Kombinované kladivo

Rubrika: Dílna

Na prorážení silnějších zdí nebo bourání betonu při modernizaci domků a chalup s majzlíkem a palicí nevystačíme. Od toho jsou zde kombinovaná kladiva.

Nízká váha kladiva umožňuje i manipulaci ve výšce nad hlavou

Připomínají těžkou elektrickou vrtačku, jsou ale robustnější. Od hornických sbíječek převzaly pneumatický princip s úderníkem, který na upnutý vrták, dláto nebo sekáč přenáší s rámusem tisíce razantních úderů za minutu. Tak můžeme vyštipovat beton, odsekávat obkládačky, nebo se korunkovým vrtákem prokousat betonovou zdí.

Elektropneumatická kladiva

Kutilové vystačí s lehčími, zato všestranněji použitelnými lehkými elektropneumatickými kladivy ve třídě od 2 do 5 kg, s nimiž lze pracovat i nad hlavou, na rozdíl od těžkých kladiv ve třídě od 5 do 11 kg, která patří do rukou profesionálů. Pokud jsou vybavena i na šroubování (mají pravo/levotočivý chod a nastavitelný krouticí moment), jsou označována jako kombinovaná kladiva.

Volič pracovního režimu můžeme nasměrovat podle znázorněných symbolů

Do jejich rychloupínacích sklíčidel se vrtáky a sekáče nejrůznějších tvarů a funkcí upínají bez potřeby kličky nebo klíče pouhým „kliknutím“ některého ze tří typů unifikovaného rychloupínání SDS-plus, SDS-max nebo nejnověji SDS-top, lišících se od sebe počtem a tvarem vodicích a pojišťovacích drážek. Také sama sklíčidla se dají bez pomocného nářadí sejmout nebo nasadit. Po provrtání betonu se lze např. výměnou sklíčidla pustit do vrtání dřeva nebo kovových konstrukcí s tradičními vrtáky s válcovou nebo se šestihrannou stopkou.

Elektropneumatický systém s „létajícím“ pístem narážejícím na stopku nástrojů umožňuje svými rázy při stejné přítlačné síle rukou na držadle kladiva až třikrát rychlejší postup do betonu či jiných tvrdých stavebních materiálů.

Ohromující výkon

Na otloukání obkládaček při rekonstrukcích a na větší pravoúhlé či nepravidelné průrazy zdiva nebo betonu slouží sekací kladiva s energií příklepu od 2 do 10 Joulů. Od vrtacích kladiv se liší zejména zámkem, umožňujícím natočení nejrůznějších typů sekáčů a dlát 1 od 6 do 36 aretovaných poloh, aby se daly ergonomicky držet v jakémkoliv úhlu.

Pomocí dobře zvoleného sekáče kámen snadno opracujete

Ve srovnání s ručním bouráním a sekáním je výkon ohromující – čtyřkilogramové vrtací kladivo za minutu vyvrtá korunovým vrtákem do tvrdého betonu 80 mm hluboký otvor o průměru 80 mm pro instalaci elektrické zásuvky nebo vypínače. A když se do betonu pustíte sekáčem, můžete počítat s vybouráním až 500 cm3 za minutu!

Bez omezující šňůry

Rychlou a pohotovou práci bez překážejícího kabelu umožňují akumulátorová kladiva, jejichž výkonnost nejnověji vzrostla nástupem lithium-iontových akumulátorů s napětím 18, 24 nebo 36 V až na úroveň kladiv na síť 230 V. Hmotnost do ruky dobře vyvážených kladiv s dvojitou antivibrační úpravou na 36 V klesla poprvé až pod 3 kg. Na jedno nabití (elektronicky řízené trvající také jen 30 minut) vyvrtají do betonu až stovku otvorů pro hmoždinky o 6 mm, mají hloubkový doraz a odolají i pádu na beton z výšky 2 m. Bosch a Makita je vybavují barevnými displeji, zobrazujícími stav náboje akumulátoru.

S ohledem na zdraví

Vibrace způsobené rázy pístu na stopku vrtáků, sekáčů či jiných nástrojů se dominantním výrobcům (Bosch, DeWalt, Hilti, Hitachi, Makita, Milwaukee, náš Protool aj.) podařilo utlumit antivibračními systémy chránícími svaly uživatele, stejně jako měkkým neklouzavým obložením držadel a rukojetí. Přesto s kladivem například profesionálové nesmí v jednom kuse bez odpočinku pracovat déle jak půl hodiny, přehánění by mohlo skončit nevyléčitelnou necitlivostí prstů a pícháním v pažích.

Při vrtání do zdiva se vyplatí nasadit i odsávací systém

Vrtání, sekání i bourání zdiva a betonu je spojeno se spoustou agresivního prachu. Všechna kladiva jsou proto vybavena vlastním ventilátorovým systémem odtahu prachu s připojitelným textilním vakem nebo odpojitelnou schránkou, a výrobci pamatovali i na možnost připojení hadice domácího nebo průmyslového vysavače. Elektromotor, převody i ložiska musejí být dokonale chráněna proti agresivnímu prachu. To spolu s pokročilou elektronikou řízení otáček a krouticího momentu motoru a u profesionálního nářadí i s diagnostikou zvyšuje cenu výkonnějších vrtacích kladiv i nad 20 000 Kč, bouracích kladiv až na 40 000 Kč, a proto si kutil musí rozmyslet, zda se mu taková investice při jednorázové rekonstrukci vůbec vyplatí.

Demoliční kladiva

Demoliční kladiva, označovaná někdy i jako bourací nebo sbíjecí kladiva, patří k nejtěžšímu ručnímu elektrickému nářadí vůbec. Slouží k rozbíjení a lámání betonových desek a bloků, k odstraňování asfaltových povrchů, osekávání kamenů apod. S dusací deskou však zhutníte i čerstvě násypy např. kolem izolace základů. Kladiva jsou převážně konstruována v jedné ose s motorem tak, aby je pracovník mohl oběma rukama držet vertikálně nebo mírně šikmo před sebou a lépe odolal energii úderů na nástroj (25 až 60 Joulů!) využitím složky jeho hmotnosti pohybující se od 10 do 30 kg. Těžší typy nebo benzínová demoliční kladiva se proto přepravují po stavbě pomocí úložného vozíku.

Vrtání a sekání do zdiva

K vrtání menších děr pro hmoždinky, kotvy a průvlek kabelů do průměru 16 mm ve stěnách z cihel, betonu i kamene, nebo dlaždic a obkládaček, vystačí běžné či speciální vrtáky do betonu. Lehká kombinovaná kladiva dokážou s tzv. frézovacími korunkami vrtat otvory pro průchod vodovodních, topných a odtokových rour do o 50 mm.

Široký sekáč se dobře využije například na osekávání kamene

Otvory pro nástěnné (vypínačové) a rozvodné elektroinstalační krabice nebo odtahové roury vzduchotechniky s průměry do 105mm je nutné vrtat dutými vrtacími nebo diamantovými korunkami.

Větší otvory (dveřní, větrací, pro okna apod.) se do betonových stěn a zdiva prorážejí sekáči s šestihranou nebo tzv. tisícihrannou stopkou, rychle je však vytlačují nástroje se stopkami SDS. Břit je přizpůsoben druhu práce. Nejobvyklejšími nástroji jsou špičáky (dokonce i samoostřící), ploché sekáče, dláta na spáry, dlaždicové sekáče, sekáče na maltu, na živici a na asfalt.

Postřehy z praxe

Měli jsme možnost vyzkoušet kombinované kladivo DeWALT D25315K, které je určeno pro lehké sekání, osekávání a demolice i pro vrtání pomocí jádrových vrtáků do betonu, cihel a kamene. Je vhodné i pro řezání závitů, vrtání bez příklepu do dřeva, kovu, keramiky a plastů. Má příkon 800 W, volnoběžné otáčky 1150/min., počet úderů 4300/min., sílu úderu 3,1 J, maximální o vrtání do oceli 13 mm, do dřeva 30 mm a do betonu 26 mm. Váží 3,1 kg a stojí 16 490 Kč.

Bezpečnostní spojka
Kladivo je vybaveno spojkou mezního točivého momentu, která redukuje maximální točivou reakci přenášenou na uživatele v případě, že dojde k zaseknutí vrtáku. Chrání i převod a elektromotor před zastavením. Rukojeť Kladivo má ergonomicky tvarovanou gumovou zadní rukojeť pro pohodlné ovládání a pevné držení. Boční rukojeť je možné uchytit tak, aby vyhovovala pravákům i levákům. Spínač s regulací otáček Umožňuje spustit nářadí a lze jím také plynule měnit rychlost otáček pouhým tlakem vyvíjeným na spínač. Uvolněním spínače se kladivo vypne. Zajištění nářadí je možné přesunutím přepínače chodu vpřed/vzad do zadní polohy.

Uvolňovací tlačítko pro odpojení odsávacího systému

Volič režimu
Je snadno ovladatelný a možnosti volby názorně naznačují jednoduché symboly. Volič pracovního režimu se jen otočí do polohy, ve které směřuje na vybraný symbol požadovaného režimu.

Sklíčidlo
Snímatelné rychlovýměnné sklíčidlo SDS– Plus umožňuje přesné vrtání do dřeva i oceli včetně šroubování. Dobrou pomůckou je i snadno nastavitelný hloubkový doraz umožňující nastavení hloubky při vrtání.

Odsávací systém
Velkou výhodou je, že součástí dodávky kladiva je i odsávací systém. Při vrtání do zdiva a jiných materiálů, kdy dochází ke značné prašnosti, je možné odsávání nasadit, pracovat tak ve zdravějším prostředí a nezaprášit okolí. K ostatním typům kladiv je nutné odsávací systém dokupovat nebo ke kladivu připojit vysavač.

Shrnutí
Kombinované kladivo DeWALT D25315K je výkonným nástrojem s širokou možností využití při sekání a vrtání do různorodých materiálů. Při této výkonnosti je díky své malé hmotnosti a technickým parametrům dobře ovladatelné a při dodržení výrobcem stanovených pokynů vhodné a bezpečné i pro domácí svépomocné práce.

TEXT: JAN TŮMA, PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Kombinované kladivo

Kombinované kladivo