Ulehčete si zemní práce

Žádný alespoň trochu normální chalupář nemůže mít rád zemní práce. Obvykle totiž znamenají citelný zásah do pozemku, provází je nepořádek, a navíc patří k úkolům, které prověří vaši fyzičku.

Jenže výkop pro základy, kanalizaci či drenáž, zahradní jezírko nebo dlážděný chodník se sám neudělá… Na zemní práce si proto můžete najmout řemeslníky a při větším rozsahu stavby to obvykle ani jinak nejde. Ale hloubení příkopů, stavebních jam či různé srovnávání terénu se často dělá i svépomocí. A pro tyto případy se nabízí možnost krátkodobého zapůjčení nejrůznějšího nářadí a stavební techniky, která z vás udělá profesionála.

Větší rozsah zemních prací usnadní technika, kterou si můžete celkem snadno krátkodobě pronajmout

Lopata i sekeromotyka

Menší úpravy terénu zvládnete i s ručním nářadím –  krumpáčem a lopatou, ale kromě klasické lopaty je dobré mít po ruce i lopatu srdcovku, která svým typickým tvarem na pomezí lopaty a rýče usnadní třeba vybírání hlíny z užších otvorů a snadněji proniká do sypkého materiálu.
Mezi další ne zcela běžné nářadí patří rýč, zvaný sakovák či štychar, což je úzký prodloužený rýč pro snadnější hloubení užších výkopů a jam.
Pro ruční výkopy je nezbytný krumpáč, u nějž se kromě tvaru využívá i dostředivá síla tohoto poměrně těžkého nářadí. Pro veškeré srovnávání terénu, na mělké výkopy včetně odstraňování drnů a na jakékoli kopání v terénu prorostlém kořeny jsou vynikající lesnické motyky. Obvykle vypadají jako kombinace krumpáče a motyky nebo motyky a sekery, případně jako poloviční krumpáč. Širší plochu motyky lze využít pro strhávání horní vrstvy trávy, kopání v měkčím terénu a rozbíjení drnů, špičatá či ostrá část si poradí s kamenitým terénem a kořeny.
Kvalitní kované nářadí tohoto typu není běžně dostupné, ale najdete ho například v sortimentu značky Krumpholz a na e-shopech s lesnickými a farmářskými potřebami. Původním účelem těchto motyk je úprava náročného lesního terénu při vysazování stromků a podobně je využijete také třeba při kultivaci zarostlých pozemků kolem chalupy.

Bagr se ovládá snadno pomocí dvojice pák (joysticků), ale nechte se zaškolit

Co nabízí půjčovny

Existuje celá řada půjčoven nářadí na různých místech republiky, ale vhodnou techniku pro zemní práce najdete zpravidla jen v těch, které cílí spíše na profesionální řemeslníky a stavební firmy. Takové půjčovny jsou často navázané na prodej stavebních materiálů a i pro svépomocné práce vám mohou půjčit řadu užitečných věcí, které byste si jinak pravděpodobně nekoupili. Kromě sortimentu nářadí jsou to například různé systémy bednění pro betonování, míchačky či míchadla nebo izolatérské soupravy s propanbutanovou bombou a hořákem, tedy věci, které budete potřebovat při betonování základů, když už máte výkopové práce hotové.
Půjčit lze i vibrační techniku, tedy zejména vibrační desky a pěchy, které se používají k hutnění zeminy před dlážděním větších ploch, při budování chodníků a třeba i k udusání zeminy po zasypání výkopů pro potrubí. Hutnění zeminy je v mnoha případech velmi důležitou součástí zemních prací a rozhodně ho nepodceňte.
Kromě desek a pěchů k hutnění existují v nabídce vibrační techniky i stahovací lišty využitelné při betonování, které po zemních pracích často následuje. Vibrační stahovací lištu si představte jako přístroj, který se vede po upravované ploše pomocí dvou madel podobně jako třeba bubnová nebo lištová sekačka na trávu. Je určena k rozhrnování, urovnání a hutnění betonu, což umí dělat naráz a vyznačuje se velmi jednoduchou obsluhou.
Na zemních pracích zůstává jejich nejtěžší součástí jakékoli kopání a hloubení v terénu, a proto jsou hitem půjčoven nářadí především minibagry. Vypadají tak trochu jako dětská hračka nebo pouťová atrakce, ale nenechte se mýlit, objem práce zvládnou pořádný a jejich obsluha je velmi jednoduchá.

Mezi výhody minirýpadla patří i jeho schopnost dostat se na pozemek, nebo dokonce do domu i otvorem širokým jen 75 cm

Minibagr z půjčovny

Půjčovny takový minibagr zpravidla pronajímají za částku do dvou tisíc korun na den a bývá nutné složit zhruba desetitisícovou vratnou kauci. Můžete jej sami odvézt na bržděném přívěsném vozíku nebo si ho nechat dovézt na místo. Někdy existuje možnost objednat ho i s obsluhou, ale po krátkém zaškolení zvládne práci s tímto skvělým pomocníkem každý, a navíc to může být docela zábava!
Je důležité vědět, že minibagry či minirýpadla existují v různých (mini)velikostech a u nejmenších se počítá i s možností průjezdu standardními vchodovými dveřmi do dvorů nebo zahrad skrze užší branky, aniž by bylo nutné zbourat kus plotu.
Jen pro představu: v nabídce půjčovny Tradix ve Starém Městě mají pásové minirypadlo Bobcat E 10 s maximální rypnou hloubkou 1,82 metru. Váží něco málo přes tunu a má zasouvací podvozek, který snižuje šířku stroje na pouhých 71 centimetrů. Je vybaveno sklopnou ochrannou konstrukcí, takže v případě potřeby projede skutečně úzkým otvorem. Podvozek však lze zároveň vysunout až do šířky 110 centimetrů, což přispívá k větší stabilitě stroje.
Půjčovna minibagrů ve Velkém Meziříčí nabízí pronájem minibagru Kubota K008-3, který „umí“ výkop do hloubky 1,8 m, bagrovací rádius 3 m a možnost projet otvorem o šíři pouhých 75 cm. Pro vlastní odvoz si můžete zapůjčit i vozík nebo si nechat za poplatek dopravit stroj na místo. Při zapůjčení na jeden až tři dny zaplatíte 1 500 korun plus DPH na den a je třeba počítat se složením kauce 10 000 korun. Žádný speciální řidičský či strojnický průkaz na práci s minibagrem na vlastním pozemku nepotřebujete, ale napoprvé se nechte se od personálu půjčovny důkladně poučit.

Ploty, ohrady, sázení

Možná se vám to zpočátku nezdá, ale brzy to zjistíte: mezi velmi namáhavé práce, které lze do jisté míry počítat k těm zemním, patří stavba plotů a ohrad, zejména hloubení jam pro plotové kůly a sloupky. Ať už sloupky betonujete, nebo je pouze zatloukáte do země, kopání několika desítek úzkých a hlubokých jam dá zabrat.
Ulehčit vám to mohou zejména zemní vrtáky, případně zatloukače kůlů. S pomocí zemního vrtáku vyhloubíte jámu víceméně v každém terénu, pokud není vyloženě skalnatý a kamenitý. Je to nářadí, které se zvláště na rozlehlejším pozemku může využívat poměrně často, například i pro sázení stromků nebo přípravu terénu pro další drobné stavby, takže stojí za úvahu i jeho zakoupení.
Zemní či půdní vrtáky (jamkovače) existují ruční i motorové. Ruční se dají koupit zhruba od pěti set korun, ceny vrtáků s benzínovým motorem pro použití v zahradě či na malém hospodářství stojí od pěti tisíc.
Při mimořádně velkém rozsahu prací se ovšem vyplatí přivolat profesionály, kteří zpravidla používají bytelné půdní vrtáky za traktor. V půjčovnách nářadí pak lze pronajmout zejména motorové jamkovače.
Stavíte-li klasický plot či ohradu se sloupky z odkorněné nebo ze štípané kulatiny, lze kůly i zatloukat. Kromě klasické palice je dobrým nástrojem na zatloukání i manuální beranidlo, ale skutečně impozantním pomocníkem je ruční zatloukač s benzínovým motorem. Nářadí pro stavby plotů, ale i pro vinaře či sadaře stojí kolem deseti tisíc. Profesionálové používají beranidla hydraulická nebo zatloukače za traktor.

Dobré rady

  • Vibrační deska nebo ruční pěch jsou poměrně těžké a je třeba je dopravit až k místu zemních prací, takže musíte mít dostatečně pevnou přístupovou cestu.
  • Minibagr je schopen překonat kratší vzdálenost v náročném terénu vlastními silami, k jeho dovozu na pozemek je ale nutné mít bržděný vozík, který uveze alespoň tunu nákladu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem, Wikipedie a Shutterstock

Ulehčete si zemní práce