Venkovní koberce

Jutové koberce absorbují vlhkost, proto se hodí jen do suchého prostředí (Foto: Bella Rose)

Zútulňují „pokoje“ pod širým nebem. Nové materiály jim zaručují vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům a dělají z nich téměř bezúdržbovou záležitost.

Venkovní neboli outdoorové koberce najdou uplatnění na terasách, v pergolách, u bazénu či při pikniku a různých zahradních oslavách. Menší, lehké koberečky si s sebou můžeme sbalit na dovolenou nebo k vodě.

Výběr barev a vzorů je skutečně široký (Foto: Bella Rose)

Podle způsobu použití můžeme volit mezi koberci z přírodních či syntetických materiálů, ne všechny lze totiž dlouhodobě umístit venku.

Vnitřní a venkovní oboustranný koberec Bali, polypropylen, Ø 140 cm. 1 399 Kč (Foto: WestwingNow)

Kulatý oboustranný koberec se vzorem Porto, polypropylen, Ø 140 cm, různé barvy. Od 1 394 Kč (Foto: WestwingNow)

V souladu s přírodou

Přestože k víkendovým obydlím budeme podvědomě preferovat materiály, jako jsou sisal, mořská tráva nebo juta, jejich venkovní použití je omezeno vlastností absorbovat ve značné míře vlhkost. Takový koberec proto může posloužit pod širým nebem jen za slunného počasí, když je zem a tráva suchá, nebo krátkodobě na podlaze kryté terasy, balkónu či altánku. Pokud není podlaha roštového typu, nemůže k jeho spodní straně vzduch, bude se na ní tudíž srážet vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro růst plísní a hub.

Venkovní koberce zvýší komfort i na dovolené (Foto: WestwingNow)

Jedinou výjimku představuje kokosové vlákno, jež kromě pevnosti vyniká odolností vůči povětrnostním vlivům a oděru. V přírodní formě je béžové až světle hnědé, ale běžně se barví včetně různých motivů. Vyrábějí se z něj hlavně rohože.
Minusem přírodních materiálů je i jejich hrubost, která není příjemná pro bosé nohy. Můžeme si do nich i zapíchnout oddělující se částečky.

Pruhovaný koberec Axa, 86 % polypropylen, 14 % polyester, různé barvy a rozměry. 1 019 Kč (Foto: WestwingNow)

Koberec Arches, 86 % polypropylen, 14 % polyester, různé barvy a rozměry. 1 299 Kč (Foto: WestwingNow)

S moderními technologiemi

Během posledních let přibyly v nabídce trhu koberce z umělých vláken. Nejčastěji jsou vyrobeny z polypropylenu, mnohdy se jedná o recyklát, takže nemusíme mít obavy, že jejich nákupem přispějeme k ekologické zátěži. Používanými materiály jsou i polyester a vinyl.

Koberce mohou být hladké nebo s nízkým vlasem, kdy bývají k nerozeznání od klasického koberce. Jsou příjemné na dotek. Spodní strana může mít latexový zátěr nebo být opatřená nopy pro lepší odvod vody. Některé koberce jsou oboustranné, takže je lze otáčet, a tím prodlužovat jejich životnost. Podobně jako u bytových máme na výběr mezi metráží a kusovými.

Vlastnosti a možnosti údržby jsou u těchto koberců různé. Společnou mají izolační schopnost, stálobarevnost, odolnost počasí, hnilobě a rozkladu, některé jsou navíc odolné vůči skvrnám či promáčknutí nohou nábytku. Snadno se udržují, podle typu se buď jen otírají vlhkým hadříkem, nebo je lze ostříkat pomocí zahradní hadice, menší kusové koberečky bývá možné vyprat.

Venkovní koberečky zamezí chladu vycházejícímu z betonové podlahy (Foto: Bella Rose)

Sluší i interiéru

Díky své odolnosti se hodí i do vnitřních prostor chat a chalup, ale rovněž do bytových předsíní, koupelen, kde výborně nahradí nepříliš hygienické předložky nebo zátěžové koberce, které zpravidla nevynikají designem.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Bella Rose a WestwingNow

Venkovní koberce