Znovuzrozená pumpa

Staré pístové pumpy, jakých vyrostlo v 19. století na českém venkově mnoho, většinou dosloužily. Nemusí však ze zahrádek zmizet, ba dokonce je mohou ozdobit.

Staré pístové pumpy

Také na naší venkovské zahradě stojí jedna vzpomínka na předminulé století. Lak časem oprýskal, ale protože barva rzi, která ji stále více pokrývala, byla podobná původnímu tónu, nějak jsme její omšelost nevnímali. Stará pumpa se stala věšákem na svršky, odkládané v závislosti na tom, jak stoupalo slunce nebo pracovní intenzita. O její dva výčnělky se také dalo také dobře opřít nářadí, když si člověk u vedle trčícího vodovodního stojanu myl ruce či boty.

Pumpa je šikovným místem pro odložení a opření čehokoliv dodnes. Výraz znovuzrozená se tedy týká jen jejího vnějšího vzhledu. Revitalizovat útroby a obnovit původní funkci už nemá cenu, čerpadlo ve studni zvládne zásobování vodou velmi dobře. Ovšem nový „kabát“ litinového stojanu zahradu doslova rozzářil.

Nejdřív jsme se chtěli vrátit k původní rezavé, nakonec jsme však touto barvou natřeli jen trubky také už letitého přívodu pitné vody. Zavrhli jsme i zelenou – to by pumpa v zahradě zcela zanikla. Po zralé úvaze jsme vybrali jasnou modř se stopou tyrkysu.

TEXT A FOTO: MARIE RUBEŠOVÁ

Znovuzrozená pumpa