Postarejte se o kamenné prvky

čištění dlažby vysokotlakou myčkou

Proud vody z vysokotlaké myčky je účinný a šetrný způsob čištění povrchu kamenných dlažeb i zdí. Foto: Shutterstock

Údržba kamenné dlažby, šlapáků, zídek či sloupků tento krásný materiál zkrášlí, ale i ochrání. Kámen totiž není tak nezničitelný, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Přírodní kámen sice figuruje mezi nejodolnějšími přírodními stavebními materiály, ale i přesto vyžaduje určitou péči zejména proto, že pokud se mu jí nedostává, mění se jeho vlastnosti, vzhled i trvanlivost. Kámen může poškozovat a opotřebovávat nejen voda, mráz, sníh, déšť a vítr, ale i porosty nejrůznějších druhů mechů a lišejníků. Náchylnost kamene k takovému opotřebení se pak liší podle jeho druhu. Obecně jsou citlivější pórovité a více nasákavé druhy.

Trocha chemie

Péče o kámen není žádná věda. Budujete-li kamenný chodník či zídku nově od základů, je nutné tyto stavby vždy dobře založit (aby se nebortily a dál nepracovaly), důkladně vyspárovat s ohledem na to, že do nekvalitně vyplněných či následně popraskaných spár zateče voda a po zmrznutí dlažbu či zídku trhá. Dalším opatřením, jímž lze destruktivní působení vlhkosti omezit, jsou různé typy penetračních nátěrů či nástřiků. Na trhu je dostatek výrobků pro tyto účely, ale v minulosti se používalo i vodní sklo či různé bezbarvé laky a s lecčím můžete experimentovat i dnes. Nedoporučuje se pouze opatřovat kámen nátěry, které jeho povrch dokonale uzavřou včetně vlhkosti v něm. Současné penetrace na kámen tyto difuzní schopnosti mají. Některé z nich lze použít i v případě, že chcete vzhled kamenů (zejména v interiéru) oživit a dát jim tzv. mokrý efekt.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Kámen a jeho použití:

Použití stavebního kamene

Opravy kamenných prvků

Proč šlapat po kameni

Jak pečovat o kámen?

________________________________________________________________________

Pro pravidelnou opakovanou péči o kamenné povrchy je k dispozici i řada chemických čističů. Nejlepší čistidla na přírodní kámen jsou ta bez obsahu mýdel, protože mýdlo na kameni vytváří šmouhy. Konkrétní čisticí prostředek je nutné vybrat v závislosti na chemickém složení jednotlivých druhů kamenů a jejich charakteru, čisticí prostředky obvykle vhodnost uvádějí na obalu.

Vybírá se zejména podle odolnosti kamene vůči působení kyselých látek v čistidlech. Odolná vůči „kyselým“ čističům je zejména břidlice, čedič, křemenec a žula. Po použití těchto prostředků, zvláště těch agresivnějších, by měla následovat aplikace ochranného penetračního nátěru. Speciální prostředky na čištění dlažeb včetně kamenných se prodávají i jako koncentrát k použití do vysokotlakých přístrojů.

Mechanické čištění

Samotné čištění je rovněž jednoduché, mnohdy postačí koště, smetáček, tvrdší nylonový či drátěný kartáč, případně výkonnější dílenský vysavač. Zbavit kámen prachu znamená zamezit vzniku klouzavého „blátíčka“ po dešti a zamezit hromadění živné půdy, v níž se snadněji uchytí nevítané plevely a mechy. Dobré je čistit od mechů a prorůstající trávy také spáry v dlažbě položené na sucho včetně žulových kostek. Pomoci někdy může i tlakový vzduch z kompresoru.

Ochranným penetračním nátěrem kámen opatřete i po použití chemických čističů

Tlakové myčky

Jejich základní výhodou při čištění kamenných ploch je mnohonásobně silnější proud vody ve srovnání s klasickou zahradní hadicí. Přitom jde stále o šetrné „bezdotekové“ čištění, které vyžaduje opatrnost snad jen u měkčího pískovce. Pro účinné mytí vybírejte z přístrojů s tlakem minimálně sto čtyřicet barů a průtokem od 6,8 litru za minutu.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Postarejte se o kamenné prvky