Odolný koberec místo trávníku

Každý majitel zahrady si přeje mít zdravý hustý trávník. Co ale dělat, když místo trávy roste mech, anebo jen ocásky truskavce?

Konvalinky

V zahradách bývají zákoutí, kde tráva neroste ani přes mimořádné zahradníkovo úsilí. Je tam stálý stín a vlhko, nebo příliš mnoho sluníčka, případně se místo nedá udržovat – je příliš členité nebo špatně dostupné. V takovém případě je rozumnější na travnatý koberec rezignovat a vysadit jiné rostliny. Takové, kterým budou dané podmínky vyhovovat a které přesto dokážou vytvořit nízký souvislý porost. Říká se jim půdopokryvné rostliny.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovská zahrádka:

Rostliny pro slunné terasy

Čím osázet koryta

Budujeme růžové ostrovy

Zahrada s květináči

Rostliny pro vlhká místa

Sólo pro kačírek

________________________________________________________________________

Na vysušené svahy

Mateřídouška

Na sušších slunných místech s propustnou půdou jsou vhodnou volbou nízké plazivé bylinky (mateřídouška, tymián), polštářovité skalničky a rostliny středomoří s podobnými vlastnostmi (plamenka, hvozdík, rožec, netřesk). Většina z nich se v době květu dokáže proměnit v přízemní polštáře jásavých barev.

I suchý kamenitý terén se může zazelenat

Aby tyto rostlinky více odnožovaly a nerostly do výšky, je vhodné je 1x až 2x ročně sekat ve větší výšce nad povrchem než běžný trávník. Zhruba za tři roky vznikne hustý koberec, který snese sešlapávání.

Pod stromy do stínu

V běžné zahradě se většinou nacházejí jen nevelké zastíněné plochy, protože v ní obvykle nebývá dost místa na velké skupiny stromů a keřů. Ale stinná zákoutí najdeme i pod vyššími keři, zdmi budov a terénními nerovnostmi. Tady většina rostlin včetně trávy živoří a naopak se tu drží mech.

Ve stínu stromů porostou kakosty

Než s ním bojovat, je lepší vysadit druhy, které si v polostínu až stínu libují a které dokážou vytvářet hustý souvislý porost a dokonce i pěkně kvést. Kromě jarních cibulovin (sněženky, šafrány, modřence), které však postupně zatahují a jsou tedy spíše doplňkovými rostlinami, se ve stínu či polostínu bude dařit konvalinkám, pupkovci, barvínku, břečťanu nebo škornici.

S vyšším „vlasem“

Souvislý, ale vyšší porost vytvářejí i kakosty, které jsou jedněmi z nejvděčnějších záhonových trvalek. Daří se jim v polostínu i na přímém slunci, dobře snášejí sucho. Byla vyšlechtěna celá řada druhů s květy v mnoha barvách.

Z vyšších rostlin vhodných na slunce i do polostínu připomeňme i kontryhel nebo heřmánek římský. Ten bude navíc krásně vonět.

Text Martina Lžičařová, foto autorka a Shutterstock

Odolný koberec místo trávníku