Můžou být pes a kočka vegetariáni?

Trend bezmasé stravy je v posledních letech na vzestupu a zapřisáhlí vegetariáni mají tendenci převádět na ni i své domácí mazlíčky. Podle odborníků to rozhodně není dobrý nápad.

Pokud si začnete pohrávat s myšlenkou vegetariánství u psů a koček, je třeba si v prvé řadě uvědomit rozdíly mezi lidmi a těmito šelmičkami. Zatímco člověk má tělesnou konstrukcí a skladbou své stravy nejblíže k všežravci, ony patří jednoznačně mezi masožravce. Vyloučení masa z jídelníčku může u psa odstartovat velké zdravotní potíže, kočku přímo ohrozí na životě. Mohlo by se tak stát, že když se jejich majitel nechce nepřímo podílet na zabíjení hospodářských zvířat, bude zodpovědný za smrt toho svého. Nedokáže-li se z etických důvodů přes krmení masem přenést, měl by zvolit jako mazlíčka králíka či jiného býložravce.

vegetariánství u psů a koček

Pes ani kočka by si rostlinnou stravu sami nevybrali. Foto: Shutterstock

Pes by si vegetariánství nikdy nezvolil

Během domestikace se pes přizpůsobil člověku i v otázce stravování. Jeho DNA je ovšem stále nastavena na potřebu přijímat maso coby zdroj živočišných bílkovin.

Z masožravce nelze dělat býložravce, to je úplný odklon od přirozenosti. Pes sice dokáže spolknout v podstatě cokoliv, ale není schopen plnohodnotně žít při dlouhodobém krmení rostlinnou potravou,“ vysvětluje MVDr. Daniela Králová a dodává: „Maso je velmi důležitý zdroj esenciálních aminokyselin. Když je nahradíme rostlinnou složkou, nezajistí zvířeti stejnou stravitelnost a využitelnost. Nejčastější náhražkou masa bývá sója. Nejenže se jedná o silný alergen, ale přímo brání trávení bílkovin. Dokonce zhoršuje vstřebávání esenciálních minerálů a může tak dojít ke zhoršení funkce štítné žlázy.“

Kočka bez masa zemře

Vyloženě hazard se zdravím je, budete-li chtít udělat vegetariána z kočky. Tu může bezmasá potrava zabít už během krátké doby, protože pro svůj život potřebuje aminokyselinu zvanou taurin, jejímž jediným zdrojem je zkrátka maso. Její nedostatek vede u kočky k vážným zdravotním potížím, jako jsou nemoci srdce, degenerace oční sítnice vedoucí k slepotě aj.

skladba potravy u psů a koček

Ideální je krmení s vysokým podílem masa doplněné zdroji vitamínů a prospěšných látek. Foto: Shutterstock

Méně masa, více zdraví

Výrazné omezení masové složky je pro kočku či psa prospěšné u některých onemocnění, například při selhávání ledvin. V takových případech mají být v krmivu bílkoviny zastoupeny asi jen z 11 %. Psům tím lze prodloužit život až trojnásobně oproti tomu, kdyby byli krmeni granulemi s vysokým obsahem proteinu nebo nesprávně propočítaným BARFem. Ale zopakujme si, že zdravá zvířata by vegetariánství nikdy neupřednostnila.

Doplňková strava

  • Důležité sacharidy, vitamíny a minerály pes může získávat z doplňkového krmiva, jakými jsou vybraná zelenina a ovoce, těstoviny, rýže, oleje atd.
  • Mikroflóru pomohou upravit probiotika včetně speciálních jogurtů s nízkým obsahem laktózy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Můžou být pes a kočka vegetariáni?