Práce s kovářskou výhní

Kovařina je vážené a staré řemeslo, ale i hezký tvůrčí koníček. Vybudovat si domácí kovářskou dílnu není až tak náročné. A chcete-li se v kovařině zdokonalovat, neobejdete se bez ní.

Pro vybudování domácí kovárny budete potřebovat dobře větratelnou místnost s komínem pro odvod spalin z kovářské výhně. A rovněž onu zmíněnou výheň, kovadlinu, sud či jinou nádobu s vodou a olejem na chlazení a kalení. Neobejdete se bez kovářského svěráku a dostatečně stabilního pracovního stolu. Kovařina je silová práce, tvořivý souboj se železem, který vyžaduje, aby bylo vše bytelné a pevné. Je to důležité i pro vaši bezpečnost.

Pořádná kovadlina je jedním ze základních pilířů kovárny

 

Kde koupit výheň

Většina kovářů dnes používá nejrůznější typy výhní s elektrickým ventilátorem. Uhlí je totiž potřeba udržovat žhavé a proud vzduchu z ventilátoru to výrazně usnadňuje.
Výhně se obvykle prodávají jako komplet včetně ocelového stolu a ventilátoru, připojeného ke vzduchové komoře. Spodní část nejčastěji používané konstrukce výhně tvoří vzduchová komora, která je nahoře zakončena dmýchací trubicí opatřenou roštem. Rošt a dmýchací trubice jsou umístěny na dně ohňové mísy. Do té bývají vloženy i pláty z litiny, které umožňují navršit na rošt větší množství paliva.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Práce s kovy:

Pro pevné uchycení

Domácí svařování

Přehled kovových polotovarů

Pásové pilníky na broušení a leštění svarů

Rozbrušování, řezání a odtavování

Stříhání a tvarování plechů

Naučte se nýtovat

Jak předejít rezavění a jak se zbavit koroze

Kartáčování kovových povrchů

Spojování kovů lepením

________________________________________________________________________

Množství vzduchu je regulováno vysunováním roštu. K nastavení množství přiváděného vzduchu slouží páka na vzduchové komoře. Druhá páka otevírá záklopku k vypouštění popela ze dna vzduchové komory.

Ceny nových kovářských výhní začínají na necelých patnácti tisících korunách. Firma Jiří Vališ z Cítova nabízí například výheň ESV Hobby s motorem 230 V, která je doporučena právě pro amatérskou kovařinu. Je osazena ohňovou mísou o velikosti 210 x 220mm. V ceně kovářské výhně je zahrnuto plechové koryto na uhlí. Podstavec si můžete objednat zvlášť, nebo lze výheň usadit do stolu vlastní výroby.

Ceny výhní vyšších kategorií, které jsou nabízeny s možností volby mezi motorem 230 V a 400 V se pohybují od 22 do 26 tisíc korun. Za 12 tisíc korun si můžete pořídit šlapací výheň, ke které nebudete potřebovat elektrický proud.

Často se rovněž objevují inzeráty s nabídkami starších kovářských výhní a při koupi zachovalého kusu tak můžete nějakou korunu ušetřit.

Domácí kovařina je hezký koníček s mnoha možnostmi praktického využití

 

Co nejtěžší kovadlina

Další důležitou součástí dílny je kovadlina. Pořádná kovadlina by měla vážit minimálně padesát kilogramů, kováři však doporučují ještě těžší. Pokud to myslíte alespoň trochu vážně, pořiďte si stokilogramovou kovadlinu, je stabilní, lépe se na ní pracuje a nebude vás omezovat ani při zpracování rozměrnějšího materiálu.

Kovadlin existuje několik typů a zkušení kováři jich mají buď v dílně k dispozici více, nebo se postupem času dopracují k typu, který jim nejvíce vyhovuje. Pokud zvolíte padesátikilogramovou kovadlinu, zaplatíte za novou kolem osmi tisíc korun. Desetikilogramová pro drobnější práce vyjde na necelé dva tisíce. Lze samozřejmě opět hledat nabídky v inzerátech.

 

Kleště a kladiva

Mezi další základní vybavení domácí kovárny patří kladiva a kleště. Zmíněná firma Jiří Vališ prodává základní sadu sedmi typů kovářských kleští jako komplet za 3286 korun, nakupovat však lze i jinde, po jednotlivých kusech podle potřeby nebo opět z druhé ruky. Zkušení kováři si často vyrábějí nářadí podle svých potřeb sami, už proto, že tradiční kovařina počítá při mnoha typech prací s pomocníkem a jsou-li k dispozici jen dvě ruce, neobejdete se bez speciálních kusů nářadí, které nahradí další ruce.

Kladiva lze však pořídit bez problémů, a zvláště u nich se nevyplatí šetřit na kvalitě. Ceny nových speciálních kovářských kladiv se pohybují kolem šesti set korun.

Při kování se samozřejmě neobejdete ani bez paliva a materiálu. Ve výhních se spaluje vysoce výhřevné kovářské uhlí a koks, prodejci ho obvykle dodávají v pytlích, což usnadní manipulaci i uskladnění. Pro nákup železa pak zkušení kováři doporučují hledat nejen u dodavatelů hutního materiálu, ale i ve výkupech železného šrotu či na vrakovištích. Mečíři například považují za velmi kvalitní a cenově dostupný materiál staré automobilové poloosy.

Profesionálové vědí, že lze nakupovat draze i levně, a proto své zdroje cenově výhodného materiálu včetně nýtů či oceli vhodné pro kalení často pečlivě tají. A součástí domácí kovařiny může být i radost z nacházení výhodných nabídek a zdánlivě nepotřebných kusů kvalitního železa. To pak můžete vrátit k životu v podobě kovářských výrobků pro radost i užitek.

 

Práce s kovářskou výhní