Řezbářské nože

sada řezbářských nožů

Řezbářské nože můžete kupovat po jednotlivých kusech či si pořídit alespoň základní sadu. Ta je často v atraktivním dárkovém balení nebo v látkových pouzdrech, které evokují staré časy řemeslnických mistrů. Obal je vždy dobrý, chrání ostří i vaše ruce při manipulaci s noži. Na trhu jsou nástroje různých značek, Narex představuje dobrý kompromis mezi kvalitou a cenou a prodává nože ve více cenových kategoriích (Foto: Narex)

Vyřezávání drobných předmětů ze dřeva je radost a relaxace. Vlastně k tomu potřebujete jen velmi primitivní nástroje, ale dobrý řezbářský nůž je základ.

Na řezbářském noži nešetřete. Kvalitní nože nejsou nejlevnější, ale práce s nimi jde lépe od ruky a dobře udržované ostří je kromě jiného i prevencí zranění. Zkušení řezbáři si každopádně raději přelepí palec náplastí, ale špičatý nabroušený nástroj vždy vyžaduje respekt a trpělivost. Vyřezávat lze leccos, ať už šperky, figurky, hračky, nebo třeba dřevěné nádobí. Pro začátek vám postačí jeden nebo dva základní tvary nožů, postupem času můžete portfolio nástrojů rozšiřovat i o speciální tvary.

Vyplatí se pořídit si k noži rovnou i kvalitní brusný kámen a kožené nebo plastové pouzdro

sada řezbářských nožů

Foto: Kniland

Staré časy

Set čtyř základních typů řezbářských nožů BeaverCraft nabízí nože velmi ostré, což vám umožní udělat výsledný řez jemný a propracovaný do detailů. Čepele jsou z uhlíkové oceli tvrdosti 57–59 HRC, která dobře drží ostří a snadno se brousí, avšak je náchylnější ke korozi. Nůž je tedy třeba po použití důkladně vyčistit a vysušit, rovněž je vhodné čepel občas přetřít olejem. Rukojeti z jasanového dřeva jsou napuštěné lněným olejem (kniland.cz)

řezbářský nůž na jemnou práci

Foto: Dláta

Řezbářský nůž na jemnou práci

Řezbářský nůž Kerb 4 na jemnou práci se hodí při tvorbě figurek, reliéfů či vrubořezů. Ostří je z kvalitní oceli s délkou 50 mm, rukojeť o délce 105 mm je z třešňového dřeva. Celková délka je 155 mm, což je optimální rozměr pro detailní práci (dlata.eu)

ručně kovaný řezbářský nůž

Foto: Sagittaria

Ručně kované řezbářské nože

Zajímavou alternativu představuje nabídka řezbářských nožů dílny Sagittaria z Huntířova u Železného Brodu. Nože mají ručně kovanou čepel z uhlíkové oceli. Střenku si můžete vybrat ze dřeva tisu, šeříku, ořechu, švestky, bezinky nebo jasanu. S čepelí je střenka spojena ručně vyrobenými nýty. Na výběr je z 5 druhů nožů, objednat si můžete i celou sadu v koženém pouzdře (dilnasagittaria.cz)

řezbářský nůž pro geometrickou řezbu

Foto: Bushcraftshop

Řezbářský nůž pro geometrickou řezbu

Tento řezbářský nůž značky BeaverCraft se šířkou řezné části 20 mm je navržený pro geometrickou řezbu, vyřezávání geometrických vzorů do dřeva, zarovnávání pozadí s reliéfními dřevořezbami a další zpracování dřeva. Nůž má zkosení 45°. Díky svým vlastnostem se výborně hodí pro dočištění, zpracování a další ruční výrobu ze dřeva. Nůž je použitelný pro praváky i leváky (bushcraftshop)

lžičák

Foto: Řezbářské nástroje

Lžičák

Nůž lžičák neboli lžičkový nůž je specifický nástroj, který díky svému tvaru dobře poslouží při dlabání vyřezávaného předmětu. Velký řezbářský nůž VN2 s dlouhou zahnutou čepelí do tvaru lžičky má rukojeť vyrobenou z trnkového dřeva. Skvěle sednou zejména pro výrobu misek, lžiček, díží a naběraček. Tento řezbářský nůž je k mání ve variantě pro praváky i pro leváky (rezbarske-nastroje.cz)

 švédský dvoubřitý řezbářský nůž

Foto: Kup nůž

Švédský dvoubřitý řezbářský nůž

Řezbářský nůž Morakniv Hook Knife 163 Double Edge je kvalitní švédský dvoubřitý řezbářský nůž ze světoznámé produkce značky Frost. Dřevěná rukojeť z břízy poskytuje spolehlivý úchop při používání, čepel z nerezové oceli 12C27 válcované za studena a následně kalené činí ostří odolnějším proti opotřebení. Celková délka nástroje je 183 mm (kupnuz.cz)

sada řezbářského setu

Foto: Bushcraftshop

Dárková sada řezbářského setu

Dárková sada řezbářského setu BeaverCraft S19 Book Case obsahuje celkem 4 řezbářské nože, obtahovací brousicí řemen a brusnou pastu. Tato sada 4 nožů vyhovuje jak začátečníkům, tak profesionálním řezbářům. Materiál rukojeti nožů je jasan napuštěný lněným olejem, který vydrží roky, čepele jsou vyrobeny z uhlíkové oceli (bushcraftshop.cz)

řezbářský nůž s pouzdrem

Foto: outfit4events

Řezbářský nůž s pouzdrem

Severský řezbářský nůž z nerezové oceli a s koženým pouzdrem zdobí krásná rukojeť z olivového dřeva. Délka čepele je zhruba 50 mm, celková délka nástroje je 155 mm. Nože dostanete včetně koženého pouzdra vyráběného na míru, s poutkem na opasek (outfit4events.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Řezbářské nože