Sekačky na malé zahrádky

Rubrika: Dílna

Na předzahrádkách a trávnících do 400 m2 zapomeňme na hlučné benzínové sekačky. Pravidelné sečení zvládnou lépe lehčí elektrické nebo akumulátorové rotační nebo vřetenové sekačky.

Robotické sekačky se vzhledem k ceně na malé zahrádky nevyplatí

Ina malých plochách je třeba sekat trávník. Sekačku si ale vybereme jinou než na rozlehlou zahradu. Určité typy jsou vhodné právě pro malé zahrádky.

Přednosti vřetenových sekaček

Ruční vřetenovka Fiskars Momentum s šířkou záběru 45 cm a s výškou sekání 25 až 100 mm, hmotnost 19,5 kg, 6190 Kč

Zahrádky s pohledným nízkým „anglickým trávníkem“ bez hrbolů a krtinců volají po vřetenových sekačkách. Trávu stříhají tím nejšetrnějším způsobem spirálovitě stočenými noži, jejichž břity klouzají po pevném (ale výškově nastavitelném) protinoži s broušeným břitem. Konečky trávy díky tomu nejsou roztřepené, nezasychají a trávník pěkně a rychleji houstne.

Výška střihu se nastavuje páčkou v několika stupních, obvykle v rozsahu od 10 do 40 mm. V žádném případě ale nezvládnou stříhat přerostlou nebo mokrou trávu. To, že v sezóně musíme na trávník pravidelně vyjíždět obvykle až dvakrát týdně, je asi jejich jedinou vadou.

Ruční, elektrickou nebo akumulátorovou vřetenovku?

Hmotnost ručních vřetenových sekaček se šíří záběru od 30 do 40 cm, nabízených na našem trhu desítkou značkových výrobců, se pohybuje od 7,5 do 12 kg. Vřeteno se 4 až 6 spirálovými noži pohánějí větší pojezdová kola zapouzdřenými převody na principu volnoběžky jen při pojíždění vpřed, což umožňuje pohodlné couvání ve stísněných místech. Shora bývá chráněno krytem, zabraňujícím poškození převislých rostlin nebo keřů, pokud zajíždíme pod ně.

Ruční vřetenová sekačka Brill RazorCut 38 s bezkontaktním střihem a záběrem 38 cm. Hmotnost 7,4 kg, cena 3090 Kč

Tvarované, někdy i měkčené držadlo u dražších modelů bývá dělené a přizpůsobitelné výšce uživatele, dvojité sklápění usnadní jejich přepravu v zavazadlovém prostoru osobního vozu. Díky větším kolům, valivým ložiskům, zapouzdřenému převodu a bezdotykové technologii střihu se ani senioři nemusejí obávat námahy z „těžkého tlačení“. Testování ukázalo, že na posečení 100 m2 trávníku „spálíte“ tělesným pohybem jen okolo 400 kalorií… Šířkou záběru 45 cm posunul Fiskars použitelnost ručních vřetenových sekaček Momentum i pro větší zahrady, snížil potřebnou tlačnou sílu o třetinu a jako jediné umožňují dosekávání trávy až k obrubníkům.

Dvoukolové elektrické nebo akumulátorové sekačky se šířkami záběru 32 nebo 38 cm na rozdíl od ručních vřetenovek vyžadují jen minimální sílu k tlačení i manipulaci a díky volnoběžce se s nimi dá pracovat i ručně, pokud dojde k výpadku elektřiny nebo vybití akumulátoru. Bezdotykový nožový systém je poháněn elektromotorem obvykle o výkonu 400 W s vyššími otáčkami, a proto tyto sekačky zvládnou i sestřih vlhké nebo mírně přerostlé trávy.

Plastové naváděcí hřebeny akumulátorových sekaček Bosch-Rotak Li umožňují čistý střih i podél plotů a obrubníků

Vyšší výkon umožňuje připojení sběrných košů s objemem od 15 do 30 litrů, výjimečně i připojení otočného válce, stabilizujícího polohu sekačky při zastavení práce. Lze s nimi vytvořit oblíbené světlé a tmavé pruhy anglických trávníků.

Nejrozšířenější akumulátorové sekačky Gardena 380 Li s plně nabitým lithiovým postříhají až 400 m2, elektrická verze s hmotností jen 12 kg až 500 m2. O něco menší a lehčí Bosch-ASM 32 má navíc vpředu malá kolečka, takže se s ní pracuje jako s běžnými rotačními sekačkami.

Rotační sekačky umí víc

Na menší zahrady (a to i na svazích do 15 stupňů) se hodí jak elektrické, tak akumulátorové čtyřkolové rotační sekačky s šířkou záběru od 32 do 38 cm, s hmotností od 9 do 14 kg. S nejmenšími typy s plastovým skeletem s šířkou záběru 32 cm na menších kolečkách, která se boří a zvětšují odpor, se na větším trávníku víc naběháte. Na trávníky od 200 do 500 m2 lze doporučit sekačky střední třídy s elektromotory kolem 1400 W, s košem o objemu kolem 40 litrů. Přednost dejte sekačkám s větším průměrem kol a s takzvaným centrálním nastavováním výšky střihu jedinou páčkou, obvykle v rozsahu 20 až 70 mm.

Malé elektrické rotační sekačce Viking ME340 nechybí ukazatel zaplnění koše o 26 litrech. Hmotnost 11 kg, cena 3590 Kč

Standardní travní koberec má být totiž kolem 6 cm vysoký. Sekat začneme, když tráva přeroste do výšky 9 cm. Většinou vystačíme se sekačkou s košem, se kterou navíc na podzim jako vysavačem zbavíte trávník spadaného listí.

Dražší sekačky umí víc – zasunutím trnu nebo i jen pootočením páčky umí mulčovat (tím ušetříme na hnojivu a zbavíme se starosti kam s množstvím posečené trávy), nebo mají postranní výhoz, kterým trávu řádkují ve směru jízdy pro pozdější snazší shrábnutí sena. Důležitější než velikost koše je jeho snadné vyjímání a vyprazdňování.

Výkonné akumulátorové sekačky

Revoluční bezúdržbové lithium-iontové (LiIon) akumulátory povýšily výkon akumulátorových sekaček na úroveň elektrických, a tak nás zbaví zejména v zahradách s množstvím keřů a záhonů věčného popotahování přípojného kabelu. Sekačky Gardena Power Max s šířkou záběru 36 cm, s košem 40 litrů a hmotností 15 kg dokážou na jedno nabití výměnného akumulátoru posekat až 300 m2.

Vkládání akumulátoru do vřetenové sekačky Gardena 380 Li, jež vystačí až na 400 m2. Hmotnost 14 kg, cena 3800 Kč

Nabíjení díky rychlonabíječkám trvá jen 1 až 3 hodiny. Značkoví výrobci (na našem trhu zejména Bosch, Brill, Gardena, WOLFGarten aj.) se předhánějí v komfortu usnadňujícím sečení. Sekačky Bosch-Rotak s měkčeným a sklopným držadlem Ergoflex jsou vybaveny postranními hřebeny, přihrnujícími trávu od zdí i obrubníků na rotující nůž, takže odpadá pozdější dostřihování po okrajích.

Další výhody

Řada elektrických i akumulátorových sekaček Gardena-PowerMax včetně funkcí “3 v 1“ (volitelné sečení do koše, s postranním výhozem nebo mulčováním), přichází s novým typem spínačů pro pohodlnější obsluhu. Brill-Evolution nabízí alergikům sekačky s filtrační mřížkou v koši, zabraňující úletu dráždivých pylů. Dobrá sekačka by měla být vybavena ukazatelem zaplnění koše, elektrickým sekačkám by neměla chybět bezpečnostní pojistka proti přetížení a jednoduchý držák navádění kabelu, který prodlouží jeho službu.

Kde stačí strunové sekačky a vyžínače

Předzahrádky uspokojí i výkonnější strunové sekačky a vyžínače. Strunové sekačky byly původně určeny jen na dočišťovací práce nebo na likvidaci přerostlé a zaplevelené trávy. Některé modely s šířkou sečení 30 až 35 cm, označované jako vyžínače nebo trimmery (zvlášť když nahradily strunu plastovými nožíky), pokud jsou vybaveny teleskopicky prodloužitelnou tyčí, však sečení především malých trávníků v nerovném terénu nebo s množstvím keřů a obrubníků přece jen zvládnou.

Travní nůžky Gardena TwinCut se záběrem 20 cm na teleskopické násadě a s LiIon akumulátorem si poradí i s travnatými dvorky. Váha 2 kg, cena 3650 Kč

S nasazenými přídavnými kolečky umožní vyrovnanější střih než s malými jednoručními strunovkami. Výkonnější typy, např. ProCut 800 nebo ProCut 1000, lze zavěsit na záda popruhem a dobře vyvážené se vedou rozvidleným držadlem jako křovinořez.

Pomohou i nůžky

Účinným pomocníkem se mohou stát i některé typy akumulátorových nůžek s Li-Ion akumulátorem, když se nasadí na teleskopickou tyč s rukojetí a spouští. Úspěšným pomocníkem na zatravněných místech dvorků a předzahrádkách do 100 m2 jsou např. akunůžky TwinCut s přesně broušenými noži se šířkou střihu 20 cm, s nasazenými většími kolečky. Teleskopická násada je přizpůsobitelná výšce uživatele tak, aby netrpěla jeho záda.

A co robot?

Robotické sekačky zvládnou sečení trávy do sklonu až 35 % i v nerovném terénu, takže by se mohly zdát ideální. Ale pro docela malé trávníky jsou vzhledem k cenám 30 až 50 000 Kč nevýhodné.

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Sekačky na malé zahrádky