Traktůrky na trávu

Nastupují tam, kde přestává být vzhledem k obsluhované ploše použití klasických sekaček výhodné. Doplněné o příslušenství obstarají další práce na zahradě a údržbu cest.

Nejprve si je třeba ujasnit pojmy. Zahradní traktor, resp. traktorová sekačka, má za primární úkol sečení trávy, její sběr nebo vyhazování a mulčování. S příslušenstvím ho lze použít také ke sběru listí, k vyhrabávání mechu, rozrývání a rozmetávání hnojiva při přípravě trávníku, s vpředu zavěšeným kartáčem nebo sněhovou radlicí k čištění příjezdových cest a chodníků. Je-li vybaven tažným zařízením, můžete k němu připojit vozík. Na rozdíl od malotraktoru, s nímž je možné i sekat, zahradní traktor není určen pro polní práce.

zahradní traktůrek

Boční výhoz je vhodnější při sečení vysoké nepoddajné trávy (Foto: Husqvarna)

Pro pořízení tohoto pomocníka mluví ulehčení práce, úspora času a energie, ale i financí, přestože je počáteční investice vyšší. Je však důležité při výběru věnovat pozornost tomu, aby svými parametry odpovídal daným potřebám a kvalita zaručovala bezproblémový provoz a dlouhou životnost.

Záběr a výkon

Prvním vodítkem by měla být šířka sečení. Čím je zahrada větší a plocha trávníku volnější, tím širší záběr by traktor měl mít. Při velkém množství překážek, jako jsou stromy a keře, je vhodnější zvolit zahradní traktor tak malý, aby projel i nejužším místem. U typu s bočním výhozem musíte počítat ještě s rozměrem deflektoru (lišta na výhoz usměrňující proud posečené trávy). Důležitá je také snadná ovladatelnost, což oceníte právě při sekání kolem rostlin a jiných zahradních prvků. Při výměře okolo 2 000 až 2 500 m² postačí traktor se šířkou záběru 65 až 80 cm, od 2 500 do 4 000 m² je optimální šířka záběru 80 až 95 cm, pro ještě větší plochy se doporučuje minimálně 100 cm. Při výběru se zajímejte také o to, kolik nastavení výšek sečení model nabízí.

zahradní traktůrek

Malý akční rádius traktoru umožní obsekávání těsně kolem překážek v trávníku (Foto: Husqvarna)

S plochou sečení i se šířkou záběru souvisí výkon motoru. Nejmenší výkon mají zahradní traktory s motory o objemu 200 až 350 cm³. Větší výkon lze očekávat od motorů s objemem od 400 cm³. Prevencí před přehříváním zejména v náročném terénu je motor nuceně mazaný čerpadlem. Výkonnější motor má ale vyšší spotřebu benzínu, abyste ho nemuseli často dolévat, kapacita palivové nádrže by měla být nejméně 7 litrů.

zahradní traktůrek

K praktickým funkcím patří například antiskalpovací kolečka žacího ústrojí, palubní počítač, systém Easy memo pro zapamatování výšky posledního sečení (Foto: Mountfield)

Ruční, či automatická převodovka u zahradního traktůrku?

V případě klasické mechanické, tedy manuální převodovky musíte pro každé přeřazení stroj zastavit anebo přibrzdit. Traktor s takto řešenou převodovkou je o něco lehčí a také levnější, údržba je snadnější. Oproti tomu automat čili hydrostatická převodovka umožňuje plynulou změnu převodového stupně za jízdy. Ovládání je dvojího druhu, buď pedály, nebo pákou.

zahradní traktůrek

Nastavitelné sedadlo zajistí pohodlné řízení i menším postavám (Foto: VARI)

Sběrný koš nebo výhoz

Potřebujete-li zajistit sběr posečené trávy, zvolte model s integrovaným sběrným košem. Jeho objem se odvíjí od šíře záběru a doporučené výměry sečené plochy. Větší výkonnější stroje by měly disponovat košem s objemem alespoň 240 litrů. Díky signalizaci naplnění odpadá nutnost zastavování traktoru a vizuální kontroly koše.

Rovněž způsobu vysypávání koše byste měli věnovat pozornost. U nejlevnějších modelů musíte koš ručně odjistit a vysypat. Mnohem pohodlnější je vyprazdňování pomocí teleskopické páky umístěné na jedné straně traktoru poblíž sedadla. Třetí možností je hydraulický mechanismus, který se však v praxi ukazuje jako poruchový. Pro sečení vysoké a nepoddajné trávy je efektivnější volbou typ s bočním, případně zadním výhozem.

zahradní traktor

Vysypávání koše pomocí teleskopické páky se provádí ze sedadla řidiče (Foto: Hornbach)

U některých modelů traktorů bývá v příslušenství buď sběrný koš, nebo deflektor, tudíž lze řešit posekanou trávu dvěma způsoby podle aktuální potřeby. Součástí příslušenství může být ještě mulčovací sada nebo ji lze dokoupit.

Užitečné vychytávky

Pohon 4 × 4 – vyplatí se při sekání strmých svahů.
Tempomat – pomáhá udržovat stabilní rychlost a tím plynulý chod stroje.
Sečení během couvání – místo otáčení sekačky stačí zařadit zpátečku a dosekat zbylý porost.
Tlakový spínač – zůstane-li sedadlo delší dobu nezatížené, spínač umístěný pod ním sekačku automaticky vypne.
Světlomety – oceníte za zhoršených světelných podmínek.
Ergonomické sedadlo – odpružené, výškově nastavitelné sedadlo s neklouzavým povrchem.
Tryska pro připojení rychlospojky – umožňuje připojení zahradní hadice. Proud vody omyje po zapnutí sekačky otáčející se nože.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach, Husqvarna, VARI, Mountfield

Traktůrky na trávu