Přehled kovových polotovarů

Pro práci s kovem na stavbě či v dílně jsou nezbytné různé ocelové polotovary, které lze v různých tvarech a rozměrech nakupovat v obchodech s hutními materiály. V současné době můžete tyto materiály bez problémů nakoupit i ve specializovaných eshopech.

Jekly

Na trhu je k dostání jekl uzavřený čtvercový, obdélníkový, otevřený ve tvaru C, otevřený ve tvaru U. Čtvercové jekly jsou uzavřené ocelové profily využívané v technických oborech, ve stavebnictví i v zámečnické výrobě. Standardní délka je 6 metrů. Jekly vám prodejce obvykle dokáže nařezat na požadované rozměry, zakružit nebo nechat pozinkovat. Jekly jsou válcované za tepla v jakosti S235JR se zaručenou svařitelností.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Práce s kovy:

Pro pevné uchycení

Domácí svařování

Pásové pilníky na broušení a leštění svarů

Rozbrušování, řezání a odtavování

Stříhání a tvarování plechů

Naučte se nýtovat

Jak předejít rezavění a jak se zbavit koroze

Kartáčování kovových povrchů

Práce s kovářskou výhní

Spojování kovů lepením

________________________________________________________________________

Ocelové L profily

Ocelové L profily jsou vyráběny válcováním za tepla v 6 m délkách. Využití najdou při výrobě v zámečnictví a stavebnictví, na výrobu poklopů či regálů. Jsou vhodné pro svařované, šroubované a nýtované konstrukce. Existují profily děrované, jeklové nebo válcované, které se dělí na rovnoramenné a nerovnoramenné.

 

Kované polotovary

Kovářské profily a polotovary jsou používány zejména zámečníky a kováři, kteří z nich vyrábějí ozdobné brány, branky, mříže, ploty, zábradlí aj. Profily jsou ocelové a po výrobě hotových segmentů je lze povrchově upravit. Nejčastější úprava je pozinkování nebo stříkání speciální grafitovou nebo kovářskou barvou. Kovářské profily jsou upravovány do finálních tvarů z ocelových tyčí přímo v kovářské dílně, kde provádíme také zakružování, vrtání nebo řezání na pásových pilách. Polotovary jako koule, květiny, segmenty, lístky apod. jsou vyráběny sériově. Můžete využít výroby produktů na míru přesně dle požadavků.

Široká škála tvarů, profilů a rozměrů umožňuje rozmanité využití kovového materiálu pro různé práce

 

Kulatina ocelová

Plná kruhová ocel je profil vyráběný buď jako hladký nebo žebírkovaný. Hladká kruhová ocel se vyrábí ve dvou variantách, válcovaný a tažený profil. Válcované jsou v 6 m délkách, tažené profily jsou ve 3 m délkách. Hladké kruhové profily se využívají v kovoobrábění, zámečnických dílnách i ve stavebnictví a velmi často i v domácí dílně. Z těchto profilů se vyrábějí například ozdobné tyče a segmenty různých tvarů.

Žebírkovaný kruhový profil se nazývá rovněž betonka, roxor či žebrovaná tyč. Je využívaný ve stavebnictví pro výztuhu betonových podlah či sloupů. Jedná se o profil, který po celé své délce (6 nebo 12 m) má na povrchu výstupky.

 

Ocelové nosníky

Nosníky se používají pro výrobu velkých ocelových konstrukcí jako překlady při stavebních úpravách či stavbách domů. Jsou vyráběné za tepla v délkách 12 a 14 m. Nosníků je mnoho druhů (rozměrů) a jsou využitelné hlavně ve stavebnictví. Ocelové nosníky jsou vyráběné válcováním za tepla v délkách 12 m.

 

 

Přehled kovových polotovarů