Trámy ozdobně i účelně

Rubrika: Inspirace

Trámy jsou přirozenou ozdobou interiérů v přízemí chalup, ale hlavně v jejich podkroví, kde často člení prostor na různá zákoutí. Aby byly trámy pěkné, musíme je samozřejmě očistit, okartáčovat nebo obrousit, aby byl povrch hladký. To je spolehlivě ochrání před dřevokazným hmyzem. Vyplatí se však i nátěr prostředkem proti dřevokaznému hmyzu. Trámy pak můžeme opatřit voskovým olejem či lazurou, které dají vyniknout kráse materiálu. Anebo můžeme krycí barvu. Ta je vhodná i na materiál, již dříve upravovaný barvami či laky.

Bílá a hnědá – to bývá nejčastější „barevná“ kombinace stěn a trámů. Ale může to být i jinak. Buď k přírodním či hnědým trámům zvolíme jako pozadí barevné stěny (a strop), nebo převlékneme do barevného hávu samotné trámy.

Bude jim to slušet v zelinkavé, modré, šedé, šedomodré, šedobílé, bílé, krémové i vínové. Barvy by neměly být – až na výjimky – křiklavé, ale spíše v tlumených tónech. Krycí barvy nejsou průsvitné, působí výrazněji, barevný odstín proto volíme velmi uvážlivě, v jemných tónech. Přednost dáme nátěrům matným nebo pololesklým před lesklými.

Trámy však můžeme využít i pro umístění různých věcí. Vazné trámy budou vhodné jako police pro věci, které chceme mít po ruce a snadno na ně dosáhnout. Třeba knížky, časopisy, květináče s živými rostlinami apod. Vyšší trámy, ty v úrovni očí, se dobře hodí pro vystavení věcí, na které chceme vidět – předměty z naší sbírky, hezké keramické nádoby, různé „vzpomínky“. Na trámy vysoko nad hlavou postavíme nebo pověsíme výraznější dekorace. Dobře se tu vyjímají svazky sušených květin, košíky, staré kuchyňské nádobí, dřevěné plastiky a podobně. Dá se na ně instalovat osvětlení, nebo zavěsit i drobný nábytek – třeba houpací síť, ratanové či látkové závěsné křesílko, ve kterém budeme rádi odpočívat.

 

Text: Iva Tvrzová

Foto: Petra Hajská, Pavel Veselý a KPP

Trámy ozdobně i účelně