Pásové pilníky na broušení a leštění svarů

Pásový pilník je v podstatě pásová bruska s velmi úzkým brusným pásem, který se pohybuje na ramínku. Díky tomu můžete brousit i na špatně přístupných místech. Broušení a leštění svarů patří mezi typické práce, pro které jsou pásové pilníky určeny.

Pásovým pilníkům se někdy říká také prstová pásová bruska, což je doslovný překlad anglického výrazu finger belt sander, který se pro tyto stroje používá v anglicky mluvících zemích. Označení pásový pilník spíš popisuje, jak se s ním pracuje a jaké činnosti se s ním dělají – toto nářadí v podstatě nahrazuje běžný pilník, případně rašpli.

Vzhledem k tomu, že úběr materiálu obstarává brusný pás, je možné volbou zrnitosti brusiva měnit rychlost úběru, potažmo jemnost brusu. Navíc jsou k dispozici také pásy s netkanou textilií, pomocí nichž můžete povrch i leštit.

Pásové pilníky se v dílně hodí, lze je použít i na dřevo či keramiku

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Práce s kovy:

Pro pevné uchycení

Domácí svařování

Přehled kovových polotovarů

Rozbrušování, řezání a odtavování

Stříhání a tvarování plechů

Naučte se nýtovat

Jak předejít rezavění a jak se zbavit koroze

Kartáčování kovových povrchů

Práce s kovářskou výhní

Spojování kovů lepením

________________________________________________________________________

Pohon stroje

Pásové pilníky využívají rotační pohyb, jehož zdrojem může být buď střídavý elektromotor na 230 V, stejnosměrný elektromotor napájený akumulátorem (třeba s napětím 18 V), nebo vzduchová turbína poháněná stlačeným vzduchem. Liší se také svou konstrukcí. U modelů s motorem napříč (především stroje kategorie hobby, ale také Makita) odpadá úhlový převod, většina výrobců však využívá tělo z úhlové brusky (Flex, Metabo, Bosch). Hmotnost elektrických pilníků se pohybuje od 1,5 do 2,5 kg.

Vzduchové pilníky (Metabo, Kamasa) využívají radiální turbínu a jejich výhodou je nízká hmotnost 0,9–1,5 kg. Spotřeba vzduchu je podle modelu 100–400 l/min.

Elektrické pilníky pro kutily mají příkon 260–400 W a pořídíte je už za tisíc korun, profi stroje o příkonu 500–950 W přijdou na 5 000–20 000 Kč. Většina pásových pilníků má také regulovatelnou rychlost pásu, spodní hranice začíná většinou na pěti a horní končí na 30 m/s.

Pro rychlé a dokonalé očištění a vyleštění svarů je pásový pilník skvělým nářadím

 

Úzký brusný pás

Funkci pilníku zastupuje brusný pás, podobný znáte z pásové brusky, tento je ale výrazně užší. Šířka může být i pouhé tři milimetry, běžnější je 6, 9 či 13 mm, nejširší pásy pro pilníky mají 30 mm. Na většinu modelů je možné použít více šířek pásů.

Pro každou šířku pásu se musí nasadit správné ramínko. Vedle rovných ramínek, která připomínají ruční pilníky, existují také zahnutá ramínka s přidaným vodicím kolečkem, která dovolují brousit oblé tvary nebo třeba trubky. Ramínka se podle potřeby dají v určitém rozmezí vůči stroji natáčet.

Existují také různé délky pásů – 451 mm (B&D), 455 mm (Ferm), 457 mm (Metabo, PowerPlus), 520 mm (Flex, Fein) nebo 533 mm (Flex, Makita). Podobně jako u pásových brusek se liší také pracovní délka ramena, která může být 90, ale také 130 mm.

 

 

Pásové pilníky na broušení a leštění svarů