pískovišti.

Oblíbené sbírky

Malé plechové hrnky se zejména osvědčily v lese při sbírání malin nebo borůvek, ale dají se do nich i naaranžovat květy ze zahrady

Dnes do starých hrnců chalupářky sázejí muškáty a petúnie a zdobí jimi okna a zápraží chalup. Do vyšších nádob, jako jsou konvičky, džbánky a bandasky, se dají aranžovat řezané květiny a větvičky s barevně výraznými plody. A někdy uvidíte starý hrnec jen tak naražený na plotě.

Vysokou konvici využijeme jako vázu

Majitelky větších sbírek starého smaltovaného nádobí svoje úlovky vystavují nejen na policích uvnitř chalup, ale i v letních kuchyních a různých zákoutích na zahradě. Větší nádoby si vystačí bez dalších příkras, často dokážou upoutat jen svou hezkou původní barvou – zvláště šmolkově modrý smalt se dobře doplňuje se zelení v zahradě! Menší předměty zase vyniknou ve skupinkách. Pak teprve si uvědomíme, jak široká byla škála sortimentu smaltovaných předmětů pro domácnost, který se u nás vyráběl. Koneckonců, pokud nechcete vymetat smetiště a burzy, i dnes si můžete pořídit do kuchyně zcela nové smaltované nádobí. Stále se prodává.

text: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
foto: JAROSLAV HEJZLAR, ZDENĚK ROLLER, KAMIL VARCOLLER, PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Smaltované nádobí – modré hrnce v zahradě

Modré hrnce v zahradě