Osázený nábytek

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Rádi překvapujete své blízké realizací neotřelých nápadů a baví vás práce na zahradě? Právě pro vás máme tip, jak vyzkoušet něco nového a výsledkem pobavit sebe i okolí.

Truhla jako neobvyklý květináč. Před staré roubené stavení by se však máloco hodilo lépe!

Zkuste osázet nábytek! Pokud máte zálibu v oživování starých předmětů, můžete vyzkoušet udělat truhlík či květinovou stěnu z vyřazené kredence, skříně, komody, truhly, ale třeba i z kufru či židle. Obvykle bude stačit vyzkoušet stabilitu a nosnost nábytku, případně ho natřít, aby nepůsobil příliš omšele. Při natírání použijte matné barvy v tlumenějších pastelových odstínech přírodních tónů, které nepřehluší krásu květů na pěstovaných rostlinách. Dobře bude vypadat šedá, šedozelená, modrozelená, okrová, ale i patinovaná bílá.

Koho by napadlo pověsit na zeď židli a postavit na ni košík s muškáty! Kouzelné letní zátiší dozdobil slamák

 

Vysunuté šuplíky

Zajímavé využití nabízejí skříňky a komody se šuplíky. Ty můžeme částečně či úplně vysunout a naplnit je květináčky. Zeminu můžeme nasypat i rovnou do šuplete a pak jej osázet. Aby dřevěné dno šuplíku netrpělo vlhkostí ze zálivky, vyložíme vnitřek zásuvného dílu pevnou fólií.

Nemáte ani skříň ani komodu, kterou byste mohli obětovat? Zkuste tedy osázet starou plechovou vanu nebo škopek. I ty dokážou udělat hodně parády

Při osazování věnujte pozornost výběru rostlin. Kromě osvědčených nenáročných pelargónií a petúnií vysaďte i rostliny s převislými listy či dlouhými šlahouny, například kapradiny, břečťan, drchničku, dvouzubec, ostruhatku, hrachor, lobelku. Vyniknou zvláště na vyšším nábytku, na němž umí překlenout i několik pater polic nebo velká dvířka. Čím víc se nám podaří nábytek osázet, tím lépe bude vypadat.

Na cesty na dovolenou jste si pořídili skořepinový kufr na kolečkách a nevíte, co se starým vybavením? Může skončit v popelnici anebo se ještě na pár let promění v okrasnou zahrádku

 

Truhlíky ve stolu

Neokoukaným nápadem je umístění rostlin přímo uprostřed stolu. K realizaci je potřeba především dost velký stůl, aby i při vyříznutí otvoru pro truhlík zůstalo dost místa pro stolničení. Stůl by měl být také dost pevný, aby truhlík se zeminou a květinami unesl.

Pokud si na starý omšelý nábytek nepotrpíte, pro inspiraci přinášíme obrázek nové zahradní soupravy. Do středu stolu byl zapuštěn truhlík, v němž lze pěstovat třeba rostliny do salátů

A jaké rostliny do stolu zasadit? Rozhodně ne příliš vysoké a s velkými kořeny. Mohou to být třeba jen nízké sukulenty. Z ostatních rostlin můžeme doporučit ty, které se hodí na vaření či dochucení salátů, to znamená rukolu, polníček, petrželku a další bylinky a pak také rostlinky s jedlými květy, jako jsou lichořeřišnice, měsíček a macešky. Můžeme je otrhávat a hned hodovat.

Vyřazená kredenc dostala nový úkol v zahradě, kde se stala neobvyklým stojanem na hrnkové rostliny

 

DOBRÉ RADY

  • Budete sázet do nábytku ze dřeva? Před naplněním zeminou všechna dna vyložte fólií, která dřevo ochrání před vlhkostí.
  • Počítejte s tím, že slunce, vítr, déšť, sníh a mráz udělají své a nábytek se pod širým nebem časem rozpadne. Chcete-li, aby vydržel co nejdéle, postavte ho pod střechu nebo jej na chráněné místo doneste aspoň na zimu.
  • Aby osázený nábytek nepůsobil ošuntěle, snažte se každý rok o obnovu nátěrů.

 

Staré kusy nábytku můžete upotřebit v zahradě ještě na pár sezón, než je úplně vyhodíte. Nebojte se udělat z nich jeden velký květináč.

 

 

Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock a archiv

Osázený nábytek

Osázený nábytek