Robotické sekačky

Rubrika: Zahrada

Robotické sekačky udržují travnaté plochy tiše, bez jakýchkoli zplodin a vystačí si při tom samy. Některé se pohybují v prostoru vymezeném vodiči, jiné se dokonce obejdou i bez nich.

Robotické sekačky se dobíjejí z vlastní dobíjecí stanice, k níž se v případě potřeby dokážou připojit, nebo se musí dobít ručně a poté opět „vypustit“ na pozemek. Jsou vybaveny senzory, které hlídají výšku trávy, a při převržení či zvednutí se automaticky zastaví. Díky této schopnosti není nutné obávat se na zahradě například o bezpečnost malých dětí.

Sekačky systematicky či nahodile křižují trávník uvnitř ohraničující indukční drátěné smyčky. Díky dotykovým i optickým senzorům se vyhýbají pevným i pohyblivým překážkám. Trávu zkrátí o 2 až 5 mm a posečená travní drť propadá až ke kořínkům trávy, kde působí jako hnojivo a mulč. Po vyčerpání energie včas zajedou do nabíječky, která je propustí nabité po 45 až 60 minutách.

Podle čeho vybírat

V současné době je na trhu celá řada robotických sekaček, mezi nimiž lze vybírat především podle velikosti plochy, kterou hodláte udržovat. Volit lze také mezi různými systémy, především mezi sekačkami s ohraničujícími vodiči a přístroji, které tyto vodiče nepotřebují. Oba systémy mají svá pro a proti. Nutnost položení vodičů před prvním použitím sekačky vyvažuje spolehlivost, s níž se stroj ve vymezeném prostoru pohybuje.

Při výběru vezměte v úvahu i sklon vaší zahrady. Řada typů je určena pro použití na svahu s maximálním sklonem mezi 25 a 35 procenty. Někteří výrobci (např. Husqvarna) vyrábějí i sekačky pro svahy se sklonem do 45 procent. Pro překonávání terénu je důležitá i hmotnost přístroje. Většina robotů může díky postupně snižované váze pracovat bez podkluzování i v dešti. Některé starší sekačky jsou vybaveny dešťovými čidly, které jejich provoz za deště zastaví, ale drtivá většina aktuálně prodávaných typů může pracovat za každého počasí.

Robotické sekačky mohou být v provozu podle potřeby nonstop, ale lze je nastavit například na noční provoz nebo naprogramovat pouze na určitý čas. Všechna tato kritéria mohou být při výběru důležitá, a ať už si vyberete z levnějších, nebo dražších typů, jde vždy o poměrně vysokou investici, vybírejte proto pečlivě a s rozmyslem.

Sekačky pro automatické sekání

Robotické sekačky VIKING iMow stačí jednou naprogramovat a pak už budou trávník sekat samočinně, vyhýbat se překážkám a zvládat i zvlněný terén. Dokovací stanici si najdou samy, dobu sečení lze pohodlně naprogramovat prostřednictvím odnímatelného ovládacího panelu. K nastavení výšky sečení v 15 stupních od 20 do 60 mm slouží praktický otočný ovladač. U nových přístrojů modelové řady iMow C si můžete mnoho nastavení upravit také pomocí aplikace nainstalované v chytrém telefonu nebo tabletu. Takto lze třeba nastavit vyžínací plán, přerušit či znovu spustit sečení, vyvolat stavová hlášení anebo se informovat o tom, kolik práce sekačka udělala.

Automatická sekačka SOLO by AL-KO Robolinho 3000 využívající dvojici ostrých břitů je určena pro travní plochu do 1 200 m2, rozpozná překážky a dokáže se jim vyhnout a před vybitím sama dojede k nabíjecí stanici dobít akumulátor. Prostor na sečení stačí vyhradit překážkami, případně natáhnout pod trávník drát. Robolinho 3000 pomocí senzorů překážky detekuje, sekačka se automaticky zastaví a otočí. Dvounožový žací systém poseče najednou 30 centimetrů široký trávník, výšku střihu lze snadno upravit v rozmezí 3–6 cm. Díky přilnavému profilu sekačka zvládne svah až do sklonu 35 procent. Sekání lze kdykoli ukončit tlačítkem Home. Po jeho stisknutí se robotická sekačka automaticky vrátí na svou základnovou stanici. Prodává se za cenu od 45 990 korun.

Kolem padesáti tisíc korun stojí u různých prodejců robotická sekačka Gardena R160. Poseká travnatou plochu o maximální rozloze 1 600 m2. Sama se nabije v nabíjecí stanici a ohraničující vodiče zajistí, že nevyjede mimo určenou pracovní plochu. Výšku sečení lze nastavit od 2 do 6 cm. S celkovou hmotností 11 kg zvládá robustní robotická sekačka stoupání do 35 procent. Velká kola s hlubokým vzorkem zajišťují vynikající trakci, i když je terén kluzký. Různé časy sečení nebo dny lze nastavit pomocí velkého panelu pro výběr nebo pomocí displeje. Kolizní senzory a ohraničující vodič napomáhají, aby se R160 vyhýbala překážkám na zahradě. Jestliže sekačku zvedneme, žací kotouč se okamžitě zastaví. U přístroje existuje i možnost instalace tří vzdálených bodů pro spuštění, které garantují rovnoměrně posečenou trávu i v případě členitých travnatých ploch. Tři způsoby hledání zajišťují, aby sekačka rychle našla cestu zpět do nabíjecí stanice i ve velmi rozlehlé zahradě.

Pro menší a členité travnaté plochy do 800 m2 doporučuje výrobce robotickou sekačku Husqvarna Automower 308. Díky odlehčené konstrukci se dá tento automat snadno zvednout a přenést, například mezi přední a zadní zahradou u domu. I tato sekačka se sama vrací do nabíjecí stanice, když potřebuje dobít baterii. Sekačka má srozumitelný, podsvícený displej a klávesnici pro osobní nastavení a funkci časovače. Je vybavena alarmem proti odcizení a zámkem PIN kódu. Doporučená maloobchodní cena je 45 990 korun.

V řadě Automower nabízí Husqvarna i sekačky vhodné pro travnaté plochy o rozloze do 2 200 m2 a do 3 200 m2. U nejvyššího modelu 330X, který stojí necelých osmdesát tisíc, najdete GPS navigaci, která řídí efektivní pohyb sekačky i po rozlehlých pozemcích.

www.husqvarna.com/cz, www.gardena.com/cz, www.al-ko.cz, www.stihl.cz/viking-produkty.aspx

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Robotické sekačky

Robotické sekačky