Stínění zimní zahrady

Zimní zahrada je místem skvělé relaxace. V horkých letních dnech se však přehřívá a musíme ji účinně větrat a také stínit.

Roleta SunStop se instaluje zvenčí do okenního rámu. Speciální exteriérová tkanina Soltis se vyrábí v řadě barev a odstínů

Výrobci nabízejí velké množství typů zastínění, které překvapí svou variabilitou i možnostmi obsluhy. Stínicí technika není jen ochranou proti slunci, ale i estetickým prvkem zimní zahrady či verandy. Může nás zbavit i náletů nepříjemného hmyzu. Dělíme ji na vnější a vnitřní.

Venkovní stínění

Vnější stínění je mnohem účinnější než interiérové, protože lépe reguluje teplo. Zachytí totiž sluneční záření ještě dříve, než dopadne na okenní sklo. Díky tomu nedochází k přehřívání skel a k druhotnému sálání tepla do místnosti.

K zastínění zimní zahrady z venkovní strany můžeme použít různé rolety, například screenové ze skelného vlákna obaleného povlakem PVC. Díky tomu je screen pevný, omyvatelný, odolný proti vlhkosti, vysoké i nízké teplotě a práchnivění.

Bambusové rolety ovládané manuálně jsou vhodné do interiéru

Další možností jsou žaluzie horizontální i vertikální nebo markýzy, které jsou sklopné a výsuvné a dodávají se v pestré škále vzorů i barev. K dostání jsou i produkty z přírodních materiálů, například dřevěné lamely.

Novou kapitolou ve stínicí technice jsou moderní systémy s dálkovým ovládáním. Například Sky-light má plynule nastavitelné klouby, díky nimž dokonale kopíruje tvar lomených prosklených ploch, a tkanina zůstává stále napnutá. Skládá se z hliníkové kazety, stínicí látky, bočních i vodicích lišt a předního profilu. Pohon zajišťuje trubkový elektromotor ovládaný dálkovým ovladačem.

Vnitřní stínění

Zvolit můžeme horizontální nebo vertikální žaluzie v nejrůznějším barevném i materiálovém provedení lamel i profilů, ovládané pomocí řetízku. Jinou možností jsou tzv. plisé žaluzie. Tvoří je harmonikově skládaná tkanina, upevněná nahoře i dole do lakovaného hliníkového profilu. Jejich výhoda je v tom, že se díky snadnému skládání přizpůsobí jakémukoliv tvaru okna – trojúhelníkovému, půlkulatému apod.

Stínění zimní zahrady je zajištěno klasickými žaluziemi a stahovací roletou

Mezi stále oblíbené patří také rolety. I ty mohou být vybaveny elektrickým pohonem. Ten je zasunutý do toče, a proto neruší vzhled okna. Vedle různobarevných textilních rolet jsou k mání i rolety z přírodních materiálů -z dřevěné nebo bambusové tkaniny. Ty se buď rolují na toč nebo řasí do záhybů. Vlastnosti rolet a žaluzií kombinuje roleta Silk Shadow neboli „hedvábný stín“. Její originální koncepce spočívá v pravidelném střídání průhledných a neprůhledných pruhů látky. Překrytím dvou vrstev látky tak dochází k prolínání pruhů a plynulé regulaci světla podle volby uživatele.

Vario-system Decomatic je unikátní systém pro zastínění velkých ploch v interiéru

Na principu tzv. římských rolet, řasených pruhů látky, je založen moderní Vario-system Decomatic. Připomíná vzdušný nadýchaný baldachýn. K jeho ovládání stačí jen stisknout tlačítko. Je funkčně velmi spolehlivý a ideální pro zastínění zimních zahrad, střešních oken nebo prosklených stropů a šikmých ploch. Systém se skládá z podélných vodicích profilů, ovládací jednotky a samotné stínicí plochy. Tkanina je podpírána soustavou všitých duralových tyček a při shrnování se neroluje, ale skládá do měkkých záhybů. Menší systémy je možné ovládat manuálně řetízkem nebo klikou.

www.maron.cz, www.rolux.cz, www.bambu.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, ARON, SUNSELECTION

Stínění zimní zahrady