Pro pevné uchycení

Svěrák je dílenský nástroj, sloužící k upevnění opracovávaného materiálu. Je tvořen dvojicí čelistí, stahovaných trapézovým šroubem. Při řezání, broušení či ohýbání kovových obrobků se bez něj neobejdete.

Svěráky se dělí na kategorie dílenských, pod vrtačku, strojních a instalatérských. Dílenské svěráky jsou určeny především pro zámečnické, nástrojářské a opravárenské dílny a přidělávají se pomocí šroubů napevno k pracovnímu stolu. V domácí dílně pak slouží tento typ svěráku jako pomocník pro celou škálu nejrůznějších prací. Pro univerzální použití lze doporučit například svěrák York. Vyrábí se v rozměrech čelistí 63, 80, 100, 125 a 150 milimetrů. Čelisti jsou kalené a rýhované a je možné přidělat na ně vložky z hliníku, korku, pryže či plsti k uchycení měkkých materiálů.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Práce s kovy:

Domácí svařování

Přehled kovových polotovarů

Pásové pilníky na broušení a leštění svarů

Rozbrušování, řezání a odtavování

Stříhání a tvarování plechů

Naučte se nýtovat

Jak předejít rezavění a jak se zbavit koroze

Kartáčování kovových povrchů

Práce s kovářskou výhní

Spojování kovů lepením

________________________________________________________________________

Zajímavou variantou je i strojní svěrák, vhodný zejména pro uchycení obrobků při vrtání

Svěrák je přišroubovaný na točnici, která je upevněna na pracovním stole. Výhodou tohoto systému je možnost natáčení. Svěráky York se prodávají za ceny zhruba od 1000 korun podle velikosti čelistí.

O něco dražší jsou pak dílenské svěráky Kasper. Masivní litinový svěrák je dodávaný v rozměrech čelistí 80, 100, 125, 135 a 150 milimetrů. Oblibu si mezi profesionály získal především díky velmi dobré tuhosti při sevření opracovávaného výrobku.

 

Upnutí pomocí svorek

Zajímavou variantou pro menší domácí dílny jsou svěráky, které se k pracovnímu stolu nepřichycují napevno pomocí šroubů, ale umožňují dočasné připevnění upínací svorkou. Základní nevýhodou tohoto upínacího systému je snížená stabilita svěráku, proto na tento typ přístroje nelze klást nějaké extrémní nároky. Pro celou řadu drobnějších prací však může posloužit velmi dobře, můžeme ho použít v podstatě kdekoli, kde je k dispozici alespoň trochu stabilní pracovní deska.

Svěráky s uchycením k pracovní desce pomocí svorky jsou praktické, ale na rozdíl od přišroubovaných typů neudrží tak velkou zátěž

 

Pod vrtačku

Mezi účinné pomocníky v domácí dílně je rovněž možné zařadit původně profesionální dílenské svěráky pod vrtačku. Jsou určeny k upínání předmětů při práci se stolními nebo stojanovými vrtačkami a jsou k mání s rozměry čelistí 75, 100, 125 a 150 milimetrů. Dodávají se rovněž s takzvanou prizmou, která umožňuje sevření předmětů válcovitého tvaru. Podle prodejce nelze od svěráků tohoto typu očekávat extrémní výkony, protože mají nízké čelisti a poměrně malou tuhost. V domácí dílně však mohou při určitých typech prací posloužit v kombinaci s vrtačkou velmi dobře.

 

 

Pro pevné uchycení