Traktor umí všechno

Rubrika: Zahrada

Zahradní traktory neslouží jen k sečení trávy. Přikoupením vlečných nebo tlačných přídavných zařízení můžeme některé typy traktorů zaměstnat po celý rok.

Přívěsný vozík se sklápěcí korbou a sklopným zadním čelem (Mountfield)

Zahradní traktory využijeme k řadě prací – k odklízení sněhu, jarní kultivaci půdy a osevu, k postřiku stromů, péči o trávník, k drcení zahradního odpadu nebo přepravě nákladů na přívěsném vozíku.

Není traktor jako traktor!

Adaptéry pro práci na zahradě lze připojovat na kultivátory s jednoválcovými benzinovými motory, řízené při chůzi řídítky, na čtyřkolové a volantem řízené benzinové sekačky – tak zvané ridery (čti rajdry), které se uplatní ve větších zahradách a umí sekat bez ohledu na sklon trávníku, i na výkonnější a univerzálnější zahradní hobby-traktory, vhodné pro majitele velkých zahrad nebo pěstitele.

Tažné nebo tlačné adaptéry

Většina adaptérů není univerzální, a proto je nutné je vybírat z příslušenství značky zakoupeného traktoru. Nejbohatší výběr nabízí Al-ko, Honda, Husqvarna, Jonsered, Mountfield a pro jednoosé traktory Vari, Mountfield a Vares.

Přívěsné vozíky se k jednoosým traktorům nabízejí s pevnou nebo výklopnou korbou, s nosností od 250 do 500 kg, s tažnou ojí, pro zahradní traktory se závěsným rámem. Jsou pomocníkem pro odvoz zeminy, pytlovaného materiálu a hnojiv, dřeva i stavebního materiálu, posečené trávy nebo odpadu. Vozíky s otvíratelnými nebo výsuvnými zadními čely umožňují přepravu dlouhých nákladů. Vozíky ke kultivátorům a jednoosým traktorům bývají vybaveny přední a zadní brzdou i sedačkou s opěradlem. Pro jízdu na silnici musí být vybaveny sadou odrazek a mít technické osvědčení. Takové „dovybavení“ nabízí např. Vares Mnichovice.

Univerzální rozmetadlo hnojiv, osiva nebo posypových hmot (Mountfield)

Posypové vozíky s rozmetadlem jsou většinou dvoukolové s plastovou nebo ocelovou trychtýřovitou nádobou, s objemem od 40 do 100 litrů. V zimě se hodí k rozmetávání písku nebo soli či drobného štěrku, v létě k rozmetávání osiva nebo hnojiv.
Účinnost a dosah rozmetadel poháněných převodem od pojezdových kol závisí na rychlosti jízdy. Přesněji pracují aktivní rozmetadla bez podvozku, nasazená na závěsný rám náhonu vpředu či vzadu. Sůl nebo hnojivo rozpráší do okruhu až 6 metrů. K jednoosým traktorům lze pořídit i závěsný posypový vozík se sedákem a s nerezovou korbou na 100 kg posypového materiálu.

Čelní radlice je pomocníkem při odhrnování čerstvě napadaného sněhu nebo sypkých hmot (písku, šotoliny, hnojiv aj.). Obvykle se dají úhlově natočit do 5 různých poloh a ručně zdvihnout pomocí páky ze sedadla. Šířka záběru se pohybuje kolem 125 cm. Většinou jsou odpružením chráněny proti poškození při nárazu na skrytou pevnou překážku.

Zahradní válec s hmotností až 200 kg (Mountfield)

Zahradní válec upevněný v tažné vidlici přejížděním urovnává a zhutňuje půdu a drtí hroudy, zejména však vyrovnává zakládané nebo i stávající travní plochy. Je široký kolem 100 cm, naplňuje se pískem nebo vodou, aby vážil alespoň 150 kg.

Provzdušňovače a vyhrabovače trávy. Vyhrabovače se záběrem 100 až 120 cm odstraňují při údržbě trávníku několika desítkami pružných hrotů mech a travní plsť, hloubka záběru se dá seřídit.
Tažené provzdušňovače a vertikutátory pročesávají trávník do hloubky nejvýše několik mm hvězdicovými kolečky na ose, poháněné převodem od pojezdových kol, otáčením proti směru jízdy.

Čističe trávníků. Tato novinka, tzv. „sweepery“, rotujícími pružnými metličkami poháněnými pojezdovými koly nahánějí do sběrného koše vše, co trávník znečistilo – zbytky posečené trávy, listí a větvičky.

Aktivní adaptéry vyžadují pohon

Lze je použít jen u traktorů s vývodem hnacího hřídele v místě se závěsným zařízením, které nebývá unifikováno, u traktorů s hydrostatikou je pracovní nástroj poháněn vlastním hydrostatickým motorem, napojeným hadicemi na systém traktoru.

Sněhové frézy se upevňují na přední rám a hnací hřídel pohání šnek v náběhovém krytu i ventilátorové kolo, které odhazuje shrnovaný sníh otočným komínkem do vzdálenosti 5 až 9 m. Šířka záběru bývá 60 až 90 cm.

Kartáč pro úklid sněhu, listí a pevných drobných nečistot (Stiga)

Zametací kartáče s nylonovými vlákny jsou vhodné na úklid chodníků a příjezdových cest od sněhu, písku a nečistot. Rotační kartáče jsou připojené na předek traktoru, lze je natáčet, případně i nadzvedávat. Některé mají i odpojitelný sběrný koš na smetené nečistoty, jiné umožňují nasadit skrápěcí zařízení snižující prašnost. Šířka záběru bývá 120 cm.

Zalévání. To umožňují u vybraných traktorů na pohonný hřídel připojitelné čerpadlové adaptéry. Stačí vhodit plastovou hadici s košem pod hladinu studny, jezírka či potoku. Zapnout motor a náhonový hřídel, aby malé výkonné odstředivé čerpadlo začalo výtlakovou hadicí chrlit až 100 litrů vody za minutu.

Dvounožový drtič na větve (Honda)

Drtič větví a bioodpadu patří k posledním novinkám zahradní techniky a umožní očistu zahrady od listí a bioodpadu i v místech, kde chybí přívod elektřiny pro běžné elektrické zahradní drtiče. Výkonem je i předstihne – přívěsný dvounožový drtič Honda např. rozdrtí větve o průměru až do 7 cm, drť lze zkompostovat nebo štěpky zachycené do vaku využít k pokrytí záhonů.

www.mojesekacka.cz, www.mountfield, www.honda.cz, www.stiga.cz

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Traktor umí všechno