Kartáčování kovových povrchů

Pro kartáčování nejrůznějších materiálů lze využít ruční kartáče i kartáče jako nástavce a příslušenství k elektrickému nářadí. Kartáče slouží k čištění i úpravě povrchů kovů, ale i dřeva a zdiva.

Pro odstraňování zkorodované vrstvy na ocelových konstrukcích i na plechu zůstávají jedním z nejúčinnějších nástrojů různé typy kartáčů. Existují ruční kartáče ze dřeva či z plastu, mezi nimiž si vyberete podle toho, zda potřebujete využít sílu přítlaku, nebo raději držení za rukojeť. Štětiny z ocelových či mosazných (pomosazených) drátků, žíní nebo nylonu si pak zvolíte podle toho, jak vysoký abrazivní výkon od kartáče potřebujete. Materiály a různé tloušťky drátků a štětin vám dávají celou škálu možností od hrubého čištění či narušování povrchu až po velmi jemné a šetrné dočištění od prachu či pilin či ocelových otřepků.

Pro výrobu těl ručních kartáčů se tradičně používalo dřevo, které je lehké, příjemné do ruky a dobře drží svazky štětin. Běžně jsou však dostupné i plastové či kovové kartáče, případně kombinace zmíněných materiálů.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Práce s kovy:

Pro pevné uchycení

Domácí svařování

Přehled kovových polotovarů

Pásové pilníky na broušení a leštění svarů

Rozbrušování, řezání a odtavování

Stříhání a tvarování plechů

Naučte se nýtovat

Jak předejít rezavění a jak se zbavit koroze

Práce s kovářskou výhní

Spojování kovů lepením

________________________________________________________________________

Účinným nástrojem na kartáčování kovů jsou i kartáčovací kotouče na stolní brusce

 

Podle uložení štětin

Kartáče se dělí i podle konstrukce uložení štětin. Existují kartáče složené z tzv. zatloukaných svazků, které jsou levné díky jednodušší technologii výroby. Lze s nimi docílit výborných výsledků za příznivou cenu.

Dále existují válcové kartáče vinuté do spirály. Tento typ má mnohem větší účinný povrch daný velkou hustotou štětin. Výsledná kvalita opracovaného povrchu je vysoká, vyšší je i pořizovací cena těchto kartáčů.

Na jednotlivé typy prací se hodí různé materiály štětin. Na strukturování a drásání povrchů se například doporučuje kartáč nylonový s abrazivní složkou zrnitosti 80. Hodnoty zrnitosti kartáče začínají na čísle 46, což je hodnota určená na opravdu hrubé opracování materiálu. Dále pokračují hodnoty zrnitosti 60, 80, 120, 180. Čím vyšší číslo, tím jemnější je drsnost kartáče.

Výhodou abrazivního nylonu je, že jednotlivé štětiny v kartáči se ohýbají v závislosti na přítlaku na kartáč nebo kartáčovací nářadí. Díky tomu brousí kartáč mnohem větší plochou. Využívají se tak i části štětin kartáče, které u ocelového nevyužijete.

 

Nářadí pro kartáčování

Odstraňování koroze, většího množství nečistot či silnější vrstvy oprýskaného nátěru ručním kartáčem však může být poměrně namáhavá práce. Usnadníte si ji použitím elektrického nářadí, na něž je možné nasadit různé tvary kartáčů.

Existuje několik typů nářadí použitelného pro kartáčování. Nejjednodušším nástrojem pro občasné čištění materiálů kovovými či plastovými drátky a štětinami je elektrická vrtačka.
Do jejího sklíčidla lze snadno upnout stopkové kartáče všech možných tvarů a materiálových provedení. Na trhu je stopkových rotačních kartáčů vskutku nepřeberné množství a při jejich výběru můžete postupovat podle doporučení výrobců nebo trochu experimentovat a vyzkoušet, který tvar a materiál je pro vaše potřeby nejvhodnější. Kovové drátky se dobře hodí například pro odstraňování koroze, zbytků nátěrů na kovových konstrukcích nebo malty ze starých cihel a kamenů.

Nylonové štětiny jsou šetrnější například při čištění dřeva nebo odstraňování jeho zvětralé svrchní vrstvičky. Krátké nylonové štětiny se používají také například k rozleštění vosků na dřevěném povrchu a tvrdší nylonové rotační kartáče napomohou i k „zestaření“ dřeva.
Pro tyto práce je však vhodnější použít speciální kartáčovou brusku, která umožňuje upnutí nástavců válcovitého tvaru. Pokud však nechcete investovat do vyloženě speciálního nářadí, jsou k dostání i užitečné adaptéry na upevnění válcových kartáčů k úhlové brusce. Pomocí adaptéru vytvoříte spojení mezi úhlovou bruskou a nepřeberným množstvím kartáčů různých typů. Kartáčování pomocí úhlové brusky je pohodlnější než s použitím vrtačky, která pro pravidelnou práci s kartáčem není zrovna ideální ani z hlediska neúměrného zatěžování tohoto typu nářadí.

 


Dobré rady

  • Ocelové kartáče používejte na odstranění barev, laků, zašlé špíny a odstranění rzi.
  • Ocelové kartáče jsou nejvhodnější i k odstranění graffiti z fasády.
  • Pomosazený ocelový kartáč se u tvrdého i měkkého dřeva využije k hlubokému obroušení, u kovových materiálů k opracování a odjehlování (začištění otřepů po obrábění kovů).

 

Kartáčování kovových povrchů