Jak pečovat o kámen?

Kámen je odolný přírodní materiál, přesto jsou zvláště některé druhy kamene citlivé zejména na vliv povětrnostních podmínek. Odolnosti kamenných stěn i dlažeb se však dá různým způsobem pomoci a jeho údržba se vám určitě vyplatí.

Nenechte zídku zchátrat příliš, tato jde opravit ještě snadno

Kamennou stěnu, zídku či jakýkoli jiný kamenný prvek i v interiéru (pilíř, klenbu, komín, překlad či římsu) je nutné nejdříve pečlivě očistit, zakonzervovat a v případě obnovení či stavby stěny nebo podlahy vás obvykle čeká i vyčištění spár a spárování. Neomítnutá kamenná stěna se spáruje i v případě, že je nově postavena. Není to nezbytně nutné, ale lépe to vypadá a vyplněné spáry navíc chrání stabilitu a zvyšují trvanlivost stavby.
Cílem čištění je odstranit z povrchu kamene veškeré zbytky původní omítky a další nečistoty. Použijete k tomu ocelové sekáče a škrabky a pro jemnější práci lze vyzkoušet různé typy ručních kartáčů nebo kartáče na vrtačku či úhlovou brusku. Při čištění postupujte opatrně, povrch některých měkčích kamenů se může poškodit například tvrdým ocelovým kartáčem.

Před spárováním je nutné pečlivě vyčistit i samotné spáry. Vhodná je k tomu například kramle, silný zahnutý hřebík nebo šroubovák. Pro dobré přilnutí spárovací hmoty musí být spáry čisté a zbavené prachu, takže je po vyškrábání ještě vyfoukejte vzduchem z kompresoru nebo vysajte.

Použijte přípravky na zdůraznění lesku a přirozené kresby kamene

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Kámen a jeho použití:

Použití stavebního kamene

Opravy kamenných prvků

Proč šlapat po kameni

Postarejte se o kamenné prvky

________________________________________________________________________

Důležité spárování

Náročnost spárování záleží na šířce spár. Spárovací hmota musí být do spár dostatečně vtlačena. Vhodná je k tomu spárovací špachtle, ale vzhledem k různým typům kamenů a různé šíři a hloubce nepravidelných spár lze hledat i další způsoby. Nebojte se improvizovat, využijte i prsty a ruce, případně sáčky, do nichž se nalije spárovací hmota a vytlačuje se pak odstřiženým rohem podobně jako krém při zdobení cukroví.

Ke spárování doporučují různé zdroje například jemnou cementovou maltu (mazaninu) či maltu na cihlové pásky – klinkery. Firma Paulín, která dodává na trh kromě jiného i produkty stavební chemie, radí vpravit do spár vrstvu pačoku z osmotické malty Lamposal a po vyzrání (tři dny) použít omítkovou směs Paulinsana Into nebo Paulinsana Rinzaffo.
Jeden z čtenářů našeho časopisu pro spárování a rovněž pro opravu rozpadajících se pískovcových kvádrů vyzkoušel a doporučuje směs jemného písku, trochy vápna a penetrace Sokrat. A radí nepoužívat pro spárování kamenů cement.

Penetrační nátěry by neměly povrch zcela uzavřít

Na trhu jsou však k dostání již připravené speciální suché směsi pro spárování kamene. Najdete je například pod značkou Cemix, Remmers, Hasit či quick-mix. S dávkováním a poměry jednotlivých komponent spárovací hmoty si tedy nemusíte lámat hlavu.

Postup spárování kamenů lze srovnat se spárováním pohledových cihel či fasádních pásků, ale vzhledem k nepravidelným mezerám mezi kameny je přece jen o něco složitější. Při práci nezapomeňte kameny průběžně pečlivě a bez zbytečných odkladů čistit od malty. Použít můžete štětec nebo houbičku či molitanové hladítko. Čerstvou spáru jen lehce uhlaďte a okolí hned očistěte, protože po zaschnutí je to obtížné. Před nanášením malty se vyplatí spáry dobře navlhčit. Spárovací malta se s kamenným podkladem lépe propojí, nevytváří skvrny v okolí spár tak rychle a umožní snadnější čištění.

Vybírejte nátěry na povrch porézních materiálů

 

Neuzavřít povrch

Když spáry zcela vyzrají, použijte pro konečné vyčištění zbytků skvrn některý ze speciálních čističů na cementové skvrny z kamene. Prostředky tohoto typu seženete nejlépe u internetových i „kamenných“ prodejců obkladů a podlah z kamene nebo v hobbymarketech. Vyrábí je například Den Braven. Řada lidí má dobré zkušenosti i s použitím octa. S chemií postupujte opatrně podle návodu, vhodný je spíše plastový kartáč, a pokud nelze na kámen v interiéru použít rovnou proud vody z tlakového čističe, opláchněte kameny alespoň houbou, měkkým mokrým kartáčem či rozprašovačem.

Navázat novým obkladem na starý vyžaduje podobné tvary kamenů

Přirozený lesk

Pak by měl přijít na řadu některý z přípravků na zdůraznění lesku i přirozené kresby kamene, který zamezí pronikání vlhkosti, ale rovněž povrch zcela neuzavře a nechá kámen dýchat. Využijte raději k tomuto účelu vyráběné penetrační či impregnační nátěry, například TENAX Protex či výrobky z řady Saxo.

Použít lze i univerzální hloubkovou nanopenetraci Soudal či Lukofob 39, což je univerzální přípravek na povrchovou ochranu porézních materiálů na bázi silikátů, ale například i na pískovce nebo pálené cihly. Přípravek je koncentrát, který je nutné pro příslušné použití naředit podle návodu, což platí i pro jiné penetrace a impregnace. Doporučuje se i prostředek Porosil, výrobky značky SikaGard či výběr z řady přípravků na ošetření kamene, které má v nabídce Knauf. Na rovnějším povrchu lze experimentovat i s vosky například z produkce firmy Paulín či Knauf.

 


Náš tip:
Pro spárování a rovněž pro opravu rozpadajících se pískovcových kvádrů je možné vyzkoušet osvědčenou směs jemného písku, trochy vápna a penetrace Sokrat. Nedoporučuje se používat na spárování kamenů cement.


 

Jak pečovat o kámen?